E-ticaret gözetim ve denetim altına alınıyor

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret piyasasını gözetim ve denetim altına alıyor. Ürün Güvenliği Kanunu’na e-ticaret de dahil edildi.
1 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
1 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
E-ticaret piyasasını gözetim ve denetim altına alıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Dijitalleşme Sanal Fuarı’nın açılış etkinliğine video konferans yöntemiyle katıldı. Pekcan, yaptığı konuşmada, e-ticaretteki denetimle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Bakan, piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerinin e-ticarette de başlatılacağını açıkladı.

“Dijital ekonomiye adaptasyon zarurettir”

Pekcan, dijitalleşmenin önemine işaret ederek, “Dijital ekonomiye adaptasyon özellikle Türkiye gibi somut hedeflere sahip, gelişen ve yükselen ekonomiler için bir zarurettir. Dijitalleşme bizleri büyüme ve kalkınma hedeflerimize ulaştırma noktasında istifade etmemiz gereken enstrümanların başında gelmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülke olarak dijitalleşme alanında önemli mesafelerin kaydedildiğini belirten Pekcan, hemen her sektörde bilgi ve iletişim teknolojilerine önemli bir adaptasyon sağlandığını dile getirdi. Pekcan, dijitalleşmenin sürekli olarak gelişen ve genişleyen bir alan olduğuna dikkati çekerek, e-ticaret, dijital destek hizmetleri ve paylaşım ekonomisinin de etkinliğini artırmaya devam ettiğini bildirdi.

 “E-ticaretin kurumsal bir altyapıda gelişmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

Bakan Pekcan, yeni çıkarılan Ürün Güvenliği Kanunu’na e-ticaretin de dahil edildiğini söyledi. “Elektronik ticaretin sağlıklı gelişiminin sağlanabilmesi; fiziki piyasalarda olduğu kadar elektronik piyasalarda da ürün güvenliğine yönelik denetimlerin yapılması amacıyla e-ticarette ürün güvenliğinin yasal altyapısını tamamlamış olduk.” diyen Pekcan, bakanlık olarak e-ticaretin kurumsal bir altyapıda gelişmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Pekcan, “E-ticaret Bilgi Sistemimiz ETBİS’in etkinliğini artırıyoruz. ETBİS’e kayıtlı site sayısı 23 bin 487. TOBB ile birlikte yürüttüğümüz E-Ticarette Güven Damgası uygulamamız devam ediyor. Bugüne kadar 22 e-ticaret sitesi Güven Damgası aldı. Bu sayının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor.” sözlerini kaydetti.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da, “Geleneksel ticaret değişiyor ve özellikle e-ticaret hız kazanıyor. Fuarlar dijital ortama kayıyor. Dijital dönüşümle, uluslararası arenadaki rekabette öne geçmektir. Ürünü veya hizmeti, dünyanın her köşesinde tanıtmak, pazarlamak ve oralara ulaştırmaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü