E-Ticaret ve Teknoloji, 2021’de İşletmeler İçin Dönüm Noktası Olacak

2020 yılı ülkeler ve işletmeler için öngörülemeyen bir yıl oldu. E-ticaret ve teknoloji, hayatın her alanına sirayet etti. İnsanlar; yaşama, çalışma, oyun oynama ve etkileşim kurma eylemlerini yeniden öğrenmek ve gözden geçirmek zorunda kaldı. İş hayatı, evlere taşındı.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
25 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
25 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
E-ticaret ve teknoloji, hayatın her alanına sirayet etti.

Koronavirüsün (Covid-19) yayılma hızını düşürme ve sosyal mesafe kuralları için her şey sanal ortama entegre oldu. Hayatın tüm yönlerinde, fizikselden dijitale doğru derin bir değişiklik oldu. İnternet bağımlılığından online alışverişe; dijital ödemelerden sanal etkinliklere kadar hayata yeni alışkanlıklar yerleşti.

Tüketiciler, tüm günlük ihtiyaçları için artık teknolojiyi ve dijitali tercih ediyor. Marketler ve yemek siparişlerden eğlenceye kadar pek çok tüketici salgın sonrası online alışveriş alışkanlıklarına devam edeceklerini belirtiyor. Bu trend, dijitalin faydalarını benimseyen yaşlı nesil (Silver Tech) tarafından daha da destekleniyor.

E-ticaret ve teknoloji uzmanlarına göre, pandemi vitrinlerden e-ticarete geçişi 5 yıl hızlandırdı. Koronavirüs pandemisi, alışveriş merkezlerindeki fiziksel işletmelerin sürdürülebilirliklerini devam ettirebilmeleri için dijital stratejiler benimsemeye ve hızlandırmaya zorladı. E-ticaretin dalgalanma etkisi, fintech benimseme oranlarını da körükledi. Örneğin; Hong Kong, Singapur ve Avustralya pazarları son 12 ayda yüzde 60’a yükseldi.

İşletmeler 2021’de Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalı?

2020 yılında olumsuz ekonomik görünüme rağmen tüketici harcamaları hala yüksek.

  • Dünya Bankası verilerine göre, salgın nedeniyle küresel yüzde 5,2’lik bir GSYİH daralması tahmin ediliyor.
  • Covid-19’un dünya çapında 195 milyon iş kaybına neden olacağı öngörülüyor.
  • Önümüzdeki 5 yıl içinde 85 milyon işin yerini alabilecek teknolojik değişikliklerin hızlandırılacağı tahmin ediliyor.
  • Birçok hükümet, salgının üstesinden gelmek için işletmelere ve işgücüne yaklaşık 100 milyar dolar taahhüt etti ve daha fazlasının da gelmesi bekleniyor.

Bu yılın başlarında hane halkının satın almalarında düşüş yaşanırken, bu sıkıntılı durum, tüketici harcamalarının neden tüm sektörlerde düşük seyrettiğini açıklıyor. Yine de şaşırtıcı bir şekilde, e-ticaret platformlarındaki tüketici harcamaları aksini gösteriyor. Bu yıl Alibaba sadece bir günde (11.11), 74 milyar dolardan fazla gelir elde etti ve önceki rekorunu neredeyse iki katına çıkardı. Bu da dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin salgın öncesi tüketim seviyelerine geri döndüğünü gösteriyor. Tatil sezonu arttıkça harcama beklentileri de benzersiz şekilde artıyor.

Görüntülü Alışveriş Teknolojisi Giderek Artıyor

11.11.2020 tarihinde dünya genelinde büyük bir online alışveriş rekoru kırıldı. Bu durum, büyük ölçüde canlı yayın alışverişi ile ilişkilendirildi. 24 saatlik etkinlikte saniyede 583 bin sipariş verildi. Bu sebeple görüntülü alışveriş, markaların ürünlerini sanal olarak satmaları için popüler bir yol haline geldi. Canlı yayın veya Augmented Reality (AR) gibi modern teknolojiler, operasyonları kolaylaştırmak için kullanılan robotlar yeni trendler arasında yerini aldı. Bu trendleri uygulayan markalar ve perakendeciler, müşterileri arasında güçlü bir rekabet üstünlüğüne sahip oluyor.

Çin’de canlı yayın alışverişi ya da görüntülü alışverişe ağırlık veren e-ticaret sektörü, 2019 yılında 61 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakamın bu yıl ikiye katlanarak 136 milyar dolara çıkması ve rakamın yukarı doğru bir yörüngede devam etmesi bekleniyor. Bu şaşırtıcı rakamlar, halihazırda 900’den fazla canlı yayın sitesine sahip olan bu yeni sektördeki büyük iş fırsatlarını da gözler önüne seriyor.

Sosyal mesafenin yakın gelecekte devam etmesi bekleniyor. Bu da markaların mağazadaki çalışan ve müşteri sayısını sınırlandırmak zorunda olduğu anlamına geliyor. Canlı yayın alışverişi gibi teknoloji araçlarının kullanılması, markaların müşterilerle sanal olarak etkileşimlerini artırmada yardımcı olacaktır.

Dijital Ödemeler Yaygınlaşıyor

Nakit para kullanmama konusunda tüketicilerdeki isteksizlik, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi olarak tercih edilen işlem yöntemi olarak temassız ve dijital ödemelerin benimsenmesini zorlayacak. PayPal, üçüncü çeyrekte 15,2 milyon yeni aktif hesaba sahip oldu. PayPal’ın organik kullanıcı büyümesi, normal büyüme oranının iki katına tekabül ediyor.

E-ticaretin yükseliş eğilimine paralel olarak işletmelerin marjları optimize etme ve koruma yollarını bulması da gerekecek. Dünya genelindeki alışveriş sepetlerinin ortalama olarak yüzde 88’i terk edildi. Bunun en yaygın nedenlerden biri, karmaşık ödeme süreçleridir. Bu rekabetçi ortamda müşteri tabanını korumak ve büyütmek isteyen işletmeler için sorunsuz ve güvenli ödeme seçenekleri ile daha basit daha hızlı ve daha sezgisel bir ödeme süreci oldukça kritik ve önemlidir.

Güven, Teknolojide ve Dijitalde Sürdürülebilirliğin Anahtarı Olacak

E-ticaret ve teknoloji, hayatın her alanına sirayet etti.

İşletmelerin küresel bir tüketici tabanına erişmek için dijitalleşmesi iyi olsa da birçok şirketin ve tüketicinin siber dolandırıcılıklara maruz kalması da o kadar kötüdür. Dijital ve e-ticaretin büyümesinin hızlandırılması, istenmeyen kötü aktörlerin ilgisini çekiyor. Bu kötü aktörler, sistemin eksikliklerinden yararlanarak insanları dolandırıyor. Covid-19 ile ilgili e-posta dolandırıcılıkları sadece Mart 2020’de yüzde 667 oranında arttı ve bu artış sonraki aylarda da devam etti. Dolandırıcılar, illegal yollardan kişisel ve finansal bilgilere erişmek için psikolojik düğmeleri zorluyor.

Online güvenlik ile ilgili artan endişeler, veri şifreleme yöntemleri kullanan dijital cüzdanların tercih edilmesini teşvik ediyor. Çünkü bu ödemeleri güvende tutuyor, dolandırıcılığı önlüyor, alıcı ve satıcı korumasını sağlıyor. Birçok araştırma da bu tezi doğruluyor. Örneğin; Singapur’da alışveriş yapanların yüzde 30’undan fazlası PayPal’ın güvenli ödeme hizmetlerini kullandığını belirtiyor. Bunun nedeni, PayPal’ın Alıcı Koruma politikasının müşterilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamasıdır.

Sonuç olarak;

2020 yılı, e-ticaret ve teknolojide hızlı bir ivme ve uyum yılı oldu. E-ticaretin ve dijital ödemeler artıyor, tüketici satın alma davranışları değişiyor. İşletmeler “yeni normal” dönemde başarılı olmak istiyorlarsa bu durumu iyi analiz etmeleri ve buna göre adım atmaları gerekiyor. Her şeyden önce teknoloji ve e-ticarete olan bağımlılık artıyor. Ekonomik iyileşme için yeni yollar çizilirken işletmelerin bu konudaki duyarlılıklar da artmalı ve teknolojiye ayak uydurmalılar.  Özetle; e-ticaret ve teknoloji, 2021 yılında işletmeler için dönüm noktası olacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü