E-ticaret yazılım sektörünü hareketlendirdi

Yazılım sektörü, e-ticarette oyun kurucusu konumunda yer alıyor. E-ticaretteki talep yazılım sektöründe istihdama da katkı sundu.
e-ticaret yazılım

Pandeminin getirdiği yeni çalışma düzeni, dijital dönüşümünde stratejik öneme sahip yazılımın bilişim ve iletişim teknolojilerindeki (BT) payını artırdı. Bu dönemde e-ticaret yazılım sektörünü de hareketlendirdi.

2020’de yazılım sektörü yüzde 22 oranında büyüdü ve 189 milyar dolara ulaştı. BT sektöründen 25,2 milyar dolar pay alan yazılımda yerli ürünlerin oranı yüzde 71’e ulaştı. Sektör, ihracatta yüzde 70’lik artış elde etti. BT sektörünün ihracat lideri olan yazılım, yaklaşık 9 milyon liralık dış satım gerçekleştirdi.

“E-ticaret yazılım çözümleri sunuyoruz”

Byte Dijital Kurucu Ortağı Hakan Sancak, e-ticaret sektöründeki büyümede yazılımın büyük rolü olduğunu söyledi. Ayrıca, düşük maliyetlerle yüksek katma değer üreten yazılım sektörü e-ticaret ekosistemindeki işletmelere verimlilik ve rekabet avantajı sağladığını ifade etti.

E-ticaret sektöründe yer almak isteyen girişimci ve işletmelere yol haritası sunduklarını ifade eden Sancak, e-ticaret yazılım altyapısı Shopify’ın Türkiye partneri olduklarını; son 1 yılda 300’den fazla işletmeye e-ticaret yazılım, dijital pazarlama ve e-ihracat çözümleri sağladıklarını söyledi. E-ihracat yazılımlarına yönelik taleplerde 4 kat artış olduğunu belirten Sancak, yazılım ürünleri ile yeni nesil teknolojiler kullanarak e-ihracat yolculuğunu desteklediklerini kaydetti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara