E-Ticaret Sitelerini Olumsuz Etkileyen 9 Hata

E-ticaret mağazaları, boyutları ve nişleri ne olursa olsun giderek işletmelerin daha fazla vitrin yüzü haline geliyor. Bununla birlikte tüm e-ticaret siteleri eşit derecede başarılı değil!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
29 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
29 Kasım 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
İşletmelerden birçoğu kurumsal web sitelerini e-ticaret sitesine dönüştürüyor.

Dünya genelinde milyonlarca web sitesi, binlerce e-ticaret sitesi var. Web sitesi olmayan neredeyse hiçbir işletme yok. Çoğu işletmenin e-ticaret web sitesi, iş dönüştürme fırsatlarını üstleniyor. Ayrıca, iş çıktılarıyla daha geniş bir kitleye ulaşmak için köprü işlevi görüyor.

E-ticarete özgü özelliklerle donatılan web siteleri ile e-ticaret mağazaları arasındaki fark da azalıyor. Yani işletmelerden birçoğu kurumsal web sitelerini e-ticaret sitesine dönüştürüyor. Böylece e-ticaret ekosisteminde rekabet giderek artıyor. Peki, e-ticaret sitelerini olumsuz etkileyen hatalar, eksiklikler ve kusurlar nelerdir? Dokuz maddede e-ticaret siteleri tasarım ve kurgu hatalarını ele aldık!

E-Ticaret Sitelerinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

E-ticaret mağazaları, boyutları ve nişleri ne olursa olsun giderek işletmelerin daha fazla vitrin yüzü haline geliyor. Bununla birlikte tüm e-ticaret siteleri eşit derecede başarılı değil! Pazarlama ve stratejik kusurların yanı sıra e-ticaret mağazalarını olumsuz etkileyen ortak faktörlerden biri tasarım eksiklikleridir. Bu çerçevede markalara hizmet veren ve e-ticaret geliştirme şirketlerine gerek vardır. Böylece yaygın e-ticaret sitesi kusurları ve hataları görülebilir. E-ticaret mağazalarını veya sitelerini olumsuz etkileyen en önemli tasarım eksiklikleri ve kusurları nelerdir? İşte cevapları…

1. Tüm Mobil Cihazlarla Uyumlu Olmayan Site Tasarımı

Ürün ve hizmetlere yönelik web aramalarının yüzde 60’ından fazlası mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip milyonlarca mobil cihaz bulunuyor. Doğal olarak, e-ticaret mağazasının kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımı, tüm mobil cihazların ekranlarına tam uyumlu olmalıdır. E-ticaret mağazası küçük ve orta uzunluktaki ekranlara uyumlu olabilir; ancak ekstra uzun mobil cihaz ekranlarında site bozuk çıkıyorsa bu çok önemli bir tasarım hatası olduğunu gösterir.

2. Zayıf Tema Veya Kötü Eklenti Seçimi

E-ticaret sitelerinde tema seçiminin çok iyi görünmesine bağlı olduğunu düşünüyorsanız iyi bir tasarımın ne gerektirdiği hakkında hiçbir fikriniz yok demektir. Çünkü tema her şey değildir. Temanın sitenin tüm özelliklerini listelemesi gerekir. Ayrıca, tüm web mağazası düğmelerini ve düzen seçeneklerini sergileyen temel bir prototip tasarımı olmalıdır. Bunun için e-ticaret mağazasında beklenen kullanıcı deneyimi hakkında genel fikir sahibi olmak gerekir.

E-ticaret sitesi bütün UX gereksinimlerini karşılayan doğru bir tema ile tasarlanmalıdır. Beklenen kullanıcı deneyimini anladıktan sonra tema pazarlarından uygun bir tema bulamazsanız, e-ticaret mağazası için özel bir tema tasarlatabilirsiniz. Eklentiler konusu da önemli; e-ticaret mağazaları tarafından kullanılan ve tanınmış kaynaklarda bulunan doğrulanmış niş eklentiler seçilmelidir.

3. Karmaşık ve Zahmetli Ödeme Sistemi

E-ticaret uzmanların çoğu, müşterilerin bir ürünü satın almak için çok fazla çaba harcayan ve detay barındıran karmaşık ödeme sisteminin önemli bir e-ticaret sitesi hatası olduğunu belirtiyor. Karmaşık ve zahmetli ödeme sistemi, alışveriş deneyimini baltalayan en büyük nedenlerden biridir. Bu yaygın tasarım hatasını iyileştirmek için ödeme işlemini basitleştirmek gerekir. Bir satın alma işlemini tamamlamak için ödeme aşaması bir veya iki adımdan fazla sürmemelidir. Basitleştirilmiş bir ödeme sistemi tasarımının yanı sıra teslimat masraflarını ve vergileri görüntülemek gibi belirli kurallara uyulması önerilmektedir.

4. Olabildiğince Fazla Teslimat Seçeneği Sunulmaması

E-ticaret alışverişinde online tüketicilerin öncelikleri ve teslimat tercihleri farklı olabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca fazla teslimat seçeneği sunulmalıdır. İyi bir e-ticaret sitesi, müşterilerine her zaman mümkün olduğunca çok teslimat seçeneği sağlar. Farklı gönderi seçenekleri müşterilere daha fazla esneklik ve bazen de gönderi maliyetini düşürme imkanı sağlar. Örneğin; bir müşteri kapıda ödeme yerine yakındaki bir mağazadan ürünleri almayı tercih edebilir.

5. Kusurlu Ürün Tanımı ve Görsel Eksikliği

Mükemmel bir ürün sayfası tasarlamak, iş dönüşümünü etkileyebilecek en önemli önceliktir. Çoğu müşteri ürün açıklamasını okuduktan sonra ürün fotoğraflarını ayrıntılı olarak inceler. Daha sonra ürün satın alma konusunda son kararını verir. Bu nedenle hem ürün açıklamaları hem de ürünlerin görselleri iş dönüşümü için önemlidir. E-ticarette dönüşüm oranlarını artırmak için e-ticaret web sitesinde ürün açıklamalarında detaylı bilgiler verilmeli; yeterli kadar görsel eklenmelidir.

Tüm bu sebeplerle e-ticaret ürün sayfası tasarımının “istikrarlı bir iş dönüşümü açısından en iyi sonucu veren bir sanat” olduğu belirtiliyor. Her şeyden önce ürün fotoğraflarının, özelliklerinin ve spesifikasyonların kolay görüntülenmesi sağlanmalıdır. Ayrıca, yeteri kadar beyaz alan kullanılmalı; görsel dağınıklık minimize edilmelidir. İkinci olarak; açıklama çok net, anlaşılması kolay ve müşteriler için önemli bilgiler içermelidir. Ürün hakkında bilgilendirici olmalıdır. Jargon kullanmak yerine, açıklama, müşterileri ürünün avantajları hakkında yönlendiren bilgiler içermelidir.

6. Kaliteli Görüntüleri Kullanmamak

E-ticaret müşterilerinin çoğu, satın alma kararları açıklama okumak yerine video izlemeyi tercih ediyor. Bunun nedeni, yüksek çözünürlüklü görüntülerin ve video içeriğinin, ürünün gerçek şekline ve nasıl olacağına dair ayrıntılı bir fikir vermesidir. Ayrıca, ürün hakkında daha hızlı bilgi edinmeyi sağlar. E-ticaret sitelerinin ürün detay sayfalarında kaliteli görseller kullanmıyorsanız, düşük kitle katılımı ve iş dönüşümü ile karşılaşabilirsiniz.

Ürünleri daha yakından inceleme fırsatı veren, yakınlaştırılabilen yüksek kaliteli fotoğraflar kullanın. Herhangi bir cihazda bu yakınlaştırma basit hareketlerle yapılabilmelidir. Bir ürün görselleştirilirken ziyaretçilerin tüm farklı bakış açılarını kapsayacak şekilde birden fazla görüntü içermelidir. Son olarak; ürünün özelliklerini ve fiziksel bileşenlerini açıklayan bir grafik görüntüsü de sağlanmalıdır.

7. Yetersiz Arama ve Filtre Seçenekleri

E-ticaret sitelerinde alışveriş yapanların çoğu, küçük mobil ekranlardan online mağazalara erişirken sabırsız ve huzursuz olabilir. Bu sebeple aradıkları ürünlere her zaman hızlı erişim sağlayan arama seçenekleri olmalıdır. Arama seçeneği, her bir spesifikasyonu kapsayan niş ile ilgili ayrıntılı filtre seçenekleri ile daha da basitleştirilmelidir.

Çok sayıda e-ticaret müşterisi, sesli komutlarla online aramayı tercih etmektedir. Sesli arama sunmak da çok etkili dönüşümler sağlayabilir. Doğal Dil İşleme (NLP) teknolojisini kullanan müşterilerin telaffuzlarını çözmek için sesli arama seçeneği yeterince gelişmiş olmalıdır.

Arama seçeneğini iyileştirmek için benzer ürün ve modellerin fiyatları ile karşılaştırması da yapılabilmelidir. Son olarak; müşterilerin arama işlevini uygulamanın herhangi bir yerinden kullanmalarına yardımcı olmak gerekir. Arama alanı veya butonu belirgin bir konumda, tercihen ekranın üst kısmında olmalıdır.

8. Entegre Müşteri Hizmetlerinin Eksikliği

İş dönüşümünü kaybetmekten sorumlu faktörlerle ilgili çoğu araştırmaya göre, kaliteli müşteri hizmeti ve desteğinin olmaması, iş dönüşümünü etkileyen başlıca nedenlerdendir. Her şeyden önce her zaman e-posta desteği veya müşteri desteği yardım hattı numarası gibi geleneksel müşteri hizmetleri seçenekleri sağlanmalıdır. Bu müşteri desteği seçenekleri, öne çıkan noktalarda sergilenmelidir.

Geleneksel müşteri hizmetleri, müşteri destek bağlantıları ve butonların yanı sıra bir e-ticaret uygulaması, yaygın müşteri sorgularının çoğunu yanıtlayabilen ve müşterilere genel sorunları ve şikayetleri çözmede rehberlik edebilen entegre sohbet desteği ile sunulmalıdır. E-ticaret mağazasında yapay zeka teknolojisiyle donatılmış akıllı müşteri hizmetleri sohbet robotları entegre edilebiliyorsa, bu, iş dönüşümünü daha da iyileştirmeye yardımcı olabilir.

9. Karmaşık Gezinme

Tüketicilerin e-ticaret sitesini terk etmesine neden olan bir diğer önemli faktör, karmaşık navigasyondur. Müşterilerin ürünlere göz atmasını ve alışveriş yapmasını zorlaştıran bir e-ticaret mağazası gerçekten sinir bozucu bir deneyim sunmuş olur.

Gezinmeyi basit ve kolay hale getirmek için tüm butonlar ve tıklanabilir öğeler parmakla dokunulabilecek kadar büyük olmalıdır. İkinci olarak, en sık erişilen gezinme düğmeleri ve menü seçenekleri, cihaz ekranının öne çıkan noktalarına yerleştirilmelidir. Son olarak; ürünlerin fiyatları, en çok görüntülenen, en son veya en son eklenen gibi bazlarda kategorize edilmelidir.

Sonuç

Birçok e-ticaret sitesinde yukarıda sıraladığımız e-ticaret siteleri hatalarından biri ya da birkaçını görmek mümkün. Bunların dışında da e-ticaret tasarım hataları bulunabilir! Online alışveriş deneyimini sekteye uğratan ve satın almaları zorlaştıran tasarım hatalarından her ne pahasına olursa olsun kaçınmak gerekir. Kullanıcı arayüzünü tasarlarken her zaman müşterilerin e-ticaret mağazanıza göz atmasını, gezinmesini, aramasını ve satın almasını kolaylaştırmaya odaklanmak gerekir.

WORLDEF İle E-Ticaret Sitesi Uzmanı Olun!

WORLDEF BUSINESS SCHOOL (WBS) bünyesinde sunulan “E-Ticaret Yönetimi Eğitimi Sertifika Programı”, e-ticaret siteleri tasarımından kuruluma kadar birçok konu içeriyor. Alanında uzman eğitmen ve sektörün önde gelen profesyonellerinden birebir eğitim alarak e-ticaret yönetimi konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Bu program sayesinde, e-ticaret sektöründe operasyonel ve stratejik düzeyde kapsamlı bir eğitim alabilirsiniz.

Program dahilinde “E-Ticaret Sitesinin Kurulumu” başlığı altında domain ve hosting seçiminden ürün detay sayfaları oluşturmaya; ödeme sayfalarından e-ticaret sitesinde yapılacak entegrasyonlara kadar birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz!

WORLDEF ile e-ticaret sitesi profesyoneli olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü