world ecommerce forum
Yazar
World Ecommerce Forum

Hemen hemen herkesin hayali olan yurt dışında şirket kurma sürecini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için tüm aşamaları çok iyi analiz etmek ve gereklilikleri eksiksiz biçimde yerine getirmelisiniz. Bu şekilde tüm süreçlere hakim olarak işlemlerinizi gerçekleştirirseniz yurt dışında şirket kurmanın bazı durumlarda Türkiye’de kurmaktan çok daha kolay olduğunu bile fark edebilirsiniz. Ancak yine de bunun çok ciddi bir iş olduğunu ve çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğinizi de unutmamalısınız.

Bu yüzden işinizi şansa bırakmamak için öncesinde sıkı bir planlama yapmalı ve şirket kuracağınız ülkeye karar vermelisiniz. Sonrasında bu ülkenin şartlarını incelemeli ve devlet teşvikleri konusunda detaylı araştırmalar yapmalısınız. 

Yurt Dışında Yapılabilecek İşler

Yurt dışında şirket kurmayı planlayan kişiler genellikle yapacakları iş konusunda kararsızlık yaşıyorlar. Çünkü değerlendirilebilecek çok fazla fırsat ve girilebilecek çok fazla sektör bulunuyor. Çoğunlukla herkesin aklına ilk olarak lokanta açmak geliyor. Fakat Türk yemekleriyle dolu bir restoran açmaya karar vermeden önce riskleri ve fırsatları göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin; franchising sistemlerine sunulan çok cazip destekler de oluyor. Bunun yanında popüler ve tercih edilen bir ülkede şirket kurmaya karar verdiyseniz otel işletmeciliği yapmak da çok mantıklı bir seçenek olarak değerlendirilebiliyor. Bunların dışında yurtdışına ürün satmak için açacağınız bir şirket orada size yepyeni bir yaşam ve iş imkanı da sağlayabiliyor. 

Yurt Dışında İş Yeri Açma Şartları

Yurt dışında şirket kuracağınız zaman standart bir prosedür ile karşılaşmanız pek mümkün değil. Çünkü her ülkenin ve hatta her sektörün farklı şartları olabiliyor. Örneğin Avustralya ya da Yeni Zelanda gibi ülkelerde birkaç gün içinde basit evrak işleri ile uğraşarak kolayca şirketinizi kurabilirsiniz. Ancak Şili’de şirket kurmaya karar verdiyseniz iki haftalık altı farklı prosedürü içeren bir sürece hazır olmalısınız.

Portekiz’de ise beş günden daha kısa sürede ama yine altı farklı prosedürle uğraşmanız gerekiyor. Benzer şekilde e-ihracat yurtdışı şirket kurulumu için de ülkelerin farklı şartları ve prosedürleri oluyor. Dolayısıyla şirket kurmak istediğiniz her ülkede işlemlerinizi yalnızca birkaç tıkla çözemeyebilirsiniz. 

Yurt Dışında Şirket Kurma Teşviği

Ülkemizde Türk şirketlerinin uluslararası arenadan kendilerine daha fazla pay almaları için Ekonomi Bakanlığı tarafından geliştirilen Turquality Destek Programı çok ciddi destekler sunuyor. Ancak çok cazip yurtdışı şirket kurma devlet desteği sağlayan Turquality’den yararlanmak için Türkiye’de tescili bulunan bir markaya sahip olmanız gerekiyor. Benzer şekilde hedeflediğiniz pazarların en azından bir tanesinde de marka tescili yaptırmış olmalısınız.

Aynı zamanda yeni bir iş yeri açacak kişiler için çeşitli destekleri bulunan KOSGEB’in yurt dışında iş yeri açacak olan kişiler için de bazı destekleri oluyor. Bütün bu süreçleri detaylı bir şekilde araştırarak şirketinizin kurulum sürecinde mali yönden size katkı sağlayacak adımlar atabilirsiniz.

Yurt Dışında Şirket Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe öncelikle sıkı bir pazar araştırması yaparak başlamalısınız. Ne kadarlık bir sermayeye, zamana ve enerjiye ihtiyaç duyacağınızı belirlemelisiniz. Hatta işe para yatırmadan önce deneme çalışmaları yapmalı ve anketler düzenlemelisiniz. Özellikle yurt dışında bir iş kurarken Türkiye’de yaptığınız araştırmaların bir öneminin olmayacağını unutmamalısınız. 

Yapacağınız iş ne olursa olsun o iş hakkında gereken tüm bilgileri edinmelisiniz. Belki o sektörde uzmanlık kazanmak için zamana ve deneyime ihtiyaç duyacaksınız ama yine de o işi tam anlamıyla bilmeden işe atılırsanız kısa sürede büyük bir boşluğa düşebilirsiniz. Eğer bilgi sahibi olamayacağınız bir sektöre giriş yapıyorsanız sizinle birlikte çalışan ya da size danışmanlık veren profesyonellerle beraber yürümelisiniz. 

Şirket kurmayı planladığınız ülkeleri risklerine göre seçmelisiniz. Böylece işiniz güzel giderken bir anda yatırımlarınıza en konulması gibi tehlikelerle karşılaşmazsınız. Aynı şekilde hedeflediğiniz ülkenin ekonomik durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Mümkün mertebe büyüyen orta sınıfın olduğu ve yükselen gelir seviyesi gösteren ülkelere yönelmelisiniz.