Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

E-ihracat, Türk markalarını dünyaya açıyor

Buss+ tarafından düzenlenen online e-ticaret zirvesinde e-ihracat da konuşuldu. Zirveye; e-ticaret uzmanları ve akademisyenler bir araya geldi. Pazarlama, müşteri, hizmetleri, girişimcilik ve e-ihracat gibi konuların ele alındığı panelde, Amazon aracılığı ile e-ihracat yapan üç markanın e-ihracat başarı hikayeleri de yer aldı.
e-ihracat

“Türk Markalarını Dünyaya Açan Kapı: E-İhracat” adlı panelde e-ihracat başarısı elde eden şirketler girişimcilere tavsiyelerde de bulundu. Amazon Türkiye’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; Monster Notebook, Karaca ve Defacto markaları olmak üzere üç farklı sektörden üç Türk markasının temsilcileri de katıldı.

“Müşteri yorumları ve puanları pazara direkt etki ediyor”

Defacto uluslararası e-ticaret pazaryerleri birim müdürü Seda Hıdır, küresel pazarların entegrasyonlar sayesinde geniş bölgelere yayıldığını ifade etti. Hıdır, müşteri yorumlarının ve puanlarının pazara direkt etkisi olduğunu; bunun yeni girilen pazarlarda güven oluşması için büyük bir avantaj olduğunu söyledi. 2022 yılına kadar Hindistan, Japonya, Avustralya’ya kadar yayılma hedefleri olduğunu belirten Seda Hıdır, “Batı ve Orta Avrupa’da mağazamız bulunmamasına rağmen bu bölgelerde başarı elde ettik; bu da bizi başka coğrafyalara yayılma konusunda teşvik etti. Amazon üzerinden genişleme modelini uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

“Yurt dışında marka bilinirliği sıfıra iniyor”

Monster Notebook baş pazarlama sorumlusu Göktuğ Okan Oğuz ise, “e-ticaret” denilince akla gelen ilk mağazanın Amazon olduğunu ifade etti. Oğuz, Amazon’da yer almanın bir marka için kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Amazon Prime’ın kullanımının özellikle yüksek seviyede olduğuna dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı: “Amazon’un pazarlama hizmetleri sayesinde ürünlerimizi öne çıkarabiliyoruz. Bu hizmetleri en yüksek seviyede kullanmaya çalışıyoruz ve Amazon sayesinde birçok pazara birden ulaşabiliyoruz. Monster Notebook, Türkiye’de biliniyor; fakat yurt dışına çıktığında marka bilinirliğimiz sıfıra iniyor. Amazon, bu noktada devreye giriyor, müşteri yorumlarını Amazon’da herkes önemsiyor.”

“Amazon’da satış e-ihracat konusunda büyük rahatlık sağlıyor”

Karaca E-Ticaret Uzmanı Şebnem Sezgin ise, bir ürün görselinin, fiyatının, içeriğinin, kalitesinin müşteri açısından en önemli noktalar olduğunu ifade etti. Sezgin, şunları söyledi: “Amazon’un listeleme özelliği sayesinde, ürünleri ön sıralara getirebiliyoruz. Müşteri yorumları ve puanları da buraya katılınca, ürününüzün satılmaması için hiçbir sebep kalmıyor. Amazon’un başka faydalı özelliklerinden biri ise, satıcıyla tüketiciyi güvenle bir araya getirmesidir. İhracat yapanlar için güven çok önemlidir. Satıcı da alıcı da Amazon sayesinde güvenle alışverişlerini tamamlıyorlar. Özetlemek gerekirse, Amazon’da satış yapmak e-ihracat konusunda markalara büyük rahatlık sağlıyor.”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler