E-scooter girişimleri artıyor

İngiltere ve Avrupa’da 70 şehirde hizmet sağlayan İsveç merkezli elektrikli scooter paylaşım girişimi Voi, gerçekleştirilen D Serisi finansman turunda 115 milyon dolar yatırım aldı.
e-scooter

İngiltere ve Avrupa’da 70 şehirde hizmet sağlayan İsveç merkezli e-scooter girişimi Voi, gerçekleştirilen D Serisi finansman turunda 115 milyon dolar yatırım aldı. 2021 yılında toplam 160 milyon dolar sermaye toplayan şirket, kuruluşundan bu yana toplam 500 milyon dolar yatırıma ulaştı.

“Ulaşımın geleceğini inşa ediyoruz“

Raine Group ve VNV Global tarafından yönetilen yatırım turuna; Inbox Capital, Nordic Ninja, Stena Sessan, Kreos Capital ile beraber yeni yatırımcılar Ilmarinen, Nineyards Equity ve ICT Capital katıldı.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Fredrik Hjelm, yatırımları ile yeni bir kentsel ulaşım vizyonu sunduklarını ifade ederek, “Mikromobilitenin burada kalacağından şüphe yok ve Voi, müşterilerine seyahat etmenin entegre ve akıllı yolunu sunuyor. Şehirlerle yakından çalışarak, toplu taşımayı büyük ölçüde tamamlayan yeni bir kentsel ulaşım vizyonunun şekillendiğini görüyoruz. Ulaşımın geleceğini inşa ediyoruz ve hizmet verdiğimiz her şehri yaşamak için daha iyi bir yer haline getirmeye kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Mikro mobilite talebinin hiç bu kadar yüksek olmadığının altını çizen Fredrik Hjelm, açıklamasına şöyle devam etti: “Mikro mobilite talebi hiç bu kadar yüksek olmamıştı ve sonuç olarak, insanların ihtiyaç duyduğu hizmeti verdiğimizden emin olmak istiyoruz. Bu fonla, park yeri, kaldırımda sürüş ve çift sürüş dâhil olmak üzere, sürüşlerimiz ve şehirlerimiz için çözümlere yatırım yapacağız, daha iyi bir e-scooter modeli ortaya koyacağız ve Ar-Ge’ye yatırım yapacağız.”

Avrupa’da e-scooter rekabeti

Raine Group bünyesinde faaliyet gösteren EMEA’nın ortağı ve başkanı Jason Schretter ise, Voi’ye verdikleri destekten dolayı duyduğu heyecanı belirterek, şunları söyledi: “Voi’ye Avrupa çapındaki pazarlara güvenli ve sürdürülebilir mikro mobilite çözümleri getirme çabalarında desteğimizi sürdürmekten heyecan duyuyoruz. Bir yıl önce ilk yatırım yaptığımızdan bu yana, Voi’nin ürün yeniliğine, operasyonel verimliliğe ve yerel ortaklıklara olan bağlılığı, şirketin bölgedeki liderlik konumunu genişletmesine yardımcı oldu.”

Voi’ye yapılan yatırımın ardından Avrupa genelinde e-scooter pazarında yaşanan rekabet dikkat çekerken, Berlin merkezli e-scooter şirketi Tier, geçtiğimiz günlerde Wind Mobility’nin İtalyan yan kuruluşu Vento Mobility’yi satın almıştı.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara