Paylaş

E-ticaret dünyası mağazalaşıyor mu?

3 Dakika
e-ticaret
Son dönemde e-ticaret markalarının artan fiziksel mağazacılık yatırımları, ‘Fiziksel mağazacılık e-ticaret markalarına nasıl değer katıyor’ sorusunu akıllara getirirken, sektörün önde gelen isimleri, mağazalaşmanın markalara kattığı potansiyelleri anlattı.

Fiziksel mağazalar, e-ticaret platformlarına; teslimat, iade ve değişim gibi pek çok noktada çeşitli avantajlar sunuyor. E-ticarette doğan markaların, tüketicilerin sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılama noktasında da büyük bir öneme sahip olan fiziksel mağazacılık tarafındaki yatırımları da hız kazandı.

Sektörün önde gelen isimleri, markaların fiziksel mağazacılık tarafına bakışının nasıl olması gerektiği ve fiziksel mağazaların e-ticaret alanına kattığı potansiyel faydaları WORLDEF ile paylaştı.

Markaya güven, bilinirlik ve prestij kazandırıyor

Colin’s E-Ticaret Müdürü Emre Güner, e-ticaret markalarının fiziksel mağazacılık tarafına bakış açısının markaya güven, bilinirlik ve prestij kazandırdığına inandığını söyledi. Güner, e-ticarette büyüyen markaların, müşteri kitlesinin taleplerini aynı şekilde fiziksel mağazalarda karşılamanın firmaya değer ve önem katacağı görüşünde.

Fiziksel mağazaların, elektronik ticarette Omnichannel yapısını oluşturmayı ve müşteriye her bir yandan ulaşmayı sağladığına dikkat çeken Güner, “Mağazalardan müşteriye ürün teslimi yapılabilir. Müşteri mağazadan ürünü satın alıp adresine göndertebilir. Fiziksel mağazanızı kargo şubesi gibi kullanıp mağazadan ürünlerini teslim alabilir. Ayrıca mağazalar online tarafı online taraf ise de mağazaları her zaman destekleyebilir. Ürünlere fiziksel olarak dokunmak almak isteyen müşterilere almadan önce ürünü tanıtma fırsatı sunar” dedi.

Online tecrübesi olmayan müşterilerin ürünlerini mağazadan almayı tercih ettiğinin altını çizen Güner, “Ürün mağazanın stokunda yoksa müşterileri online kanala yönlendirebilirsiniz. Daima her kanaldan müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmelisiniz” şeklinde konuştu.

Markalaşma ve kurumsal kimlikte önemli

Pandeminin başlamasının nasıl e-ticarete olan talebi ve hacmi arttırdıysa, kısıtlamaların kalkmasının da özlenen eski alışkanlıkları yine populer hale getirdiğine işaret eden Ica Home E-Ticaret Müdürü Betül Ellidokuzoğlu, “Evet e-ticaret artık herkesin hayatının bir parçası oldu ve dijital dünya pandemi sürecinde her kesime açıldı. Fakat burada dijital dünyanın tam olarak karşılayamadığı noktalardan bazıları sosyallik, anında satın alma, yeni ürünleri deneyimleyerek keşfetme ve iade kolaylığı başlıkları altında sıralanabilir. Özellikle yeni markalar için markalaşma ve kurumsal kimlik kazanma konusunda fiziksel mağazaların rolü oldukça önemli” dedi.

Müşterilerin fiziksel mağazalarda ürünleri görebilme ve deneyimleme şansı olduğunu hatırlatan Ellidokuzoğlu, “Ayrıca, fiziksel bir mağaza müşterilere güven verir. Böylece web sitenizi ziyaret ettiklerinde rahatlıkla online alışveriş yapabilirler. Müşteriler, fiziksel mağazanıza ulaşabileceğini düşündüklerinde size daha fazla güveneceklerdir. E-ticaret sitesinin yanında, fiziksel bir mağaza sahibi olmak; dijital pazarlama stratejinizin tamamlayıcı parçası olacaktır” şeklinde konuştu.

Mağazaların e-ticaret markalarına faydaları

Ica Home E-Ticaret Müdürü Betül Ellidokuzoğlu, fiziksel mağazaların, e-ticaret markalarına sağlayabileceği potansiyel faydaları şöyle sıraladı:

Deneyim: Fiziksel mağazadaki deneyimi henüz tam anlamıyla online’a taşıyamadık. Artırılmış gerçeklik teknolojileri her geçen gün ilerlemiş ve iade süreçleri son derece kolaylaşmış olsa da fiziksel mağazada ürün ile bulaşmanın hissini tam olarak veremeyecektir. Bir müşterinin üzerinde deneyip çok beğendiği bir kıyafet normalde vermeyeceği bir ücreti o an ödeyip satın almasını sağlayabilir.

Anında ürünü teslim alma isteği: Birçok kişi tüm işlerini son dakikaya bırakır. Çoğu zaman alışveriş de böyle. Yarın doğum günü olan bir arkadaşınıza online’dan hediye almak çok riskli olabilir. Akşam vereceğiniz bir davet için son gün evde bir eksik keşfetmiş olabilirsiniz. Bu durumlarda yine fiziksel mağazalar imdadınıza koşacaktır.

Sosyal ihtiyaçlar: Bildiğiniz gibi alışveriş aynı zamanda bir sosyal aktivite. İnsanlar hafta sonu ailesi ve arkadaşlarıyla sosyal aktiveye olarak alışveriş merkezlerine gidiyor ve alışveriş yapıyor. Hiçbir sebebi olmaksızın birçok ürünü o an görüp satın alıyorlar. Burada da insanların bu sosyal aktivitesinin bir parçası olmak satışlarınızı arttırmak için harika bir çözüm olabilir.

Omnichannel deneyim daha fazla güven veriyor: İnsanlar online mağazadan aldıkları ürünleri fiziksel mağazada değişim veya iade süreçlerini tamamlayabilmesi, onlara çok daha fazla güven verir. Mağazan bakıp aynı ürünleri, eve teslim olsun diye online’dan almasını da sağlayabilir.

Tüketiciler fiziksel mağazalardan vazgeçmiyor

Pandemi ile birlikte tüketicilerin alışkanlıkları değişse de normalleşmeye geçilmesiyle tüketicilerin geleneksel mağazacılıktan çok da vazgeçtiklerinin söylenemeyeceğini vurgulayan İLVİ E-Ticaret Müdürü Murat Erdoğan, “E-ticaret kanalıyla ticarete başlayan markaların fiziksel mağazacılığa da yatırım yapmaları, müşterilerine her platformda ulaşmaya çalışmaları önemli. Çünkü e-ticaret dikeyinde rekabet ilerleyen dönemde fiziksel mağazacılığa göre çok daha zor olacak” dedi.

Fiziksel mağazacılığın hala tüketiciler tarafından önemli ölçüde güvenli görülen bir alışveriş modeli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Fiziksel mağazalar hem markanın tanıtımında hem de ürünlerin sergilenmesi açısından katkı sağlıyor. Örneğin Ayakkabı sektöründe olduğu gibi bazen müşterilerimiz satın alacağını ürünü iade etmek veya değişimle vakit kaybetmemek adına ürünü görerek veya deneyerek satın almak isteyebiliyorlar. Müşterilerimizin mağazalarımızı ziyaret etmesi, koleksiyonlarımızı yakından görmesi bizim için çok değerli. Bu sayede müşterilerimizle yakın temas kurabiliyor, onların talep veya şikayetlerini dinliyor, mağaza satış temsilcilerimizle markamızı ve ürünlerimizi çok daha iyi anlatabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, belirli dönemlerde ülkemize seyahat eden turistlerin, Türkiye’de gezerek alışveriş yapmayı tercih ettiklerine vurgu yaparak bu kitlenin de azımsanamayacak kadar fazla olduğunu ifade etti.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara