E-Ticaret ve E-İhracat Ekosisteminden Son Haberler

E-ticaret ve e-ihracat ekosisteminde önemli gelişmeler yaşanıyor. İşte son 24 saat içinde öne çıkan e-ticaret ve e-ihracat ekosistemi haberlerinden bazıları…
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
29 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
29 Kasım 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
İşte son 24 saat içinde öne çıkan e-ticaret ve e-ihracat ekosistemi haberlerinden bazıları…

E-ticaret ve e-ihracat ekosisteminde önemli gelişmeler yaşanıyor. Genç girişimciler yatırımlarını e-ticarete yöneltiyor. Amazon’da işçiler grev yapıyor. Bazı e-ticaret sitelerinde güvensiz maskeler satılıyor. Karantina günlerinde insanlar daha fazla dijitalleşti. İşte son 24 saat içinde öne çıkan e-ticaret ve e-ihracat ekosistemi haberlerinden bazıları…

Uzaktan çalışanlar teknolojik ürünlere yöneldi

Pandemi döneminde mobilya ve teknoloji kategorilerinde satışlarda önemli oranda artış gözleniyor. Evde kalan insanların özellikle teknolojik ürünler satın aldı. Bu çerçevede fiziksel mağazalar depo kullanılmaya başlandı. Markalar, e-ticarete ağırlık vermeye başladı. Online alışverişte artış trendi devam ederken, teknoloji ve mobilya gibi ürün kategorilerinde ciddi yükselişler gözlendi. Uzaktan çalışmanın artması ile birlikte bilgisayar, yazıcı, webcam, Mouse ve klavye gibi teknolojik ürünlere de talepler arttı. Tüketici elektroniği kategorisindeki televizyon ve klima gibi ürünlerin satışlarında da artış devam ediyor.

Gençler e-ticarete yöneliyor

Marmara Üniversitesi Ürün Geliştirme Merkezi (MÜRGEMER) Proje Yöneticisi Öğretim Üyesi Dr. Selim Hartomacıoğlu, genç girişimcilerin yatırımlarını e-ticarete yaptıklarını söyledi. Genç mezunların online alışveriş alanında yerli üreticilerin ürünlerini yurt dışı pazarlara taşıyacak girişimlerde bulunduğunu ifade eden Hartomacıoğlu, pandemi ile birlikte hızlanan dijital dönüşümün e-ticareti öne çıkardığını vurguladı.

E-ticaret sitelerinde satılan 47 maskeden 43’ü güvensiz

Türkiye’deki bazı büyük online alışveriş sitelerinde ve online pazaryerlerinde güvensiz maskeler satıldığı ortaya çıktı. E-ticaret sitelerinden temin edilerek test edilen bazı maskelerin güvensiz olduğu belirlendi. Buna göre, e-ticaret sitelerinde satılan 47 maskeden 43’ünün güvensiz olduğu tespit edildi.

Bazı markalara ait maskeler hakkında “filtre malzemesinin nüfuziyeti” deneyinde başarısız sonuçlar çıktı. Bu maskelere için toplatılma ve yasaklama kararı verildi. Bu maskelerin bazılarının internet üzerinden hala satışta olduğu belirlendi. Piyasa denetimlerinde güvensiz olan ürünler http://guvensizurun.gov.tr sitesi üzerinden teşhir ediliyor.

İndirim günlerinde e-ticarette en çok satılan ürünler

Black Friday ve Muhteşem Cuma gibi isimler verilen indirim günleri ya da kasım ayı indirim kampanyaları sebebiyle bu yıl online alışveriş satışlarında geçen yıla göre yüzde 25’in üzerinde bir artış oldu. İndirim günlerinde özellikle bazı ürün kategorilerinde yüzde 100’ün üzerinde artışlar oldu. İndirim günlerinde en fazla elektronik, hazır giyim, mobilya, gıda ve temizlik ürünleri, hediyelik eşya ve kozmetik kategorilerinde satışlar oldu. İndirim kampanyaları satışlarının 30 milyar liralık bir hacme ulaşması bekleniyor. Online tüketicilerin alışveriş sepet ortalaması ise 325 lira oldu. Black Friday’in merkezi ABD’de ise, indirim günleri satışlarının 10 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Amazon, işçi alımında Walmart’ın rekorunu kırdı

Amazon’un 2020 yılı boyunca yaklaşık 428 bin kişi ekibine kattı. Böylece Amazon her gün bin 400 kişiyi işe almış oldu. Amazon’un dünya çapında 1,2 milyon çalışanı bulunuyor. Dev şirket, iş gücünü bir yıl öncesine göre yüzde 50 artırdı. Amazon’un işçi sayısındaki bu büyüme dünya tarihinde “rakipsiz” olarak görülüyor. Zira Amazon, 20 yıl önceki Walmart’ın rekorunu geride bıraktı. İki milyon 200 binden fazla çalışanı olan Walmart’ın 20 yıl önce 230 bin çalışanı işe aldığı biliniyor. Amazon ise bu rakamı çoktan ikiye katlamış oldu.

Amazon’da işçiler greve başladı

Amerika merkezli online pazaryeri Amazon işçi almaya devam ederken, bir yandan mevcut işçileri ile başı dertte! Birçok ülkede Amazon bünyesinde çalışan işçiler grevlere başladı. Amerika, Birleşik Krallık, Fransa, Meksika, İspanya ve Hindistan başta olmak üzere 15 ülkede Amazon işçileri grev yapıyor. Almanya’daki işçi sendikası da şirketin ülkedeki 7 merkezinde grev çağrısı yaptı. Grevler, maaşların ve primlerin iyileştirilmesi talebiyle yapılıyor.

Esnaflar kargo teslim noktası oluyor

E-ticaret, mahalle esnafına da katkı sunmaya başladı. Pandemi ile birlikte zirveye çıkan e-ticaret trafiği sebebiyle mahalle esnafları kargo teslim noktası olmaya başladı. Kargo şirketleri iş yükünü hafifletmek için esnafın kapısını çalıyor. Online alışverişteki yoğunluk ile birlikte teslimatlarda sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunun üzerine yeni teslimat modelleri arayan kargo şirketleri; bakalar, market, lokanta, restoran ve farklı sektörlerden mağazaları teslimat noktası yapmaya başladı. Bu durum, esnaf için ek gelir anlamına geliyor. Sisteme girecek esnafları kargo firmaları belirliyor. Bazen esnaflar da başvuru yaparak teslimat noktası olma talebini iletebiliyor.

Halen bazı online pazaryerleri AVM ve akaryakıt istasyonlarını teslimat noktası olarak kullanıyor. Yakında teslim edilemeyen kargoların ev hanımlarına verilmesi hedefleniyor. Zincir mağazaların şubeleri de teslimat noktası olmaya başladı. Sistem şöyle işliyor; ürün veya gönderi, dağıtıcı tarafından esnafın dükkânına teslim ediliyor. Esnaf paketi kontrol ediyor. Bunun karşılığında irsaliyeyi teslim alıyor. Sisteme kargonun teslim edildiğine dair giriş yapılıyor. Teslimatta tüketicinin vereceği kod sisteme kaydediliyor. Kimlik doğrulamasının arından gönderi sahibine teslim ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü