E-ticaret radarla izleniyor

e-ticaret
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda, e-ticaret kanalları üzerinden yapılan işlemlerin mali denetiminin çok önemli olduğunu söyledi.

İçindekiler

e-ticaret

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. E-ticarette yakalanan büyüme oranlarına dikkat çeken Nebati, Kovid-19 salgınının da etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de e-ticaret sektörünün hızla büyüdüğünü ve bu süreçte, e-ticaret platformları aracılığıyla gerçekleşen ticari işlemlerin mali denetiminin önem arz ettiğini söyledi.

Nureddin Nebati: E-ticaret işlemlerinin mali denetimi önem arz ediyor

e-ticaret
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

Türkiye ekonomisinin tüm yapısal sorunlarına kalıcı çözümler üretmek istediklerini belirten Bakan Nebati, “Yeni ekonomi politikamız Türkiye ekonomisinin tüm yapısal sorunlarını kalıcı bir şekilde çözmeyi amaçlıyor. Haksız rekabete sebep olan kayıt dışı ekonomi sorununu da çözmeye kararlıyız” dedi.

Risk Analiz Genel Müdürlüğü ile yürütülen çeşitli çalışmalarla e-ticaret sektörünün sağlıklı büyümesine katkı sunmak istediklerini vurgulayan Nebati, “Risk Analiz Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen kapsamlı çalışmalar neticesinde, oluşabilecek vergi kayıplarını detaylı bir şekilde inceliyor ve analiz ediyoruz. Bu yolla, elde edilen gelir bazında bugüne dek 6 bin mükellef analiz edildi, gelirlerini kısmen veya tamamen beyan dışı bırakan mükellefler özelinde saha denetimlerine başlandı. Bu denetimlerin sıklığı ve çapını artıracak ve sektöre yönelik tüm verinin mali ve finansal boyutunu yakından izleyeceğiz” diye konuştu.

“Sosyal medya üzerinden elde edilen reklam gelirlerini yakından izliyoruz”

Sosyal medya üzerinden elde edilen reklam gelirleri, canlı yayın platform gelirleri, içerik üretim gelirleri, çevrimiçi oyun gelirleri yani kısaca sosyal medya gelirlerinin vergisel yükümlülüklerini yakından izlediklerini aktaran Nebati, “Bugüne dek Youtube, Facebook, Instagram, Bigo Live, Twitch, TikTok, Dlive ve Scorp mecraları üzerinden yapılan analizler sonucu 65 bin kişi analiz edildi. 50 bin kişinin, sosyal medya aracılığı ile elde ettiği gelirler üzerinden vergisel yükümlülüklerini kısmen veya tamamen yerine getirmediği tespit edildi” dedi.

İlk etapta 3 bin 500 kişi için saha denetimlerine başlandığını açıklayan Nebati, kayıt dışılığın hazineye yarattığı yük ile mücadelede sosyal medya gelirlerinin, önümüzdeki süreçte çok daha yakından izleyecekleri bir başlık olacağının altını çizerek, “Oyun teknolojileri sektöründeki hızlı büyüme trendi, kayıt dışı ile mücadelemizi de hızlandırdı. E-spor sektöründe elde edilen oyuncu, turnuva, kulüp, reklam bazlı tüm gelirler RADAR sistemi tarafından yakından izleniyor. Bugüne dek yapılan çalışmalar kapsamına giren 3 bin kişilik analizde 588 kişi için işlem başlatıldı” sözlerini kaydetti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara