2021 E-Ticaret Stratejilerini Şekillendirecek İstatistikler

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi 2021 e-ticaret stratejilerini de şekillendirecek gibi görünüyor. E-ticaretin birçok başlığında değişim devam ediyor. Peki, yeni yılda e-ticaret stratejileri nasıl şekillenecek?
Bazı taktikler 2021 e-ticaret stratejileri için ideal bir seçenek olabilir.

Online satış yapan herkes için e-ticaret istatistiklerini ve eğilimlerini takip etmek bir zorunluluktur. E-ticaret sektörü, özellikle İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci veya Covid-19 salgını gibi dünyayı dönüştüren olaylar ve süreçler meydana geldiğinde hızla değişiyor.

Aşağıdaki e-ticaret istatistikleri ve verileri; Covid-19’un e-ticaret üzerindeki etkisi, değişen online satın alma alışkanlıkları, e-ticaret reklamcılığı ve sınır ötesi e-ticaret gibi başlıklarda bilgiler içeriyor.

2020 e-ticaret stratejileri için işe yarayan her şey gelecekte daha fazla satış getirmeyecek; ancak bazı taktikler 2021 e-ticaret stratejileri için ideal bir seçenek olabilir.

Covid-19’un E-ticaret Üzerindeki Etkisi

Covid-19 salgını, global anlamda e-ticaretin ve e-ticaret hacminin büyümesini tetikledi. Birçok kategoride alışverişi online ortama taşıma süreci 2021 e-ticaret stratejilerinde de büyük olasılıkla devam edecek. Ayrıca, daha fazla online müşteri, daha önce adı duyulmamış markalardan ürün satın almaya başladı. Yani online tüketiciler dijital teknolojiyle artık daha fazla ayak uydurabiliyor.

 • Covid-19 sürecinde sipariş başına ortalama alınan ürün sayısı yüzde 60 arttı.
 • Pandemi sırasında tüketicilerin yüzde 44’ü yeni markalar denedi.
 • Alışveriş yapanların yüzde 43’ü artık online alışveriş konusunda daha olumlu düşünüyor.
 • Tüketicilerin neredeyse yüzde 40’ı, karantina öncesine kıyasla dijital teknoloji konusunda daha rahat olduklarını söylüyor.
 • Ağustos ayında online hediye mağazaları geçen yıla kıyasla brüt ürün değerinde yaklaşık yüzde 490 büyüme sağladı.
 • Covid-19’a rağmen, dünya çapında alışveriş yapanların neredeyse yüzde 90’ı hala Noel ve diğer mevsimlik tatiller için alışveriş yapıyor olacak.

Şimdi 2021 e-ticaret stratejilerini, hedef kitleyi ve potansiyel ürün tekliflerini genişletmek için iyi bir zaman! Özellikle önemli tarihler ve tatillerde ekstra satışlar oluşturma fırsatlarını araştırın. Ek satış, çapraz satış ve ürün paketleme üzerine kafa yorun. Örneğin; yalnızca kahve kupaları sunmak yerine, onları kişiselleştirmeyi ve / veya belli bir indirimle kahve ve hediye paketi içeren bir paket sunmayı teklif edin!

E-Ticaret Reklamcılığı

Amazon veya eBay gibi popüler pazaryerlerinde organik sonuçlarla ilk sıralarda yer almak bugün için gerçekten ulaşılması zor bir hedeftir. Ücretli reklamların öne çıkması nedeniyle, ilk organik sonuç sayfanın ortasına kadar görünmeyebilir; hatta bazen sayfanın en altında bile olabilir.

Örneğin; eBay’deki popüler kategorilerde, arama sonuçlarının ilk sayfasının yüzde 50’sinden fazlası reklam almış ürünler olabilir. Ve genelde o ürünler en çok tıklanan, en talep gören ürünler olur. Bu sebeple e-ticaret reklamcılığı büyük talep görüyor.

 • 2021 yılına kadar dijital reklamlar, ABD’deki toplam reklam harcamasının yüzde 51,3’ünü kapsıyor.
 • E-ticaret reklam harcamaları, 2018 ve 2019 üçüncü çeyrekleri arasında yüzde 115’lik bir artış gösterdi; bunun ana sebebi Amazon oldu.

E-ticaret reklamcılığı yalnızca maliyetle değil aynı zamanda faydalarla da ilgilidir. Pazaryerlerindeki reklamlar, ürün sayfası görüntülemelerini, işlemleri ve geliri olumlu yönde etkiler. Genel olarak, satışlarda kısa vadeli bir artış için çok etkilidirler. Ancak, 2021 e-ticaret stratejilerinde etkili bir uzun vadeli reklamcılık stratejisinin farklı faydaları olur. Bazen satıcılar daha fazla reklam çabası sarf etmelidir; başka bir zamansa ürünler aşırı bir reklam harcaması olmadan nispeten daha kolay satılabilir. Reklam, her zaman olduğu gibi kaynaklara yatırım yapmak ve sonuçları görmek arasındaki zor dengeyi bulmakla alakalıdır.

Online Alıcı Demografisini Değiştirme

E-ticaret müşterilerinin çoğunun nispeten genç olduğu zamanlar geçmişte kaldı. Günümüzde hemen her yaş grubundan insanlar online alışveriş yapıyor. Bu sebeple satıcıların kampanya, iletişim ve indirim planlarken farklı yaş gruplarını dikkate alması gerekir.

 • İngiltere’de, 2020 yılında en yüksek online satın alma oranına sahip yaş grubu 25-34 yaş grubu oldu. En az satın almayı ise 65 yaş üstü grup yaptı.
 • 55 yaşın üzerindeki online alışveriş yapanların sayısı 2020’de üç katına çıktı.
 • ABD’deki en büyük dijital alıcı grubu, 2020 yılında 25 ile 34 yaşları arasındaki Y kuşağı oldu. İkinci en büyük grup 35-44 yaşları aralığındaki insanlar oldu.
 • 65 yaş ve üzerindeki ABD’li tüketicilerin yüzde beşi, fiziksel mesafe ve karantina uygulamaları nedeniyle ilk kez online şekilde bir ürün satın aldı.

E-ticaret alışverişi yapanların çoğu 25 ile 34 yaşları arasında olsa da ihtiyaç ve kullanım kolaylığındaki gelişmeler nedeniyle daha yaşlı müşteriler online alışverişte kendilerini giderek daha rahat hissediyor. Bu sebeple 2021 e-ticaret stratejileri belirlenirken online alıcı demografisindeki değişim dikkate alınmalıdır.

Sosyal E-Ticaret Alışkanlıkları

Erken kalkan satışı alır. Alıcılar erken alışveriş yapar. Facebook üzerinden alışveriş yapma olasılıkları, diğer sosyal kanallara kıyasla daha yüksektir. Ürününüzü ne zaman ve nerede sergileyeceğinize karar verirken bunu aklınızda bulundurun.

 • Online satışların en yoğun olduğu saat dilimi 08:00 – 09:00 arasıdır.
 • Tüketicilerin yüzde 40’ı Facebook üzerinden, yüzde 13’ü Instagram üzerinden ve yüzde 12’si Pinterest üzerinden alışveriş yapıyor.

Büyük indirimleri ve pazarlama kampanyalarını yoğun zamanlarda planlayın; ancak bunların her platforma özel olması gerektiğini bilin. Ve elbette 2021 e-ticaret stratejinizde demografi veya hedef ülke gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurun!

Müşteri tabanı ile daha iyi bağlantı kurmak için çok kanallı bir sosyal medya satış stratejisine yatırım yapın. Başka bir ifade ile; her platformu kullanıcılara en iyi şekilde hizmet verecek şekilde optimize edin ve tüm platformlarınızı tek ve sorunsuz bir yaklaşımla alakadar edin. Örneğin; takipçileriniz işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Facebook sayfanızı kullanıyorsa, eğitici ve ilgi çekici içeriğe daha fazla odaklanın. İnsanlar ürünlerinizi Instagram’da satın alma eğilimindeyse, satmak için Instagram işletme hesabınızı optimize edin.

Sınır Ötesi E-Ticaret Satın Alımları

Uluslararası e-ticaret veya e-ihracat, 2020 yılında büyük bir büyüme dönemi gördü. Tüketicilerin hâlihazırda uluslararası alışverişe ya da sınır ötesi e-ticarete ilgileri vardı.

 • Ocak ve haziran ayları arasında dünya çapındaki satışlarda 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 21’lik bir artış yaşandı.
 • ABD’de alışveriş yapanların yüzde 34’ü, 2018 yılında ABD dışındaki satıcılardan alışveriş yaptıklarını belirtti.
 • ABD’de sınır ötesi e-ticaret mayıs ayında yüzde 42 büyüdü.
 • ABD’de eBay kullanan küçük işletmelerin yüzde 96’sı ortalama 17 ülkeye ihracat yapıyor.

Sınır ötesi e-ticaretin genişlemesi ve özellikle de ücretli pazarlama kampanyaları, satıcının mevcut pazarında bir düzlüğe ulaştığında etkilidir. Trafiği artırmak için Tıklama Başı Maliyeti daha da artırmak, kampanya tıklamalarını, satışları ve genel kârlılığı azaltabilir. Bu tür durumlarda, daha az rekabetçi pazarlar, daha düşük Tıklama Başı Maliyetleri ve daha iyi reklam harcamaları getirisi sunabilir.

Ek olarak, uluslararası pazarlarda satış yapmak genellikle satıcıların pazarlar arasındaki satışları dengelemesine, risklerini yaymasına ve çeşitlendirmeden en iyi şekilde yararlanmasına olanak tanır. Uluslararası satıcılar için en büyük zorluk, olası nakliye gecikmelerini en aza indirmektir. Bu konuda müşterileri bilgilendirmek çok önemlidir. Güvenilir paket takip araçları ve basit iade seçenekleri de uluslararası alıcıların güvenini tazelemeye yardımcı olacaktır. Bu, 2021 e-ticaret stratejileri için özellikle dikkate alınmalıdır.

Ödeme Yöntemleri

Online alışveriş yapanlar, bir satın alma işlemi yaparken hız ve rahatlık bekler. Bu da satıcıların tercih ettikleri ödeme yöntemiyle ödeme yapabilmesini mümkün kılmak gerektiği anlamına gelir.

 • Amerikalıların ortalama dört kredi kartı var.
 • Visa ve MasterCard, en popüler iki kredi kartı şirketidir.
 • PayPal, dünya çapında online alışveriş yapanlar arasında tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Online alışveriş yapanların yüzde 40’ından fazlası PayPal kullanıyor.
 • PayPal ile ödeme, müşterilerin güvenini kazanmak için elzemdir.
 • Dijital ve mobil cüzdan ödemeleri, dünya çapında online işlem hacminin neredeyse yüzde 42’sini oluşturmaktadır.
 • Online satıcıların yalnızca yüzde 29’u mobil cüzdanları tercih ediyor.

Artan alternatiflere rağmen, kredi kartları en popüler ödeme yöntemi olmaya devam ediyor. Bu nedenle ödeme sırasında popüler kart sağlayıcılarının isimlerini açıkça gösterin. 2021 e-ticaret satışlarında online ödeme sistemlerinin payının daha da artacağı öngörülüyor.

Ücretsiz Kargo

Ücretsiz gönderim, online satın alma kararının son aşamalarında nihai karar etkeni olabilir. “Ücretsiz” ifadesi güçlü bir kavramdır! İnsanlar ücretsiz olarak gönderilen şeyleri satın alma eğilimindedir ve kendilerini kârda ve mutlu hissederler.

 • Tüketicilerin yüzde 85’i hızlı kargo yerine ücretsiz gönderimi tercih ediyor.
 • Alışveriş sepetinden vazgeçme oranı yaklaşık yüzde 70’tir.
 • Gönderim ücretleri ve diğer ekstra maliyetler, online alışveriş yapanların satın alma işlemini tamamlamamaya karar vermelerinin ana nedenidir.

Ancak, tüm satıcılar, özellikle uluslararası satış yapıyorlarsa, ücretsiz gönderim sunmayı göze alamaz. Bu nedenle, uluslararası online satıcılar, alıcılara hizmet vermek için yerel kargo şirketleriyle çalışmayı tercih edebilirler. 2021 e-ticaret için kargo ve lojistikte önemli gelişmelere gebedir.

2021 E-Ticaret Fırsatları Bekliyor

2021 e-ticaret stratejileri, e-ticaret satıcılarına yeni fırsatlar sunuyor. Çok sayıda anket, online alışveriş eğiliminin 2021 e-ticaret ekosistemi için de hızla devam edeceğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, 2021 yılında e-ticaret ekosistemini tam olarak nelerin beklediğini bilmiyor olsak da online satıcılar 2021 e-ticaret stratejilerini önümüzdeki günler için şimdiden hazırlamalıdır!

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?