Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

DHL, personeline 200 milyon avro ikramiye dağıtacak

Almanya Bonn merkezli lojistik grubu Deutsche Post DHL, e-ticaretteki büyük yükselişin ardından rekor kâr oranları açıklıyor. Şirket, kârını personeli ile paylaşma kararı aldı.
DHL

Almanya merkezli lojistik grubu Deutsche Post DHL, sergilediği istikrarlı grafiğin ardından dünya çapında 550 bin personeline toplam 200 milyon avro ikramiye dağıtacağını açıkladı. Bu rakam, yönetici grubu dışında kalan tüm personele bölünecek.

DHL, faiz ve vergi öncesi kârını ikiye katladı

DHL’in faiz ve vergi öncesi kârı, son üç ay içerisinde iki katına çıkarak 2,1 milyar avroya ulaştı. Grubun beş departmanı da istikrarlı büyüme grafiğini sürdürüyor. Grubun parlayan yıldızı ise “ekspres birimi” oldu. Dünyanın 220 farklı ülke ve bölgesine, zaman tanımlı dağıtım yapan ekspres birimi; başarısını standartlarına borçlu. Birim standartlarına uymayan ürünleri reddederek müşteri memnuniyetini sağlıyor. Grup, ayrıca, 2021 yılında 7 milyar avro faiz ve vergi öncesi kâr açıklamayı bekliyor. Bazı analistlere göre, bu rakam daha da yukarılara çıkabilir.

Deutsche Post DHL CEO’su Frank Appel, yaptığı açıklamada, “2020 yılının ikinci çeyreği, küresel ticaret hacminin toparlandığını ve e-ticaretin yükselişinin sürdürülebilir olduğunu bir kez daha kanıtladı. İki durumdan da, güçlü bir şekilde faydalanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dev kargo filosu DHL’i bir adım öne geçirdi

Deutsche Post DHL, devasa kargo filosu sayesinde pandemi boyunca müşterilerine istikrarlı bir hizmet sunmayı başardı. FedEx ve UPS’in rakibi Deutsche Post DHL, filosunda 220 adet kargo uçağı barındırıyor. Ayrıca, talebe bağlı olarak yüzlerce kargo uçağını da kiralık olarak kullanıyor. Deutsche Post DHL pilotları, günde 2 bin 200 uçuş gerçekleştiriyor. Bernstein analisti Daniel Roeska, “Grup pandemiden turp gibi çıkıyor. Dünya çapında, ticaret ve e-ticaret anlamında çok büyük avantajlara sahipler.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl da ikramiye dağıtmışlardı

Almanya’nın posta servisinin özelleştirilmesinden doğan şirket, geçtiğimiz yıl da benzer bir uygulamada bulunmuştu. Deutsche Post DHL’nin hisseleri, Covid-19 pandemisinin ortaya çıktığı Şubat 2020’den bu yana yüzde 170 oranından fazla artış göstermişti. DHL hisseleri, şu anda tüm zamanların en yüksek değerinde işlem görüyor.

Lufthansa, DHL’in izinde

Deutsche Post DHL’nin güçlü rakiplerinden Lufthansa, geçtiğimiz çarşamba günü iki adet “Airbus A321” tipi yolcu uçağını önümüzdeki seneden itibaren operasyonel olacak şekilde kargo uçağına çevireceğini açıkladı. Frankfurt merkezli şirketin CEO’su Dorothea von Boxberg; şirketin, müşterilerinin aynı gün içinde teslimat talebini karşılayacağını kaydetti. Boxberg, açıklamasının devamında, yeni uçakların 28 tona kadar ağırlık taşıyabileceğini ve kargo filolarına güç katacaklarını düşündüklerini de sözlerine ekledi. Lufthansa, sınır ötesi e-ticaret gönderilerinin önümüzdeki 5 yıl boyunca yılda yaklaşık yüzde 20 oranında artış göstereceğini öngörüyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!