Dev şirketlerde Covid-19 aşısı rekabeti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), ülke genelinde günde 2,5 milyondan fazla doz Covid-19 aşısı uyguluyor. Aşıların uygulanma hızı her geçen gün artmaya devam ediyor. Amazon da dahil olmak üzere ön saflarda birçok çalışanı olan dev şirketler, personellerini aşıya ulaştırma konusunda rekabet halindeler.
31 Mart 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
31 Mart 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Covid-19 aşısı

Amazon, Missouri’deki merkezinde Covid-19 aşısı için aşılama merkezleri kuracağını duyurdu. Aşılama klinikleri, Missiouri’nin ardından Nevada ve Kansas’ta da oluşturulacak. Kliniklerde yapılan Covid-19 aşısı Amazon çalışanlarına sağlık çalışanları tarafından uygulanıyor. Amazon, diğer eyaletlerdeki ön planda çalışan personellerini aşıya ulaştırdıkça, depolarda daha fazla aşı klinikleri açmayı planladıklarını belirtti.

Covid-19 aşısı rekabeti

Bu ayın başlarında, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, büyük işgücüne sahip olan markaların kendi sahalarında Covid-19 aşı kliniklerini kurmasına yönelik bir rehber yayınladı. Tarım devi Cargill, Tyson Foods ve Detroit’teki bazı otomobil üreticileri kendi tesislerinde aşı klinikleri oluşturarak bu kervana katıldı.

Amazon’un dünya çapındaki işyeri sağlığı ve güvenliğinden sorumlu başkan yardımcısı Heather MacDougall, Covid-19 aşılarını Amazon’un adına koruyan bir şirketle çalıştıklarını belirtti. MacDougall, “Üçüncü taraf şirketlerle beraber çalışarak, aşıya kimin uygun olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.” dedi.

Amazon, aşı konusundaki kaygıları azaltmaya çalışıyor

Şirket, ön saflardaki çalışanlarını her doz için 40 veya 80 dolara varan bir bonus sunarak aşı yaptırmaya teşvik etti. Amazon, Covid-19 aşısı olarak yan etkiler yaşayan çalışanların ücretsiz izne çıkacağını belirtti. Amazon, aşıyla ilgili korkuları veya endişeleri hafifletmek için bazı adımlar attı. Facebook gruplarında, ABD’deki bazı depo çalışanları, aşının yan etkileri ve zorunlu tutulması konusunda endişelerini ve şüphelerini dile getirdi.

Amazon, depolarında aşı hakkında eğitici bilgiler ve olumlu mesajlar yayınladı. Şirket, işçilerine aşının güvenli ve etkili olduğunu, normal yaşama dönmek için aşılanma sürecinin çok kritik olduğunu söyledi.

E-ticaret devi, ayrıca, çalışanlarının Covid-19 aşısı ve önlemleri hakkında tutumlarını öğrenmek için Amazon Connections aracılıyığıyla depo çalışanlarına bir anket gönderdi. Ankette, çalışanlara “Covid-19 aşılarının ve düzenli Covid-19 testlerinin sizi güven altına aldığını düşünüyor musunuz?” diye soruldu. Yanıt olarak ise, “evet” ve “cevaplamak istemiyorum” seçenekleri ankette yer aldı. Amazon, halihazırda kendi tesis bünyesindeki aşı kliniklerine büyük ilgi görüyor. Şirket tarafından verilen demeçte, binden fazla ön safta çalışan personelin yeni aşı merkezlerinde aşı olmak için kayıt yaptırdığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed