E-Ticaret Satışlarını Artırmak İçin 3 Yol

E-ticaret satışlarını artırmak için arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak, dijital platformlarda görünmek ve e-ticaret sitesi altyapısını güçlendirmek gibi birçok sürecin aynı anda ya da bağımsız olarak işletilmesi gerekir! Karmaşık bir süreçler yumağı olan e-ticarette satışlar nasıl artırılır? E-ticaret satışlarını artırmak için sadece 3 yöntemi uygulamak yeterli olabilir! İşte e-ticaret satışlarını artırmanın 3 yolu…
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
5 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
5 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
E-ticaret satışlarını artırmak için süreçleri basitleştiren bazı yollar var!

E-ticaret satışlarını artırmanın yolları ifadesini Google’da arattırdığınızda 8,7 milyon sonuç çıkıyor. Bu bile e-ticaretin karmaşıklığını gözler önüne seriyor. E-ticaret satışlarını nasıl artıracağınızı araştırırken bunalabilirsiniz! Ve bu sadece Google aramaları… Aynı ifadeyi diğer arama motorlarında ve YouTube’da aradığınızı düşünün. Yine aynı şekilde yüz binlerce arama sonucu ile karşı karşıya kalacaksınız. E-ticaret satışlarını artırmak için süreçleri basitleştiren bazı yollar var! Bu makalede bu yolları okuyabilirsiniz.

E-Ticarete Başlamak İçin Gerekli 6 Şey

Her tür e-ticaret işine başlamak, geliştirmek ve e-ticaret satışlarını artırmak için 6 şeye ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

 • Stratejisi
 • Para
 • Ürün
 • İş gücü
 • Teknoloji
 • Zaman

Bu 6 unsur olmadan e-ticaret işini büyütmekte zorlanırsınız!

Stratejiler ve Taktikler Arasındaki Fark

Bir e-ticaret işini yürüten insanlar çoğu zaman taktikler konusunda takıntılı hale gelir. Bazıları da kişisel olarak stratejilere takıntılıdır. Peki, taktik ve strateji arasında fark nedir?

 • Stratejiler hedeftir; taktikler ise hedeflere ulaşmak için yapılan eylemlerdir.
 • Stratejiler uzun vadelidir ve ölçülebilir.

Geçmişte veya halen başarılı olan e-ticaret markalarının kullandığı ve işe yarayan stratejileri kolayca uygulayabilirsiniz! Yani tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok! Öte yandan, taktikler her zaman değişir; ancak çoğu hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar. Bu nedenle, online satışları artırmanın yollarını ararken bunalmamak için stratejilere odaklanmak gerekir.

E-Ticaret Satışlarını Artırmak

Bir online mağaza kurduğunuzda müşterilerin hemen gelip ürünlerinizi satın alacağı anlamına gelmez. Pazarlamaya ihtiyacınız var; böylece farkındalık oluşturulabilir, etkileşim oluşturabilir, trafik çekebilir ve alışveriş yapanları sadık müşterilere dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, markanız bilinirliğini artırabilirsiniz.

Bunun yanında hedef kitlenizin dikkatini çekmeniz, ilgi uyandırmanız gerekiyor. Müşteriler onlara sunduğunuz şeyi arzulamalı ve sonunda harekete geçmelerini sağlamalısınız. Yani e-ticaret sitesini ziyaret satın alma ile sonuçlanmalı.

Pazarlama ile e-ticaret satışlarını artırmanın sadece 3 yolu var;

 • Organik Pazarlama
 • Ücretli Pazarlama
 • Kazanılan Pazarlama

E-ticaret satışlarını artırmak ve efektif sonuçları görmek için 3’ünün karışımına ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

1. E-Ticaret Satışlarını Artırmak için Organik Pazarlamayı Kullanın

Organik pazarlama, hedef kitlenizi doğal olarak markanıza çekme eylemidir. Bu genellikle çevrimiçi mağazanız dahil olmak üzere birden fazla kanala dağıtılan içerik oluşturma yoluyla gerçekleştirilir. Organik pazarlamada genellikle ödeme yapılmaz; ancak bu ücretsiz olduğu anlamına gelmez. İçeriği oluşturmak için zaman ve para harcamanız gerekecek. İçerik, metin, ses, video ve fotoğraf ve illüstrasyon gibi her türlü görsel içerebilir. Ücretli pazarlamanın aksine bu içeriği tanıtmak için herhangi bir para harcamazsınız!

Organik pazarlama şunları içerir;

 • İçerik oluşturma (blog)
 • Arama motoru optimizasyonu
 • E-posta pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı

2. E-Ticaret Satışlarını Artırmak İçin Ücretli Pazarlama

Online satışları artırmak istiyorsanız ücretli pazarlama girişimleri için belirli bir bütçeye sahip olmak çok önemlidir. İçeriğinizi, ürününüzü ve markanızı tanıtmak için ödeme yaparsınız.

Ücretli kampanyalar, hem kısa hem de uzun vadede sonuçları görmenize yardımcı olacaktır. Bunu organik kampanyalarla birleştirdiğinizde doğru yapılırsa genel pazarlama çabalarınızda daha iyi bir getiri göreceksiniz.

Ürünlerinizi birçok farklı kanalda tanıtmak için ödeme yapabilirsiniz. Bu ödemeler şunları içerebilir;

 • Ücretli arama reklamları
 • Sosyal medya reklamları
 • Medya
 • Etkileyenler
 • Yeniden hedefleme
 • Ses (podcast’ler, akışlı radyo)
 • Geleneksel TV, radyo, gazete, reklam panoları, dergiler

Ücretli pazarlama anında sonuçlar sağlar; hedef kitlenizin önüne hızlı bir şekilde çıkmanıza olanak tanır ve web sitesi trafiğini artırarak gelir elde etmeye başlayabilmenizi sağlar.

3. E-Ticaret Satışlarını Artırmak için Kazanılan Pazarlamayı Kullanın

İster organik ister ücretli yapın sonunda kazanılan pazarlamadan yararlanacaksınız. Kazanılan pazarlama, müşterilerinizin kanal haline geldiği, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriktir. Genellikle “ağızdan ağza” olarak tanımlanır. İnsanlar markanıza veya ürününüze olan sevgilerini veya memnuniyetsizliklerini dile getiriyorlar. Web sitenizdeki ürün incelemelerini, sosyal medyadaki bahisleri, video incelemelerini, referansları, blog gönderilerini ve daha fazlasını içerebilir.

Bu tür bir pazarlama; güvenilirliğinizi ve güveninizi artırmanıza, tüketicilerin ürünlerinizi yapıp yapmamalarına karar vermelerine yardımcı olabilir. Maalesef fazla kontrole sahip değilsiniz ve bazen kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olumsuzdur. Tüketicilerin bu tür içeriği oluşturması da zaman alabilir. Sonunda, hepsine değer!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü