Dijital Teknoloji e-ticaretin döngüsel geleceğini nasıl etkiliyor?

E-ticaret hacmi son yıllarda çok büyük büyüme rakamlarına ulaştı. Bu süreçte ekosisteme dâhil olan girişim sayısı da artmaya devam ederken, dijital teknolojilerin e-ticaretin döngüsel geleceğinde nasıl bir etkiye sahip olacağı son dönemin en popüler konularından biri haline geldi.
Dijital teknoloji

Artan yayınımlar ve kaynak yetersizliği, küresel ölçekteki e-ticaret şirketleri arasında döngüsel ekonomi modeline duyulan ilgiyi artırdı. Doğrusal ekonominin aksine, ürün geliştirmenin başlangıç noktası dâhil tüm aşamalarında üretim için sürdürülebilir tasarımı dikkate alan döngüsel ekonomi ve dijital teknoloji, günümüzün en popüler kavramlarından. Hâlihazırda birçok e-ticaret markası, dijital teknolojinin desteğiyle bu yaklaşımın ayak izlerini nasıl azaltabileceği konusunda birçok strateji üzerinde çalışmaya başlamış durumda.

Dijital teknolojiden yararlanma oranları artıyor

E-ticaret, satın alım süreçlerindeki; kâğıtsız işlemler, daha hızlı satın alma ve teslimat hizmetleri ile daha az karbon emisyonuna neden olurken, çevresel olarak pek çok avantaj barındırıyor. Yeşil teknoloji, sağlanan bu faydaları büyük ölçüde artırıyor.

Markaların, şirketlerine, müşterilerine ve gezegene fayda sağlayan veri ve analitikten en iyi şekilde yararlanmak için etkili veri çözümlerini belirlemesi ve ardından bunları fiilen kullanması gerekiyor.

Veri ve analitik, e-ticaret şirketlerinin operasyonel verimliliklerini artırmaya yardımcı oluyor

Veri ve analitik, e-ticaret şirketlerinin operasyonel verimliliklerini artırmaya, sürdürülebilir ürünler tasarlamak için tüketici davranışlarını daha iyi anlamalarına ve emisyonları azaltmak için paketleme ve teslimat yöntemlerini yeniden düşünmelerine yardımcı oluyor.

Yapılan son araştırmalara göre, şirketlerin yalnızca yüzde 9’u Çevresel, Sosyal ve Yönetişim faaliyetlerine ilişkin veri toplama, analiz ve raporlamayı destekleyen yazılımları aktif olarak kullanıyor.

Tüketicilerin yüzde 63’ü çevrenin korunmasına yardımcı olan ürün ve hizmetleri tercih ediyor

E-ticaret kanalları üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin tüketim alışkanlıkları da son dönemde büyük bir değişime uğramış durumda. Footprint tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 63’ü çevrenin korunmasına yardımcı olan ürün ve hizmetlerde daha fazla ödeme yapmayı göze alıyor.

Araştırmada yer alan veriler incelendiğinde, tüketicilerin yüzde 68’inin sürdürülebilir ambalaj kullanan bir marka, mağaza veya restoran seçeceği görülürken, tüketicilerin yüzde 77’si, sürdürülebilir bir şekilde paketlendiklerinden emin oldukları takdirde ürünleri satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Ankete katılan tüketicilerin yüzde 87’si, şirketlerin gezegeni ve insanlarını koruma sorumluluğu olduğu fikrinde. Anket sonuçlarına göre, markaların sürdürülebilirliğin çözümünde önemli bir rol oynaması gerektiğini düşünen tüketicilerin oranı yüzde 85 olurken, şirketlerin ve markaların şu anda gezegeni korumak için yeterince çalışmadığını düşünenlerin oranı yüzde 78 olarak gerçekleşti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara