DHL Express, koronavirüs pandemisi, Black Friday ve yılbaşı alışverişlerinin de etkisi ile e-ticarette tarihi rekor bekliyor.

DHL Express tarafından yapılan açıklamada, 2020 yılında online alışveriş ve kargo gönderim hacimlerinde daha önce görülmeyen bir seviyeye ulaşıldığı vurgulandı. Açıklamada, küreselleşme ve dijitalleşmenin artması ile küresel satış yapanların çoğaldığı hatırlatıldı.

2019 yılına göre yüzde 50’den fazla artış bekleniyor

Online alışveriş ile dünyanın dört bir yanında ürün satışa sunulduğu belirtilen açıklamada, uluslararası ticaretin sürekli büyümeye kaydettiği ifade edildi. 2020’de pandemi ile birlikte alışveriş alışkanlıklarının online platformlara taşındığı ifade edilen açıklamada, bu durumun, özellikle “Kara Cuma”, “Cyber Monday”, yılbaşı gibi önemli alışveriş günleri ve indirim sezonu için de geçerli olduğu kaydedildi.

Tüm bunlar paralel olarak, DHL Express’in e-ticaret alışverişlerinde dünya çapında yeni bir zirveye ulaşılması öngörülüyor. 2020’de tüm ağlarda yüzde 35 civarında bir e-ticaret hacmi öngören DHL Express’te bu oranın Black Friday ve yılbaşı sezonunda daha da artması bekleniyor. Gönderi sayılarında 2019’un aynı sezonuna oranda yüzde 50’den fazla artış olacağını tahmin ediliyor.

Lassen: Pandemi 2030’u 2020’ye çekti

DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen

DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, küreselleşme ve dijitalleşmenin küresel ticaret üzerindeki etkisine işaret etti. Covid-19’un, online alışveriş ve kargo süreçlerini yeni normal haline getirdiğini ifade eden Lassen, pandeminin 2030 yılında beklenen rakamları 2020’ye çektiğini vurguladı.

Bu durumun sadece B2C perakendecileri için değil B2B e-ticaret için de geçerli olduğunu kaydeden Lassen, şu ifadeleri kullandı; “Bu durum önemli alışveriş tarihlerinde online satışların en az yüzde 35 arttığını ortaya koyuyor. Bu sezon için yüzde 50’nin üzerinde beklentimiz var. Bu yoğun talebe cevap vererek, gönderileri en hızlı şekilde teslim etmeye çalışıyoruz. Çalışanlarımız, pandeminin ekonomiyi ve kişisel hayatları sekteye uğrattığı bu dönemde sergiledikleri performans olağanüstü.”

İstanbul’a 135 milyon avroluk yatırım

Claus Lassen’in verdiği bilgilere göre, DHL Express’in pandemi dönemindeki yatırımları ve çalışmaları şöyle;

  • DHL Express, müşterilerinin taleplerini karşılamak için her yıl ortalama 1 milyar euro yatırım yapıyor.
  • DHL bünyesinde, Covid-19 ikinci dalgası için dünya çapında 10 binin üzerinde yeni personel alımı yapıldı.
  • Altyapıyı güçlendirmek adına hub, gateway, uçak, araç ve son teknoloji yatırımları artırıldı.
  • Gönderi hacmindeki artışı karşılamak için operasyon kapasitesi katlandı.
  • E-ticaret gönderileri, pandemi koruyucuları ve tıbbi malzeme alanlarındaki talepleri yönetebilmek için ek kargo uçuşlarında günlük uçuş sayısı kayda değer bir şekilde artırıldı.
  • DHL Express bünyesine 4 yeni “B777-F” tipi geniş gövdeli uçak faaliyete geçirildi. Aralık ayında iki yeni “B777-F” tipi geniş gövdeli uçak daha havayolu kargoculuğu filosuna eklenecek.
  • DHL Express, 6 yeni uçak ile yılda kıtalararası 3 bin ek uçuş gerçekleştirebilecek.
  • DHL İstanbul için 2021’in ilk çeyreğinde 135 milyon avro yatırım yapıldı. Bu rakam, 2019’a göre 25 kat daha fazla.

DHL’in pandemi önlemleri

DHL Express, dünya çapında 220’den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor. Yüz binin üzerinde çalışanı bulunan dev şirket, pandemide çalışanları için bir dizi koruyucu önlem aldı. Yüz maskeleri ve dezenfektan dışında sosyal mesafe kontrol mekanizması geliştiren DHL, uygun departmanlar için de evden çalışma iş modelini devre aldı. Ayrıca, alıcıların gönderileri imza atmadan alabilmesini sağlayan güvenli teslimat prosedürleri geliştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü