E-ihracatta başarıya ulaştıracak öneriler

e-ihracat
Enkay Ticaret Dış Ticaret Müdürü Nilüfer Şener, e-ihracatta başarıya götürecek anahtar noktaları Worldef.net’e anlattı.

İçindekiler

e-ihracat

Nilüfer Şener, e-ihracatta başarıya ulaşmak isteyen markaların sattığı ürüne güvenmesinin olmazsa olmaz bir unsur olduğunu söyledi. Ürün kalitesinin müşteri sadakatini en çok etkileyen nokta olduğuna işaret eden Şener, ihracat süreçlerinde kalite ile beraber pek çok unsurun etkili olduğunu belirtti.

“E-ihracatta başarı için sattığınız ürüne güvenin”

E-ihracatın bugünün olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Nilüfer Şener, “E ihracatta başarılı olmak istiyorsanız öncelikle sattığınız ürüne güvenmeniz gerekiyor. Ürünün kalitesi ile ilgili hiçbir şüpheniz olmamalı. Customer Loyalty/Müşteri Sadakatinin en önemli dinamiklerinden bir tanesi kalitedir” dedi.

Kalitenin yanında başarıyı etkileyen diğer önemli dinamiklerin de bulunduğuna dikkat çeken Şener, “Çok kaliteli el yapımı deri bir çizme düşünün; herkesin almak isteyeceği. Müşteri parsasını ödemiş ve ürününü bekliyor. Önce ürünün termininde sorun yaşıyor; beklediği zamanda teslim alamıyor, sonra gümrükte sorun yaşıyor; gümrük memuru onu önceden bilgisinin olmadığı pek çok konu ile ilgili sorumlu tutuyor; ürünü bir şekilde teslim alabildiğinde de çizmenin derisinin ambalajlamadan kaynaklı ezilmelere maruz kaldığını ve deforme olduğunu görüyor. Dünyanın en iyi ürünü de olsa; doğru bir süreçten geçmeyen bir “satış” günün sonunda çöpe dönüşüyor” sözlerini kaydetti.

“Müşteriniz sürecin her aşamasında işini en iyi yapan insanlarla çalıştığını bilmeli”

E-ihracatta başarıya ulaşmak isteyen firmaların profesyonel bir ekiple, doğru bir biçimde eşgüdümlü çalışması gerektiğinin altını çizen Şener, “Müşteriniz sürecin her aşamasında işini en iyi yapan insanlarla çalıştığını bilmeli. Depolama, sevkiyat, nakliye, gümrükleme, varış yeri gümrükleme ve varış yeri işlemlerinin kusursuz ve düzgün işlendiğini sağlamalısınız” ifadelerini kullandı.

Şener, açıklamalarının son kısmında şunları kaydetti; “Bunların yanı sıra; arama motoru optimizasyonları, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması gibi e-ihracat marketing strategy kanallarını da kullanarak doğru yaptığınız işi geliştirip işinizin daha geniş kitleler tarafından duyulmasını sağlayabilirsiniz.”

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara