worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Amazon, ürün açıklamaları yazan yapay zeka uygulaması başlattı

Amazon

Amazon, satıcıların liste oluşturma ve yönetim deneyimini önemli ölçüde iyileştirmek için yapay zekadaki en son gelişmeleri kullandığını açıklayarak, yeni bir dizi üretken yapay zeka yeteneğinin, Amazon satıcılarının daha kapsamlı ve ilgi çekici ürün açıklamaları, başlıkları ve listeleme ayrıntılarını oluşturmasını kolaylaştıracağını ifade etti.

Bu yeni özelliklerle, satıcıların yeni ürünleri listelemesinin daha hızlı ve kolay hale gelmesi ile birlikte mevcut listelemelerin zenginleştirilebileceği belirtildi. Bu yeniliğin, müşterilerin satın alma kararlarını daha güvenli bir şekilde vermelerine yardımcı olacağı aktarıldı.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca birçok satıcının Amazon‘un en yeni yapay zeka tekliflerini test ettiği ve ilk geri bildirimlerin, bu satıcıların çoğunluğunun doğrudan yapay zeka modelinin kendileri için oluşturduğu listeleme içeriğini kullandığı söylendi. Yapay zekayı kullanarak liste oluşturmayı basitleştirmeye başlamanın, Amazon’un satıcılarının başarılı bir iş kurmasının ve işlerini kolaylaştırmasının yollarından biri olduğu belirtildi.

‘Ürün başlıkları ve açıklamaları oluşturma sürecini basitleştirmek için yapay zeka aracını kullanıma sunduk’

Amazon tarafından yapılan açıklamada, ilgi çekici ürün başlıklarının, madde işaretlerinin ve açıklamalar oluşturmanın daha önce satıcılar için ciddi çalışmalar gerektirdiği belirtilerek, Amazon‘un, bu süreci basitleştirmek için satıcılara yeni üretken yapay zeka yetenekleri sunduğu söylendi.

Yeni yapay zeka yeteneklerinin, daha kapsamlı ürün açıklamaları oluşturmak için metin ve diğer içerikleri tanıyabilen, özetleyebilen, çevirebilen, tahmin edebilen ve oluşturabilen büyük miktarda veri üzerinde özel olarak eğitilmiş bir tür makine öğrenimi modeli olan büyük dil modellerini (LLM’ler) kullandığı belirtildi.

Amazon’un ürün açıklamaları için geliştirdiği yapay zeka aracı nasıl kullanılacak?

Yapay zeka aracını kullanmaya başlamak için satıcıların, ürün için birkaç kelime veya cümleyle kısa bir açıklama yapmasının yeterli olduğu belirtilerek, yüksek kaliteli içerik oluşturulabileceğinin altı çizildi. Satıcıların isterlerse bunları detaylandırabileceği veya otomatik olarak oluşturulan içeriği doğrudan Amazon kataloğuna gönderebilecekleri söylendi. Bu yeni özelliklerin, satıcıların daha az çabayla yüksek kaliteli listeler oluşturmasına ve müşterilere alışveriş deneyimlerini geliştirecek daha eksiksiz, tutarlı ve ilgi çekici ürün bilgileri sunmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

Amazon‘un açıklamasında, “Bu yeni özellik, satıcı deneyimini geliştirmek ve daha fazla satıcının başarılı olmasına yardımcı olmak için yapay zekayı nasıl kullanmayı planladığımız konusunda buzdağının sadece görünen kısmı.” ifadesi yer aldı.

‘Yeni yapay zeka modelimizle ürün bilgisini geliştirebilir ve zenginleştirebiliriz’

Amazon, ürün bilgilerini otomatik olarak çıkarmak ve zenginleştirmek için geleneksel olarak makine öğrenimini ve derin öğrenmeyi kullanıyor. Amazon Seçim ve Katalog Sistemleri Başkan Yardımcısı Robert Tekiela yeni üretken yapay zeka aracı hakkında açıklamalarda bulundu.

Tekiela, “Yeni üretken yapay zeka modellerimizle, ürün bilgisini benzeri görülmemiş bir ölçekte kalite, performans ve verimlilikte çarpıcı bir iyileşmeyle çıkarımlarda bulunabilir, geliştirebilir ve zenginleştirebiliriz. Modellerimiz, öğrendikleri çeşitli bilgi kaynakları, gizli bilgiler ve mantıksal akıl yürütme yoluyla ürün bilgilerini çıkarmayı öğrenir. Örneğin, özelliklerde çap listeleniyorsa masanın yuvarlak olduğu sonucunu çıkarabilirler veya görüntüsünden bir gömleğin yaka stilini anlayabilirler.” dedi.

Tekieal, daha kapsamlı bir ürün açıklamasının, satıcılara zaman kazandırmanın yanı sıra alışveriş deneyiminin iyileştirilmesine de yardımcı olacağını söyleyerek, yeni teknolojinin satıcıların daha az çabayla daha zengin bilgiler sağlamasına yardımcı olacağını ve müşterilerin daha eksiksiz ürün bilgileri bulacaklarını söyledi.

 

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

lcw
Markalar

LC Waikiki pazar yerine dönüştü: lcw.com

Türkiye’de e-ticaret sektöründe pazar yeri sayısı giderek artıyor. Perakende e-ticaret markaları, pazar yeri platformuna dönüşüyor. Bunun son örneği “lcw.com” oldu. LC Waikiki, online pazar yerine

zergo
Markalar

KoçZer, B2B pazaryeri ZerGO’yu tanıttı

Koç Topluluğu bünyesindeki kurumsal satın alma ve tedarik zinciri yönetimi şirketi KoçZer, ZerGO’yu tanıttı. İş yeri ihtiyaçlarına göre kurgulanmış B2B pazaryeri ZerGO, alıcı ve satıcı

Days
Hours
Minutes
Seconds