Paylaş

Bursa’da büyük e-ticaret buluşması: Bursa e-ihracatın başkenti olabilir!

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
Bursa
WORLDEF’in Türkiye İş Bankası ana sponsorluğu ve COMIO’nun organizasyon partnerliği ile düzenlediği “WORLDEF Prime Konferansları”, e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin önde gelen isimlerini Bursa iş çevreleri ve girişimcilerle bir araya getirdi. Sektöre dair pek çok konunun masaya yatırıldığı konferansta, alanında uzman isimler, deneyimlerini e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminden firmalarla ve girişimcilerle paylaştı. Konferansa yaklaşık 800 kişi katıldı.WORLDEF Etkinlikler Direktörü Serkan Çakır, “Bursa, illere göre e-ticaret yapan işletme sayısında dördüncü sıraya gelmiş durumda. Bursa’nın sahip olduğu e-ticaret ve e-ihracat potansiyelini çok önemsiyoruz.” Dedi. COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay ise, “2022 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edilen Bursa’nın, güçlü üreticileri ve sahip olduğu altyapısı ile isterse “e-ihracat başkenti” olabileceğini vurguladı.
Bursa

“WORLDEF Prime E-Ticaret ve E-İhracat Konferansları” serisi, Bursa’da ekosistemin paydaşlarını ağırladı. WORLDEF’in öncülüğünde Bursa Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde 16 Haziran Perşembe günü 09:00-16:00 saatleri arasında düzenlenen konferans, Türkiye İş Bankası ana sponsorluğu ve COMIO Dijital Pazarlama organizasyon partnerliği ile gerçekleştirildi.

Konferansta; e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin önde gelen paydaşları, Bursa ve çevresinde faaliyet gösteren girişimciler ve firmalarla bir araya geldi. Yaklaşık 800 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen programda, ekosistemin profesyonellerinin yanı sıra Güney Marmara iş çevrelerinden pek çok girişimci de katıldı. 

Serkan Çakır: Bursa’nın e-ticaret ve e-ihracat potansiyelini çok önemsiyoruz

Bursa
WORLDEF Etkinlikler Direktörü Serkan Çakır

Konferansın açılışında konuşan WORLDEF Etkinlikler Direktörü Serkan Çakır, WORLDEF tarafından 7 ay önce Bursa’da gerçekleştirilen konferansa atıfta bulunarak, “Yedi ay önce geldiğimizde bu salon pandemi kısıtlamalarına rağmen büyük oranda doluydu; ancak şu an salonun tamamen dolu olduğunu görmek çok güzel. Anadolu konferanslarımızda gördüğümüz ilgi bizi çok mutlu ediyor. WORLDEF olarak 2016 yılından beri ‘e-ticaret’ ve ‘e-ihracat’ diyoruz. Bursa, illere göre e-ticaret yapan işletme sayısında dördüncü sıraya gelmiş durumda. Bursa’nın sahip olduğu e-ticaret ve e-ihracat potansiyelini çok önemsiyoruz.” Dedi.

“WORLD ECOMMERCE FORUM ISTANBUL, Doğu Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliklerinden biri olacak”

Mart ayında Antalya’da gerçekleştirilen WORLD ECOM EXPO’nun çok yoğun bir ilgiyle karşılaştığını ifade eden Çakır, bu etkinliğin 2023 Nisan ayında “WORLD ECOM WEEK” adıyla ve 5 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirileceğini kaydetti. “WORLD ECOMMERCE FORUM ISTANBUL” hakkında da bilgi veren Çakır, 28-29 Eylül tarihlerinde İstanbul’daki WOW Kongre Merkez’inde gerçekleştirilecek etkinliğin, “Doğu Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliklerinden biri” olacağını vurguladı.

Foruma 10 binin üzerinde katılım beklendiğini aktaran Çakır, konuşmasına şöyle devam etti; “E-ticaret ve e-ihracata odaklanan herkesi buraya çekmek istiyoruz. Yurt dışından 50’den fazla pazaryeri bu etkinliğe gelecek. Antalya’da, e-ticaret tarafında ilk defa B2B görüşme gerçekleştirdik. İstanbul’da B2B masa sayısını 300’e çıkarmayı planlıyoruz. Bu seneki B2B görüşme hedefimizi 150 bin olarak belirledik.”

Mustafa Sönmezay: Bursa, e-ihracatın başkenti olabilir

Bursa
COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay

COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay ise, “2022 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti” ilan edilen Bursa’nın, güçlü üreticileri ve sahip olduğu altyapısı ile isterse “E-İhracat Başkenti” olabileceğini söyledi.

“Yakın zamana kadar e-ticareti düşünmeyen işletmeler, günümüzde yurt dışına nasıl ürün satabilirim sorusuna çözüm arıyor.” Diyen Sönmezay, Bursa’nın bulunduğu bölge ve sahip olduğu ticari değerleri ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olduğunu belirtti. Bursa’nın; tekstilden mobilyaya, otomotivden tarıma birçok sektöre öncülük ettiğini vurgulayan Sönmezay, “Geleneksel ticaretin devamında e-ticaret ile yazılan başarı hikâyelerini; artık e-ihracatla yurtdışına taşınmanın zamanı geldi. Ekonomik olarak döviz dezavantajı yaşadığımız bugünlerde, bu olumsuz durumu e-ihracat ile fırsata çevirebiliriz.” Sözlerini kaydetti.

Sinan Eryiğit: Bursa, e-ticaret tarafında ağırlığı olan bir şehir

Bursa
ELİDER Başkan Yardımcısı ve Kurucu Üyesi Sinan Eryiğit

Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER) Başkan Yardımcısı ve Kurucu Üyesi Sinan Eryiğit ise, WORLDEF tarafından düzenlenen bölgesel konferansların, e-ticaret ve e-ihracat ekosistemine çok büyük katkılar sağladığını söyledi. Bursa’nın e-ticaret tarafında ağırlığı olan bir şehir olduğunun altını çizen Eryiğit, şunları kaydetti:

“Bursa’nın; ev tekstil, otomotiv, mobilya ve tarım gibi sektörlerde önemli bir potansiyeli ve ağırlığı var. Bu potansiyeli ve ağırlığı artık e-ihracat ile buluşturmanın zamanı. Türkiye’nin genel anlamda çok büyük bir e-ihracat potansiyeli var. Biz de bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz. E-ticaret satıcılarımız başarılar elde etsin diye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye’deki e-ticaret satıcılarının hepsinin bünyemizde yer almasını amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

E-ticaret ve e-ihracat özelinde birçok konu tüm ayrıntıları ile tartışıldı

E-ticaret ve e-ihracat özelinde birçok konunun tüm ayrıntıları ile tartışıldığı konferans, Bursa ve Güney Marmara bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilere, ekosistemdeki önemli markaların temsilcileri ve e-ticaret profesyonelleri ile networking imkânı sağladı. Konferansta, Bursa ve çevresindeki il ve ilçelerden çok sayıda katılımcı yer aldı.

Konferansta açılış konuşmalarının ardından keynote sunumlar ve üç farklı panel düzenlendi. Dünya Gazetesi Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftci’nin moderatörlüğünü üstlendiği “Bursa’da Ticaret ve E-Ticaret Ekosistemi” konulu panelde; BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İdris Doğrul, BKM Kitap Kurucu / Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Bingölbali, BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak, İtibar Yönetimi Enstitüsü Başkanı Orhan Samast ve Bursa Reklamcılar Derneği Başkanı Zerrin Fitoz tecrübe ve deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Ekosistemin önde gelen isimleri düzenlenen panellerde bir araya geldi

Bursa

Saat&Saat E-Ticaret Direktörü Eser Erkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, “Marka Olmak ya da Markaların Tedarikçisi Olmak – Neden Markalar Kazanıyor? – Dijitalde Marka Olmak” konusu masaya yatırıldı. Panelde; Halı.net Kurucusu Ali Aygün, Hoagard Kurucusu Çağrı Ayten, Yenitoptanci.com Kurucusu Kerim Atayolu, Kargoist Yönetim Kurulu Üyesi Münir Arıkan ve Doğanlar Mobilya Grubu E-Ticaret Direktörü Önder Bakal geniş çaplı değerlendirmelerde bulundu.

Moderatörlüğünü ShopiVerse Satış Direktörü Hasan Basri Demir’in yürüttüğü “Yerelden Globale Uzanan Yolculuk: E-İhracat” panelinde ise, e-ihracat süreçleri hakkındaki pek çok konu; Asset Global Logistic Integration Express Kurye Satış Müdürü Bülent Ayan, Aras Kargo Satış Müdürü Ersin Cansever, ShopiVerse Kurucu Ortak / CTO’su Fatih Gökmen, ELİDER Kurucu Üyesi Mustafa Kaya ve COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay tarafından ele alındı. 

Konferansın sponsorları ve destekleyenler

Bursa
Konferansa yaklaşık 800 kişi katıldı.

Bursa E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı 2022, Türkiye İş Bankası’nın ana iş sponsorluğu ile düzenlendi. COMIO Dijital Pazarlama’nın organizasyon partneri olduğu konferansın sponsorları, partnerleri ve destekleyenler şunlar;

  • Ana sponsor: İş Bankası
  • Organizasyon partneri: Comio
  • Diamond sponsorlar: Aras Kargo, PraPazar, ShopiVerse, T-Soft
  • Platin sponsorlar: Asset Global Logistic Integration, BusinessUp!, InterPatent, Kargoist, Moka
  • Destekleyenler: Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD), Bilişi Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD), Bursa Reklamcılar Derneği, Elektronik Ticaret Derneği (ELİDER), Genç MÜSİAD Bursa, Kolektif Kariyer Merkezi, Kutlucan Oldtown, MobPazar.
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara