E-ticaret harcamaları ABD’de düşüş eğilimi gösteriyor

Adobe “Dijital Fiyat Endeksi” raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda yer alan verilere göre, ABD’de Mart ayında 83,8 milyar dolar olarak gerçekleşen e-ticaret satışları, Nisan ayında yüzde 6,8 oranında bir düşüş yaşayarak 77,8 milyar dolara geriledi.
e-ticaret harcamaları

ABD’de e-ticaret satışları düşüş eğilimine girdi. Adobe tarafından yayınlanan son rapora göre, ülkedeki tüketicilerin e-ticaret harcamaları artan enflasyon oranları ile beraber Nisan ayında önemli bir düşüşe sahne oldu. Rapor, Mart ayında 83,8 olarak gerçekleşen e-ticaret harcamalarının, Nisan ayında yüzde 6,8 oranında bir düşüş yaşayarak 77,8 milyar dolara gerilediğini gözler önüne serdi.

E-ticaret harcamaları yeni normal dönemde düşüş eğiliminde

Pandemi dönemi ile beraber büyük bir yükselişe sahne olarak zirve noktasına ulaşan e-ticaret harcamaları, pandemi kısıtlamalarının küresel anlamda gevşetildiği yeni normal dönemde düşüş eğilimi gösteriyor. Dünya genelinde artış gösteren enflasyon oranları ve fiziksel mağazalara yönelik artan talepler bu eğilimdeki en önemli iki unsur olarak ön plana çıkıyor.

Adobe tarafından yayınlanan son rapor, ABD’de e-ticaret satışlarında yaşanan düşüşü ortaya çıkardı. Ülkedeki tüketiciler Nisan ayında online olarak 77,8 milyar dolar harcarken, bu rakam bir ay önce gerçekleşen satış rakamlarına göre yüzde 6,8’lik bir düşüş anlamına geliyor. Yaşanan düşüşe rağmen 2022 yılı Nisan ayına ait e-ticaret harcamaları Nisan 2021’e oranla yüzde 4,5 oranında artmış durumda.

“E-ticarete yönelik birkaç yıldır artan talep seviyelerinin düşmeye başladı”

Adobe Digital Insights Baş Analisti Vivek Pandya, rapor hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Bu düşüşte pek çok unsurun etkili olduğunu söyleyen Pandya, e-ticarete yönelik birkaç yıldır artan talep seviyelerinin düşmeye başladığını belirtti.

Yaşanan düşüşe çeşitli faktörlerin bir araya gelmesinin neden olduğunu vurgulayan Pandya, “Dayanıklı tüketim malları ve elektronik eşyalara oldukça yoğun bir şekilde harcama tüketiciler gelinen noktada yüksek yakıt fiyatları ve daha yüksek uçuş fiyatları gibi durumlar ile karşılaştıkları için bu durum bütçelerini azaltıyor.” diye konuştu.

“Borçlanma maliyeti ve ekonomik belirsizlik artıyor”

Adobe’nin Büyüme Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Patrick Brown ise, tüketiciler için borçlanma maliyeti ve ekonomik belirsizliğin artmasıyla, hem online enflasyon hem de harcama üzerindeki erken etkinin görülmeye başlandığını söyledi.

Yaşanan düşüşe rağmen Amerikalı tüketicilerin 77 milyar doların üzerinde harcama gerçekleştirdiğini hatırlatan Brown, büyüme hızının pandeminin başlangıcındaki rekor seviyelere oranla yavaşladığını ancak online alışveriş taleplerinin halen çok güçlü bir şekilde ayakta durduğunu belirterek,” Tüketiciler, dijital ekonomide online alışverişin kolaylığını ve daha kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerini benimsemeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Online market harcamaları yüzde 10,3 arttı

Adobe endeksi tarafından izlenen 18 kategorinin yarısından fazlası Nisan ayında aylık fiyat düşüşleri gösterirken, online market ve evcil hayvan ürünleri, talebin ve harcamaların büyümeye devam ettiği iki kategori oldu. Nisan ayında, online market harcamaları yüzde 10,3, evcil hayvan ürünleri ise yüzde 8 arttı.

Elektronik eşya fiyatları Nisan ayında yüzde 5,2 düşüş yaşarken, bu düşüş elektronik kategorisi için Kasım 2020’den bu yana en büyük yıllık düşüş olarak kaydedildi. Raporda, giyim kategorisinde yer alan ürünlerin fiyatlarının ise artmaya devam ettiği görüldü.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara