E-ticaret ekosistemindeki yeni gelişmeler

E-ticaret her geçen gün büyüyor. 2020’de Covid-19 pandemisi sebebiyle öngörülemeyen bir gelişme kaydeden ekosistemde her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
18 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
18 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
E-ticaret her geçen gün büyüyor.

Türkiye’de online satışlardaki artış hangi sektörlerde yoğunlaştı? Züccaciye sektöründe elektronik ticaret ne kadar büyüdü? Kasım kampanyalarına ilişkin yeni veriler nelerdir? Alibaba’nın tepki çeken uygulaması nedir? Hangi firmalar teslimatlarda yeni uygulamalar hayata geçirdi?

İşte bu soruların cevapları ve elektronik ticaret ekosistemindeki gelişmeler…

Türkiye’de e-ticaret 2020’de yüzde 70 büyüyecek

“Lojistik, Enerji & Tedarik Zinciri Dijitalleşme Konferansı” online ortamda gerçekleştirildi. Sektörün en kapsamlı dijital zirvesi olan Connection Days’da konuşan uzmanlar, Türkiye’de 2020’de e-ticaretin yüzde 70 oranında büyüyeceğini vurguladı.

Konferansa katılan uzmanların verdiği bilgilere göre;

 • Türkiye’de evlerden internete erişim oranı yüzde 90’da yükseldi.
 • Nüfusumuzun yüzde 79’nun internet erişimi var.
 • Türkiye’de, pandemiden önce nüfusun yüzde 20’si internetten alışveriş yapıyordu; 2020 sonu itibariyle bu oran yüzde 50 seviyelerine çıktı.
 • 2019 yılında 136 milyar TL olan e-ticaret gelirlerinin 2020 sonunda 200 milyar TL’ye ulaşması öngörülüyor.
 • Türkiye’de elektronik ticaret, 2020’de yüzde 70 oranında büyüyecek.

Lojistik uzmanların konferansta yaptığı konuşmalardaki bazı önemli değerlendirmeler de şöyle;

 • “E-ticaret’in yüzde 99’u lojistiktir. Hızlı tedarik ve dağıtım yaparken teslimat operasyonunu etkili yönetemezseniz sonuç hüsran olabilir.”
 • “Pandemi ile artan e-ticaret süreci, klasik kargo sistemleriyle çözülemez.”
 • “Mobil uygulamalarla desteklenen konum-tabanlı akıllı sistemler kullanmak gerekiyor.”
 • “E-ticaret yapan kurum ve kuruluşlar, e-ticaret yapılarına akıllı sistemler entegre etmelidir.”

Züccaciye sektöründe online satışlar yüzde 50 arttı

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER), sektörle ilgili bazı veriler açıkladı. Buna göre, mutfak grubu ürünlerinde online alışveriş alışkanlığının arttığını belirtti. Buna göre kasım ayında sektörün online satışları zirve yaptı. Bu ay içinde sektör iyi bir ciro yaptı. Sektörün online satışlarında yüzde 50’ye yakın artış oldu.

Bütün ürün gruplarında online satışlar arttı. Elektrikli ev aletleri yüzde yüz oranında büyüme kaydetti. Çelik ve teflon tencere ve tava alımlarında da ciddi bir artış oldu. İnternet satışlarında oldukça aktif olan sektörde e-ticaret altyapısında yatırımın yapan firmalar, yatırımlarının karşılığını fazlasıyla aldı.

Sektör yetkililerinin verdiği bilgilere göre;

 • Bu dönemde en çok küçük ev aletleri, baskül, tıraş makinesi, ekmek yapma makinesi, yoğurt yapma makinesi gibi ürünlere ilgi arttı.
 • Bu ürün gruplarında yüzde 300’lere varan artışlar oldu.
 • Bazı ürünlerde ekipmanların yurtdışından gelmesi nedeniyle tedarik sorunu yaşandı.
 • Çok talep gören ekmek yapma makinesi, tıraş makinesi gibi ürünlerin fiyatlarında yüzde 50 düzeyinde artış oldu.
 • Döviz kurlarının yükselmesi, hammaddeye zam gelmesi ve ürün tedarikinin zor olmasının etkisi ile bazı ürün gruplarında büyük oranda zam oldu.
 • En çok satan ürünler tencere setleri, tava, tencere ve çaydanlıklarda oldu.
 • Ekmek yapma makineleri ve standmikserler trend ve gözde ürünler haline geldi.

Kasım kampanyaları e-ticarete ivme kazandırdı

Her yıl kasım ayı boyunca yapılan indirimli satışlar ve kampanyalar, elektronik ticarete hiç olmadığı kadar ivme kazandırıyor. Kasım 2020’de bu ivme iyice arttı. 2020’de e-ticaret sitelerinin cirolarında, reklam geri dönüşlerinde ve site trafiklerinde ciddi bir artış gözleniyor. Pandeminin etkisi ile online tüketici kasım kampanyalarını kaçırmadı.

E-ticaret uzmanlarının değerlendirmeleri ve indirim kampanyaları raporlarından yapılan derlemelere göre, Kasım 2020 kampanyalarında;

 • Dönüşüm oranı, 2019 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 50 oranında arttı.
 • Gelir ve ortalama sepet tutarı da yüzde 130 arttı.
 • E-ticaret sitelerindeki sayfa görüntülenme oranları yüzde 42 artış gösterdi.
 • Sayfa görüntülenme sürelerinde yüzde 1,5 azalma oldu. Bu veri siteye daha çok trafik çekilirken online tüketicinin sayfalarda daha az vakit geçirdiğini gösteriyor.
 • E-ticaret sitelerinde en büyük fark oluşturan gün salı günü oldu. Bunun sebebi en büyük indirim kampanyalarının salı günü yapılması.
 • 2020’de bir önceki yıla göre dönüşüm oranının özellikle salı günü yüzde 112 arttı.
 • Reklamlardan en verimli geri dönüşü pazar günü alındı.

Egeli deri ihracatçıları için “e-ticaret yönetimi” eğitimi

WORLDEF BUSINESS SCHOLL (WBS) ve Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği iş birliği ile “Deri Sektöründe E-Ticaret Yönetimi” isimli eğitim programı başlatıyor. Sekiz ayrı başlıkta düzenlenecek eğitimler online yapılacak. Eğitimlerde deri sektörüne özel terzi işi bir eğitim programı planlanıyor. Eğitim programı ile ihracatçı firmaların internetten dünyanın dört bir tarafına e-ticaret aracılığıyla ihracat yapabilecek donanıma sahip olmaları hedefleniyor.

WBS eğitmenlerinin vereceği eğitim programında “E-Ticarete Giriş, Deri Sektörüne Uygun Pazaryerlerinde Satış, E-Ticarette Lojistik ve Tedarik Yönetimi, Deri Sektöründe Dijital Pazarlama ve Satış, Deri Sektöründe Müşteri Hizmetleri Yönetimi, E-Ticaret Sitesinin Kurulumu, E-İhracat Temel Bilgiler ve E-Ticaret Girişimciliği – Başarı Hikayesi” gibi başlıklarında eğitimler verilecek. Eğitim, 8 gün sürecek. süren eğitimlerimiz olacak. Eğitim sonrasında firmalarda e-ticaret konusunda donanımlı insan kaynağı oluşacak. Eğitimlerde sektör uzmanları da tecrübelerini eğitime katılanlarla paylaşacak.

Birlik yetkilileri, konteynırlarda ayakkabı, çanta, deri ceket satma devrinin bittiğini; dericilerin, dünya genelinde tüketiciye tek tek ürün satabilecek konuma gelmeleri gerektiğini vurguladı.

“10. Dijital Anadolu Projesi” etkinliği online gerçekleştirildi

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde hayata geçirilen “Dijital Anadolu Projesi”, dijital dünyanın önemli isimleri ve KOBİ’lerin katılımıyla onuncu kez online olarak gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Türkiye İş Bankası KOBİ ve İşletme Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Utku Ünsal, “Dijitalleşme kavramı sektörden ve uzmandan bağımsız bir şekilde herkes tarafından dile getirilen sahiplenilen ve her ölçekteki firmanın da müşterilerin hayatı kolaylaştıran yenilikleri sunma gayretinde olduğu bir sürece dönüştü. Tabi ki bu sürecin içerisinde KOBİ’lerin de yer almaması, bunun dışında kalması düşünülemez. Bu değişim karşısında da işletmelerin piyasadaki avantajlarını, konumlarını korumaları gelişen teknolojik hayata adapte olmaları gerekiyor. Çünkü yaşayan bir organizmaysanız zaten değişime kaçınılmaz olarak uyum sağlamanız gerekiyor. Dolayısıyla dijitalleşme ticari hayattaki varlığın devam edebilmesi için olmazsa olmaz.” dedi.

Galatasaraylılar, e-ticaret ile takımlarına destek olacak

Galatasaray Spor Kulübü ile GittiGidiyor, elektronik ticarette iş birliği yaptı. Buna göre GittiGidiyor’dan alışveriş yapan taraftarlar, kulüplerine destek olacak. Gelir ortaklığı projesi kapsamında yapılan iş birliği ile taraftarların 31 Mart 2021 tarihine kadar GittiGidiyor’dan yapacakları alışverişlerde kulübe pay aktarılacak.

İş birliği çerçevesinde Galatasaray Spor Kulübü’nün resmi Instagram hesabında ve resmi sitesinde paylaşacağı linkler üzerinden GittiGidiyor’a girildiğinde yapılacak tüm alışverişlerden kulübe pay aktarılacak. Anlaşma, ek bir bedel ödemeden taraftarların kulüplerine destek olmalarını ve bazı fırsatlardan faydalanmalarını sağlayacak.

Opet müşterileri teslimatları istasyonlardan alabilecek

Akaryakıt firması Opet’in müşterileri, elektronik ticaret ile yaptıkları alışverişlerin teslimatları OPET istasyonlarından teslim alabilecek. Şirket, pandemi döneminde artan e-ticaret alışverişlerinin teslimatı için “Ultrakargo” projesi geliştirdi. “Kargopark” iş birliği ile gerçekleşen kargo istasyonu projesi, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan Opet müşterilerinin kargo teslimatlarını Opet istasyonlarından istedikleri vakitte ve kimseyle temas etmeden alabilmelerini sağlıyor.

Buna göre; istasyonlarda yer alan akıllı otomatlar, üretici ve işletmeci firma Kargopark ile elektronik ticaret ve kargo firmaları arasındaki yazılım entegrasyonuyla tüketicilerin kargolarını Opet istasyonlarından teslim almalarına imkan sağlayacak. Teslimat adresi olarak kendisine en uygun Opet Ultrakargo lokasyonunu seçen müşteriler, kargo firması tarafından bildirilen şifre ve kimlik bilgisiyle paketini teslim alabilecek.

Eve teslimat isteyen ancak paket ulaştığında evde olmayan müşterilerin paketleri de Opet noktalarına bırakılabilecek. İstanbul’daki 5 Opet istasyonunda başlayan projenin yakın zamanda Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli gibi büyük şehirlerde 150 lokasyonda uygulanması hedefleniyor.

Tepki çeken iddia: Alibaba, görüntüden Uygur Türklerini tespit eden sistem geliştirdi!

Çinli e-ticaret devi Alibaba tarafından geliştirilen bulut veri sistemi Cloud Shield’ın özellikle Uygur Türklerini “etnik azınlık” olarak tanımladığı iddia edildi. Bunun için sistem üzerinde kod geliştirildiği belirtiliyor. Sistem görüntüdeki kişinin yüzünün Uygur Türklerine ait olduğunu tespit ediyor. Sistem, şirket yetkililerine görüntünün gözden geçirilmesi veya sistemden kaldırılması için uyarı gönderiyor.

İddia, ABD’li video gözlem denetimi ve analizi şirketi IPVM tarafından ortaya atıldı. Buna göre, Cloud Shield sistemi görüntüleri kategorilere ayırıyor. Ardından sınıflandırma kodları ile “gözlük”, “maske” ve “cinsiyet” gibi sınıflandırmalar yapılıyor. Cloud Shield’a entegre herhangi bir canlı yayın platformunda Uygur Türkleri video yayınladığında sistem görüntüdeki yüzün Uygur Türklerine ait olduğunu saptayarak şirket yetkililerine ilgili görüntünün gözden geçirilmesi veya sistemden kaldırılması için uyarı gönderiyor.

IPVM daha önce Çin merkezli Huawei ve yapay zeka tabanlı yüz ve görüntü tanımlama şirketi Megvii’nin de “Uygur alarmı” şeklinde yüz tanıma sistemlerinde de Uygur Türklerini hedef alan kodlar bulunduğunu iddia etmişti. Çin, Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller sebebiyle uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü