Drone İle Teslimat: Geleceğin Teslimat Teknolojisi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi, insansız hava aracı (İHA) drone ile teslimat gibi temassız teslimat seçeneklerini daha fazla gündeme getirmeye başladı. Kriz, sadece teslimat süreçlerini yeniden gözden geçirmekle kalmadı; aynı zamanda drone gibi yeni nesil teslimat yöntemlerinin de önünü açtı. Birçok girişim, drone ile teslimat üzerinde yoğun bir mesai harcıyor. Henüz uluslararası yasal prosedürler tam olarak buna izin vermese de geleceğin teslimat teknolojileri arasında drone ile teslimat ilk sırada yer alacak. Peki, drone ile teslimat nasıl yapılır? Yeni nesil teslimat seçenekleri arasında drone ile teslimat seçeneğinin önemi nedir? Drone ile teslimat ücretleri pahalı mı? İşte cevapları…
3 Kasım 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
3 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Drone İle Teslimat Teknolojileri Gelişiyor

Drone, geleceğin lojistik teknolojileri arasında uzun yıllardır konuşuluyor. Birçok kez test edilen drone; teknik, güvenlik ve uluslararası yasal engeller nedeniyle teslimat süreçlerinde tam olarak kullanılamıyor. Pek çok teknoloji şirketi bu konu ile ilgili yoğun bir çalışma yürütüyor. Ancak, küresel pandemi krizi sebebiyle teslimat görevlilerini ve tüketicileri pandemi riskinden korumak için temassız teslimat ihtiyacı lojistik ekosisteminde daha fazla konuşuluyor.

Bu sebeple pandemi süreci, yeni nesil temassız teslimat seçeneklerini daha fazla gündeme getiriyor. Bunun bir sonucu olarak yakın geçmişte Covid-19 pandemisinin ortaya çıkardığı sokağa çıkma yasağı ve karantina günlerinde temassız teslimat için birçok girişim ortaya çıktı. Böylece dorone ile küçük paketlerin temassız teslimatının yapılması seçeneğinin gelişimi için çalışmalar hızlandırıldı.

Drone İle Gemiye Teslimat

Geçtiğimiz aylarda Hollanda’nın Rotterdam kentindeki limanda yeni bir tür drone ile teslimat deneyimi gerçekleştirildi. “Allseas” şirketine ait “Pioneering Spirit” adlı inşaat gemisine drone ile teslimat yapıldı. Bir yedek parça, insansız hava aracı drone ile gemiye teslim edildi. Hollanda Drone Delta konsorsiyumu, Rotterdam Liman İdaresi ve Allseas tarafından gerçekleştirilen drone ile teslimat deneyimi, Hollanda’da bir gemiye yapılan ilk teslimat olarak tarihe geçti.

 Pandemiye Karşı Drone İle Teslimat

Drone ile teslimat konusunda uzmanlaşan Fransız Thales and Skyports grubu, İskoçya’ın Argyll ve Bute bölgesinde, Health and Social Care Partnership (HSCP) firmasının desteği ile Covid-19 test kitleri ve kişisel koruyucu ekipmanlar gibi acil tıbbi ekipmanların uzak ve izole edilmiş alanlara drone ile teslimatının uygulanabilirliğini kanıtlamak için bir takım girişimde bulundu. Bu çerçevede Lorn ve Islands Hastanesi sahasında, 16 kilometrelik uzaklıkta iki gidiş-dönüş uçuşu denemeleri planlandı. Bu yenilikçi hava teslimat hizmeti, tek yönlü 6 saate kadar nakliye süresi sağlıyor. Sipariş ya da talep üzerine drone ile teslimat yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu durum, nakliye süresi ve teslimat maliyetlerinde önemli bir avantaj anlamına geliyor. En önemlisi de sağlık çalışanları, teslimat ve ulaşım personeli gibi kritik görevler yapan çalışanların sağlığını pandemiden koruyor.

Drone İle Temassız Teslimatın Sürdürülebilir Bir Lojistik Aracı Mı?

Alphabet, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Virginia eyaletinde drone ile teslimata başladı. Alphabet grubunun otonom drone hizmeti ve yan kuruluşu, Covid-19 salgını sırasında tedarikçilerini ve teslim edilen ürünlerin sayısını artırdı. Aynı şekilde, Alphabet, kahve ve hamur işleri şirketleri Mockingbird Cafe ve Brugh Coffee adlı iki kuruluşla işbirliği yaptı. Bu nedenle şirketin Christiansburg ve Virginia bölgelerinde teslimatları iki kattan daha fazla arttı.

 Amazon’un Drone İle Teslimat Uygulaması

Amazon, drone ile ilk teslimatını 2016 yılında İngiltere'de gerçekleştirmişti.

Dünyanın en büyük online alışveriş platformu Amazon, geçtiğimiz yıl mart ayında siparişleri insansız hava aracı (drone) ile taşıma devrini başlatacak yeni sistemi tanıttı: Amazon Prime Air. Amazon, drone ile ilk teslimatını 2016 yılında İngiltere’de gerçekleştirmişti. Amazon’un drone ile teslimat ağı, ABD’nin Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylandı. Dev şirket, yeni geliştirilen drone sistemiyle teslimat sürelerini yarım saate indirmeyi hedefliyor.

“Dünyanın en zengin insanı” olarak binilen ve aynı zamanında Amazon’un CEO’su ve kurucusu olan Jeff Bezos, Covid-19 salgınının ortaya çıkışıyla birlikte küresel olarak büyük artış gösteren e-ticaret ve kargo taşımacılığı sektörlerindeki talebi gidermek için “Prime Air” sistemine yoğunlaşacaklarını açıkladı. Fakat bu yeni sistemin tam olarak hangi ülkelerde ve ne zaman uygulamaya konulacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Amazon’un Drone Programı

Amazon’un, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ölçeklendirilen drone ile teslimat çözümü hedeflerine giderek yaklaşıyor. Bu programın amacı; en azından küçük paketleri müşterilere daha hızlı bir sürede teslim etmek. Bu sebeple şirket, otonom drone teknolojisine öncülük ediyor. Geçtiğimiz aylarda Las Vegas’ta Amazon tarafından düzenlenen MARS (Makine Öğrenimi, Otomasyon, Robotik ve Uzay) Konferansı’nda en yeni Prime Air drone’u tanıtılmıştı.

Bu teknoloji harikası drone, 15 mil kadar yani yaklaşık 24 kilometre uçabiliyor. Bu insansız hava aracı, müşterilere, 30 dakikadan daha kısa sürede beş poundun altındaki paketleri teslim edebilecek şekilde tasarlandı. Tamamen elektrikli drone’lar, Amazon’un birinci sınıf sipariş karşılama ve teslimat ağının bir parçası olarak geliştirildi. “Prime Air” programı, hem hızlı hem de verimli bir şekilde ölçeklendirme üzerine kurgulandı.

Amazon Prime Air Özellikleri

Amazon’un yapay zeka ile geliştirilen yeni nesil drone tasarımı; verimlilik, kararlılık ve en önemlisi güvenlik alanındaki gelişmeleri içeriyor. Aynı zamanda benzersiz olan drone’lar, en son teknolojileri barındırıyor. Bu insansız hava aracı, hibrit bir tasarım içeriyor. Bir helikopter gibi dikey kalkış ve iniş yapabiliyor. Ayrıca, bir uçak gibi verimli ve aerodinamik özellikler içeriyor. Aynı zamanda bu iki mod arasında kolayca geçiş yapabiliyor; dikey moddan uçak moduna ya da tekrar dikey moda geçebiliyor.

Güvenlikle karakterize olan bu eşsiz araç, aynı zamanda uçuşta verimlilik sağlayan estetik kanatlar da içeriyor. Dikkat çekici hava aracı, standart olan dört serbestlik derecesinin aksine altı serbestlik derecesiyle kontrol edilebiliyor. Bu da üstün teknoloji ürünü drone’u daha kararlı hale getiriyor ve sert rüzgar koşullarında bile güvenli bir teslimat yapabiliyor. Böylece müşteriler için inanılmaz derecede güvenli bir teslimat sağlıyor.

Drone İle Teslimat Nasıl Yapılır?

Drone ile teslimat için bu küçük hava araçlarının bazı kriterleri karşılaması gerekiyor. Örneğin; herhangi bir yönden gelen statik ve hareketli nesneleri tespit etmesi gerekiyor. Bir baca gibi statik nesneleri algılamak için çok görüntülü stereo görüş gibi çeşitli sensörler ve gelişmiş algoritmalar kullanılıyor. Yamaç paraşütü veya helikopter gibi hareket eden nesneleri tespit etmek için de özel bilgisayar görüşü ve makine öğrenimi algoritmaları kullanılıyor.

Drone’nun teslimat için alçalması sırasında teslimat yerinin çevresinde; insanlar, hayvanlar veya engellerden uzak küçük bir alana ihtiyaç duyuluyor. Bu, insanları ve hayvanları yukarıdan tespit eden sofistike yapay zeka algoritmalarına paralel olarak stereo görüş tabanlı bir derinlik haritası gerektiriyor. Örneğin; bir teslimat sırasında müşterinin bahçesinde çamaşır ipleri, telefon kabloları veya elektrik kabloları olabilir. Alçak irtifalı uçuşlarda tellerin tespit edilmesi en büyük zorluklardan biridir. Amazon’un drone ile teslimat programında bu soruna karşı bilgisayarla görme teknikleri kullanılıyor. Amazon’un yapay zeka destekli insansız hava araçları, bir müşterinin bahçesine inip çıkarken kabloları tanıyabiliyor ve bu kablolardan ya da tellerden kendini koruyabiliyor.

Drone İle Teslimat Ücretleri

Drone ile teslimat, günümüzde oldukça maliyetli bir teslimat yöntemi olarak görülüyor. Teslimatlarda drone kullanılması, elektrikli araçların kullanımına kıyasla 10 kat daha fazla enerji tüketimine yol açıyor. Bu senaryoya göre, siparişlerin teslimatlarında drone kullanımı başlarsa, tek sipariş için oldukça fazla enerji harcanacak. Örneğin; yük araçları ile tek seferde onlarca sipariş teslim edilebiliyor. Drone ise, her havalandığında bir siparişi teslim edebiliyor. Bu durum, yüksek bir maliyet çıkarıyor. Bu sebeple drone ile teslimat, daha çok kırsal bölgeler, uzun mesafeler ve ulaşılması güç alanlara sipariş teslim edilmesi için mantıklı teslimat yöntemi olarak görülüyor. Bununla birlikte her ülkede drone ile teslimat ücretleri farklı olabilecek. Online ticaret şirketlerinin imkanları ve gelirleri de drone ile teslimat ücretlerini etkileyen faktörler arasında sayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü