Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

E-ticaret şirketleri için tedarik zinciri stratejileri

Teknolojik gelişmeler, e-ticaret şirketlerini farklı tedarik zinciri stratejileri uygulamaya itiyor. İşte, e-ticaret işletmeleri ve şirketlerinin takip etmesi gereken tedarik zinciri stratejileri!
tedarik zinciri

Yeni bilgi sistemleri

Tedarik zincirinde yeni depo sistemlerinin (WMS) devreye girmesi, ürünlerin stok devir hızına göre tahsis edilmesi anlamına geliyor. Daha çok satılan ürünler, kolayca erişebilen depolarda depolanabilir ve personeller belirli modellere yönelik talebe uyum sağlayabilir. Şirketlerin WMS’in artılarını ve eksikliklerini dikkatli bir şekilde analiz etmesi gerekiyor. Bu analizler, uzun vadede farklı tasarruflar sağlayabilir.

Üçüncü parti lojistik (3PL)

Günümüzde üçüncü taraf lojistiklerini uygulayarak teslimat maliyetlerini düşüren şirketler az değil. Bunu yapan şirketler altyapı kurulumunu, iş yükü yönetimi ve devam eden bakımı ortadan kaldırırlar. Üçüncü taraf sağlayıcılar, depo için alan tahsis ediyor; kamu hizmetleri ve kira gibi genel masrafları karşılıyor. E-ticaret şirketleri, bu stratejiyi uygulayarak daha fazla esneklik elde edebilir.

Sevkiyat lojistiği masraflarının azaltılması

Sevkiyat lojistiği, e-ticaret şirketleri için en büyük masraflardan biri durumunda. Yurt dışına giden teslimatlar, toplam lojistik maliyetlerinin neredeyse yüzde 70’ini oluşturuyor. E-ticaret şirketleri, lojistik ve nakliye ücretlerini belirlemek için verileri iyice analiz etmelidir. Bu strateji, geçen yılın hedeflerine göre değil; mevcut koşullara göre pazarlık yapılmasını sağlayacaktır. Bunun haricinde, güzel fırsatlar sunan küçük şirketler ile teslimat filosu genişletilebilir!

Depo kapasitesinin artırılması

Tedarik zincirinde depo alanı, sipariş başına maliyetin yüzde 15-20’sini oluşturuyor. Depolar, şirketlerin verimliliklerini artırmak için optimize etmeleri gereken ilk alanlardan biridir. Şirketler, mevcut olan tüm dikey alanları kullanmalı, aynı ürün gönderilerini tek bir yerde birleştirmeli ve minimum genişlikleri karşılayacak şekilde depo koridorları tasarlamalıdır.

Sipariş sayılarının artırılması

Sipariş sayılarını artırmanın bir yolu, ses teknolojileridir. Bu strateji sayesinde barkod okuması, verilerin yeniden girilmesi için harcanan zamandan tasarruf edilebilir.

Etkili personel yönetimi

Kapsamlı depo otomasyonu bulunmayan şirketler, personel yönetimine farklı açıdan yaklaşarak zaman tasarrufu sağlayabilir. Etkili eğitim programlarının uygulanması, personellerin daha güvenli ve hızlı bir şekilde çalışmalarını sağlayacaktır. Bunun haricinde giyilebilir teknolojilerin tanıtılması, kutuların paketlenmesi ve toplanması konusunda personele büyük fayda sağlayacaktır. Etkili personel yönetimi, birim ve sipariş başına olan maliyetleri azaltma konusunda çok etkilidir.

Barkod veya radyo frekansı ile tanımlaması (RFID)

Barkod veya radyo frekansı ile tanımlaması (RFID), şirketlerin nakliye sırasında malları hızlı bir şekilde takip etmesi ve stok kodu elde etmesini sağlar. Bu strateji sayesinde tahmini teslimat süreleri hakkında daha iyi fikir oluşabilir. Ürünler etiket okunabilirliğini engellemediğinden dolayı, RFID teknolojisi e-ticaret için oldukça başarılı bir teknolojidir.

Teslimat sürelerinin azaltılması

Şirketler, operasyonları çok dağıtımlı bir merkeze kaydırarak bölgesel sorunlardan dolayı kaynaklanan gecikmeleri azaltmalıdır. Amazon’un teslimatları müşteriler tarafından çok takdir ediliyor ve birçok e-ticaret şirketi, Amazon’un teslimat modelini uygulamaya çalışıyor. Evet, teslimat sürelerinin azaltılması için yeni tesis ve ek personel gerekiyor; fakat getireceği fayda buna değer olabilir!

Tedarik zinciri lojistik verimliliğinin artırılması

Malları zamanında teslim almak, nakliye sürelerini kısa tutmak için çok önemlidir. Tedarik lojistik verimliliğini artırmak için, yüksek standartlarda müşteri hizmeti desteği bulunan, paketleme konusunda güven veren tedarikçilerle çalışmak gerekiyor. Operasyonları yavaşlatan tedarikçiler varsa daha verimli alternatifler aranmalıdır!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler