worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, WORLDEF ISTANBUL’da konuştu: ‘Tek Pencere’ sistemini mikro ihracata da taşımak istiyoruz

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, “Dünya Gümrük Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kararlarını ve uygulamaları da yakından takip ediyoruz. Günümüzde, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılan 'Tek Pencere' sistemini mikro ihracata da taşımak istiyoruz. Kağıt ortamda yürütülen tüm işlemlerin elektronik ortama aktarılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Mustafa Gümüş

Uluslararası e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 2024, ikin gün programında perakende ve e-ticaret sektörlerinin temsilcilerinin ağırlandığı panellerle devam etti. İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen fuarda düzenlenen “Yerel Uzmanlık, Küresel Vizyon: İşletmelerin Uluslararası Pazarlara Girişi” başlıklı panele, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş de katıldı.

WORLDEF ISTANBUL 2024

Mustafa Gümüş: 2023’te 39 bin basitleştirilmiş gümrük beyannamesi var

Mustafa GümüşPanelde konuşan Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, bakanlığın yürüttüğü kamu hizmetinin, sınır ötesi e-ticaretin hızla değişen ve gelişen doğasıyla paralel olarak devamlı güncellenen mevzuat ve o mevzuatın işlemesi için gereken sistemsel altyapı, mevzuatın nasıl yürütüleceğine dair çağa uygun yazılımlar ve işleri yürüten nitelikli personele dayanılarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Yazılımın hem ithalat hem de ihracata yönelik olması gerektiğini belirten Gümüş, geçen yıl ithalatta 13 bin ihracatta ise 39 bin basitleştirilmiş gümrük beyannamesi olduğu bilgisini verdi. Gümüş, bu beyannameler içinde alıcısı ve göndericisi farklı taşıma senedi sayısının ithalatta 10 milyonu, ihracatta da 25 milyonu aştığını kaydetti.

“E-ticarette hız unsurunun çok önemli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz”

“Basitleştirilmiş gümrük beyannamesi normal bir ihracattan elde edilen sonuçlara daha hızlı ve daha kolay yoldan ulaşmayı sağlıyor.” diyen Gümüş, şu değerlendirmeyi yaptı; “Bunun dışında ihracatın daha kolay yapılmasına yönelik çalışmalarımız da mevcut. Dünya Gümrük Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütü’nün kararlarını ve uygulamaları da yakından takip ediyoruz. Günümüzde, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kullanılan ‘Tek Pencere’ sistemini mikro ihracata da taşımak istiyoruz. Kağıt ortamda yürütülen tüm işlemlerin elektronik ortama aktarılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Çünkü e-ticarette hız unsurunun çok önemli olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz.”

“Sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde navlun maliyetlerinin düşürülmesini planlıyoruz

Ticaretin nasıl 7 gün 24 saat sürüyorsa gümrüklerde de sistemlerin 7/24 açık olduğunu aktaran Mustafa Gümüş, gümrük idarelerinin aralıksız olarak hizmet verdiklerini, İstanbul Havalimanı’nda bu kapsamda yoğun çalışmalar yürütüldüğünün altını çizdi.

Gümüş, “Birden fazla gönderinin konsolide edilerek yurt dışına sevk edilmesi suretiyle sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde navlun maliyetlerinin düşürülmesi, çeşitli nedenlerle geri gelen eşyaya ilişkin işlemlerin kolaylaştırılması ve tüm bu basitleştirmeler sayesinde ihracatçımıza rekabet avantajı kazandırılmasına imkan verecek bir uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Mustafa Gümüş, stantları ziyaret etti

Mustafa Gümüş

Öte yandan, Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, panelin ardından etkinlik alanındaki stantları ziyaret etti. Gümüş’e, WORLDEF Başkanı Ömer Nart ile WORLDEF E-Ticaret Vakfı Genel Sekreteri Sedat Ateş de eşlik etti. Trendyol, Hepsiburada, idefix, Sürat Kargo ve Aras Kargo stantlarını gezen Gümüş, yetkililerden bilgi aldı.

 

Mustafa Gümüş, stantlarda büyük ilgi gördü!

 

WORLDEF ISTANBUL 2024’te ikinci gün yoğun ilgiye sahne oldu!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds