Paylaş

E-ticaret platformları için öncelikli konu: Tüketici Güvenliği

e-ticaret platformları
Experian tarafından yayınlanan “Küresel Kimlik ve Dolandırıcılık Raporu” verilerine göre, dolandırıcılık olaylarında yaşanan artışa rağmen dijital kanallara yönelim önemli bir yükselişe sahne olurken, e-ticaret platformlarının tüketici güvenliğini sağlayacak yeni çözümler geliştirmesi de zorunluluk haline geliyor.
Takip Et
e-ticaret platformları

Experian, “Küresel Kimlik ve Dolandırıcılık Raporu” nu yayınladı. Yayınlanan raporda yer alan verilere göre, tüketicilerin yarısından fazlası Kimlik hırsızlığı ve kredi kartı hırsızlığı gibi dolandırıcılık olaylarıyla karşılaşıyor. Raporda dikkat çeken en önemli noktalardan biri dolandırıcılık olaylarında yaşanan artışa rağmen dijital kanallara yönelim oranlarında yaşanan yükseliş olurken, tüketici güvenliğinin e-ticaret platformları için öncelikli hale geldiği görülüyor.

E-ticaret platformlarının, tüketicilerin güvenliğinin sağlandığını hissettirmesi gerekiyor

Güvenlik, e-ticaret kanallarından yapılan alışverişlerde en önemli konulardan biri.  Ödeme sistemi sağlayıcıları, kredi kartı şirketleri, teknoloji sağlayıcıları ve akış hizmetleri, online güvenlik sorunlarını çözmek için en güvenilen işletmeler olarak öne çıkarken, e-ticaret platformlarının, tüketicilerin güvenliğinin sağlandığını hissettirmesi çok büyük bir öneme sahip.

Experian raporuna göre, tüketicilerin yüzde 57’si güvenliğin sağlandığı durumlarda verilerini paylaşmaktan çekinmeyeceğini belirtirken, yüzde 75’lik kısım e-ticaret platformlarının tüketici güvenliğini sağlama noktasında daha fazla adım atması gerektiğine inanıyor.

“Güvenli bir alışveriş deneyimi sağlamak e-ticaret platformları için öncelikli konu”

Yaklaşık 20 ülkeden 6 binden fazla tüketicinin katılımı ile hazırlanan rapor sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Experian EMEA & APAC Karar Analitiği Genel Müdürü Luciano Scalise, güvenli bir alışveriş deneyimi sağlamanın e-ticaret platformları için öncelikli konu olması gerektiğini belirterek, “Tüketicilerin online ortamda karşılaştıkları risklerin farkında olmaları ve siber hijyen uygulamaları gerekiyor. İşletmelerin de müşteriyi tanıma, dolandırıcılık önleme ve müşteri deneyimi çözümlerini birbirine çeşitli çözümler üretmesi bir zorunluluk.” dedi.

Atılacak bu adımların değişen risklere uyum sağlanmasını kolaylaştıracağını vurgulayan Scalise, bu noktada en önemli konunun kusursuz bir dijital deneyim sağlarken müşterileri korumada iyi bir denge kurmak olduğunu söyledi.

Raporda öne çıkan verilerden bazıları şu şekilde;

  • Online bankacılık işlemlerinin en yüksek oranda gerçekleştiği ülkeler yüzde 90’lık bir oranla Norveç ve Güney Afrika olurken, bu iki ülkeyi yüzde 85 ile Hollanda izliyor.
  • Dünya genelindeki tüketicilerin yüzde 52’si online platformlar üzerinden yaptıkları alışverişlerde endişe duyuyor.
  • Raporda yer alan ankete katılan tüketicilerin yüzde 83’ü, güvenliğin online deneyimin en önemli faktörü olduğunu düşünüyor.  
  • Tüketicilerin büyük çoğunluğu, markaların 2022 yılında yapay zekâ teknolojilerine daha fazla yatırım yapması gerektiğini düşünüyor.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara