E-Ticaret Girişimlerinin Başarısız Olmasının 3 Nedeni

Dünya genelinde yaklaşık 24 milyon e-ticaret sitesi var. Her gün birçok yeni e-ticaret girişimi ekosisteme katılıyor. Peki, ticarete en popüler satış modeli olan e-ticaret girişimleri neden başarısız olur?
25 Ocak 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
25 Ocak 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Her gün birçok yeni e-ticaret girişimi ekosisteme katılıyor.

E-ticaret, ticarette popüler bir niş halini aldı. Devasa bir Pazar haline gelen e-ticaret pazarında her yıl tahminlerin üzerinde büyüme kaydediliyor. Koronavirüs (Covid-19) pandemisi de e-ticarette adeta bir milat oldu. Pandeminin online alışverişe yönlendirdiği tüketicilerin bu alışveriş alışkanlıklarını pandemi sonrası da sürdürmesi bekleniyor. Böylece e-ticaretin tüm ticari satışlardaki payı giderek artıyor. Ancak, buna rağmen başarısız olan binlerce e-ticaret girişimi var! Peki, e-ticaret girişimlerinin başarısız olmasının nedenleri nelerdir?

E-Ticaret Girişimlerinin Yüzde 90’ı Başarısız Oluyor

E-ticaret, girişimcileri online ekosisteme yönlendirdi. Sektörde popüler bir kimlik oluştu. Herkesin bir web sitesi aracılığı ile e-ticaret yapabileceği iş modelleri daha basit hale geldi. Ancak Forbes ve Huff Post gibi güvenilir kaynaklara göre, e-ticaret girişimlerinin yüzde 90’ı 1 yıl içinde başarısız oluyor.

Online girişimler çok fazla talep kazanmış olsa da her birinin hayatta kalması pek olası değil. Bunun yanında Amazon gibi dev online pazaryerleri ile rekabet etmek gerektiğini de dikkate almak gerekiyor. Ancak yine de e-ticaret girişimlerinin bu çetin rekabette bir aktör olamayacağı anlamına gelmiyor.

E-Ticaret Sektörü Her Yıl Yüzde 23 Büyüyor

E-ticaret, kısa süre içinde sona erecek bir trend değil. Uzun yıllar boyunca e-ticaret konuşulacak. Çünkü insanlar online alışverişin sağladığı avantajları iyice keşfetmeye başladı. Ayrıca, e-ticaret sektörü her yıl ortalama yüzde 23 oranında büyüyor. 2040 yılına kadar tüm satın alma işlemlerinin yüzde 95’i internet üzerinden yapılacak. Ayrıca, firmaların çok büyük bir bölümü yakın zamanda ürün ya da hizmetlerini online ortama taşımayı planlıyor. Yani, endüstrinin geleceği bu kadar parlak; o zaman e-ticaret girişimlerinin başarısız olmasının nedenleri olmalı!

E-Ticaret Girişimlerinin Başarısızlığının Nedenleri

Soru kolay olsa da, bunun cevabı oldukça karmaşık. Üstelik bu başarısızlığın tek bir sebebi yok! E-ticaret girişimlerinin başarısız olmasının temel olarak üç nedeni var. Bu cevaplar girişimlerin başarısı konusunda rehberlik edecek!

  • SEO’yu ihmal etmek

“Arama Motoru Optimizasyonu” yani yayın olarak bilinen kısaltması SEO, web sitelerinin arama motorlarından gelen trafiğini iyileştirmede önemli bir unsur olarak hareket eder. Google, arama sonuçlarını, aranan anahtar kelimelere göre listeler. Web sitesinin en iyi organik sonuçlarda görünmesini sağlar. Ürünleri ve hizmetler arama ile eşleşse bile SEO zayıf ise Google’da en üstteki sonuçlarda görünmez.  Böylece e-ticaret girişimleri başarısız olur; çünkü SEO’yu sürdüremezler ve bu nedenle hedef kitle ürün ya da hizmetleri arama sonuçlarında göremez.

  • Müşteri hizmetleri destekleri

Birçok web sitesi yanıt, problem çözme ve genel müşteri deneyimi açısından hizmet kalitesini karşılayamamaktadır. Sorunları çözememek, müşterilerin itibarını ve sadakatini kaybetmesine neden olur. Böylece başlangıçta başarısızlık meydana gelir. Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak girişimlere uzun bir yol açar. Gelişmeyi sürdürmenin bir yolu, müşterileri mutlu etmektir.

  • Kaynakların ve fonların kötü yönetimi

E-ticaret girişimlerinin başarısız olmasının ana nedenlerinden biri, ekonomik kaynakları ve fonları koruyamamalarıdır. Kaynakları düzgün yönetemeyen girişimlerin, işlerini ve uzun vadeli stratejilerini etkileyen birçok sorunla karşılaşması muhtemeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü