Paylaş

Online ödeme şirketi Stripe, Amerika’nın en büyük fintech girişimi oldu

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
online ödeme
Amerika’da faaliyet gösteren online ödeme sistemi Stripe, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en değerli startup’ı oldu. Fintech girişimin değerlemesi, son finansman turunda, 1 yıldan kısa bir süre içinde neredeyse üç katına çıkarak 95 milyar dolara çıktı.
online ödeme

Stripe, hızla büyüyen internet şirketleri için bir online ödeme işlemcisi olarak hizmet veriyor. Online alışverişte pandeminin neden olduğu ivmeden faydalanan online ödeme şirketi, son yatırım turunda 600 milyon dolarlık finansman aldı. DoorDash, Shopify ve Wayfair gibi Stripe müşterilerinin tümü, tüketicilerin harcamalarını fiziksel işletmelerden online mağazalara yönlendirmesi ile talepte büyük bir artış yaşadı.

Yüz milyarlarca dolarlık online ödeme işlendi

Pandemi döneminde bazı küçük işletmeler Stripe ve diğer ödeme sistemlerinin kendilerini olası kayıplardan korumak için attığı adımlardan memnun değildi. Bazen işletmelerin hesaplarına yatırılan paraya erişmek için günler hatta aylar beklemeleri, birçok firmada nakit sıkıntısını yoğunlaştırdı.

Stripe, ödeme hacimlerini veya mali sonuçlarını açıklamadı. Şirket, yaptığı açıklamada, dünya çapındaki milyonlarca işletme için yılda yüz milyarlarca dolar değerinde ödeme işlediğini kaydetti. Ayrıca, her birinin yılda 1 milyar dolar değerinde işlem yapmak için Stripe kullanan 50’den fazla şirket müşterisi olduğunu belirtti.

Stripe, aldığı yeni finansman ile Avrupa’da da büyümeyi planlıyor. San Francisco merkezli şirket, kısa süre önce Dublin’i ikinci bir merkez olarak seçti ve İngiltereli eski banka yöneticisi Mark Carney’i yönetim kuruluna dahil etti.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara