Curtsy, ikinci el e-ticaret satışlarında Z kuşağını odağına aldı

Curtsy, yakın zamanda halka arz edildi. Şirket, 11 milyon dolarlık A serisi fon topladı. Girişim, özellikle Z kuşağı pazarında ikinci el kıyafet pazarlamaya olanak tanıyor.
6 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
6 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Curtsy, yakın zamanda halka arz edildi. Girişim, özellikle Z kuşağı pazarında ikinci el kıyafet pazarlamaya olanak tanıyor.

Amerika merkezli Curtsy, aynı sektördeki Poshmark’ın rakibi olarak biliniyor. Uygulama, ilk etapta elbise kiralama konseptinde kuruldu; ancak sonra farklı yönlerde de gelişti. Curtsy’ın kullanıcı profili genel olarak kadınlardan oluşuyor. Kullanıcılar kıyafetlerini, ayakkabılarını ve aksesuarlarını ikinci el satış için bu uygulamada listeleyebiliyorlar. Uygulama aynı zamanda ikinci el satış süreciyle ilgili birçok sorunu da azaltıyor.

Poshmark ile rekabet kızışıyor

Şirketin yeni yatırım turu, Index Ventures tarafından yönetildi. Tura; Y Combinator, önceki yatırımcılardan FJ Labs, 1984 Ventures ve melek yatırımcı Josh Breinlinger de katıldı. Josh Breinlinger kendi yatırım fonunu kurmak için Jackson Square Ventures’tan ayrılmıştı.

Curtsy, bugüne kadar CRV, SV Angel, Kevin Durant, Priscilla Scala ve diğer melek yatırımcıların da katıldığı iki yatırım turu daha gerçekleştirmişti. Önceki iki tur dahil olmak üzere 14.5 milyon dolar toplamayı başaran Curtsy, Poshmark ile rekabetine tam gaz devam edecek gibi duruyor. Zira son yatırım turunda 11 milyon dolarlık A serisi fon topladı.

Z kuşağı ikinci el kıyafetlere yöneldi

Curtsy, yakın zamanda halka arz edildi. Girişim, özellikle Z kuşağı pazarında ikinci el kıyafet pazarlamaya olanak tanıyor.

Online ikinci el giyim satışı yapan diğer işletmeler gibi Curtsy de giyim alışverişi yaparken daha sürdürülebilir bir alternatif arayan genç tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Birçok Z kuşağı tüketicisi, sürekli yeni ürünler satın almak yerine ikinci el satış uygulamalarından yararlanarak gardıroplarını yeniliyor.

Ancak, ikinci el satış uygulamalarında kendi kıyafetlerinizi listeleme süreci zaman alabilir. Örneğin; Wired’ın yakın tarihli bir raporuna göre, pek çok kadın, gardıroplarındaki kıyafetlerden para kazanma umuduyla Poshmark’a kaydoldu. Ancak bu strateji pek işlerine yaramadı.

Poshmark satıcıları eşyalarını listelemekten, satmaktan, paketlemekten ve göndermekten daha fazlasını yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Ayrıca, eşyalarının keşfedilebilmesi için “Poshmark Community” adlı topluluğa katılmak zorunda kaldıklarından şikayet etti. Poshmark Community, kullanıcıların birbiriyle etkileşime geçtiği sosyal tabanlı bir platform. Satıcıların bu toplulukta aktif olmaları gerekiyor.

Curtsy’i muadillerinden ayıran özellikler

Curtsy’nin ise tamamen farklı bir yaklaşımı var. Satış noktasında oluşacak iş yükünü azaltmak isteyen Curtsy, geçici satıcıların ürünleri listelemesini kolaylaştırmak ve hızlandırmak istiyor. Ayrıca, bir satıcının kaç takipçisi olduğu da önemli değil, bu da Curtsy pazarını ilk kez kaydolacak satıcılar için daha avantajlı kılıyor.

Curtsy CEO’su David Oates, “Pazardaki en büyük boşluk, profesyonel olarak satış yapmakla ilgilenmeyen kişiler için. Duyduğunuz diğer uygulamaların hemen hemen hepsinde, profesyonel satıcılar kişisel satıcıları geride bırakıyor. Bu durum da ikinci el satışta ortaya çıkan problemlerin bir kısmını oluşturuyor.” diyor.

Curtsy’de ikinci el kıyafet listeleme süreci

Curtsy, yakın zamanda halka arz edildi. Girişim, özellikle Z kuşağı pazarında ikinci el kıyafet pazarlamaya olanak tanıyor.

Curtsy’de listeleme süreci özellikle akıcılığıyla göze çarpıyor. Uygulama, satıcıların ürünlerini satabilmesi için çalışan uzman ekibin yanında makine öğrenimi teknolojisini de kullanıyor ve bu da satış şansını artırıyor. İlk etapta satıcılar uygulamada ürünlerini listeliyor ve Curtsy bir fiyat öneriyor.

Ardından, makine öğrenimi sistemleri önceki ürün satışlarından elde ettiği verileri kullanarak marka, kategori, alt kategori, gönderi ağırlığı ve önerilen satış fiyatı gibi ayrıntıları dolduruyor. Curtsy’in uzman ekibi ise oluşabilecek hataları denetlemek için hazır bulunuyor.

Curtsy, ayrıca, ürünler satışa çıkmadan önce fotoğrafları iyileştiriyor ve gerekliyse boyutlandırıyor. Ek olarak, listeleme ile ilgili diğer sorunları düzeltiyor ve spam amaçlı listeleri denetliyor. Bu süreç, uygulamadaki listeleri tüm satıcılar arasında standartlaştırmaya yardımcı oluyor. En önemlisi, herkese öğelerinin keşfedilmesi ve satın alınması için adil fırsatlar sunuyor.

Kargo gönderiminde Curtsy inovasyonu

Curtsy’deki bir başka benzersiz özellik de Y kuşağı (15-30 yaş) ve Z kuşağına nasıl hitap ettiğidir. Bu yaş grubunun genellikle gerekli sevkiyat malzemeleri, hatta bir gönderi etiketi üretmek için bir yazıcıları dahi yok. Yeni satıcılar, eşyalarını evde paketlemek için Curtsy markalı sevkiyat malzemeleri içeren ücretsiz bir başlangıç kiti alıyor. Daha fazla malzemeye ihtiyaç duyduklarında, bunların maliyeti satış akışına dahil ediliyor, dolayısıyla bunun için direkt ödeme yapmak gerekmiyor.

Bu masraf eğer bir kazanç elde edilirse kazançlardan düşülüyor. Curtsy’de ikinci el kıyafet satıcılarının kargo şirketine dahi gitmelerine gerek olmuyor. Uygulama, ücretsiz bir USPS (ABD Posta İdaresi) teslim alma planı oluşturuyor. Bu sayede satıcılar, ürünlerini evlerinden dahi çıkmadan posta görevlilerine teslim edebiliyor. Gerekirse satıcılara nakliye etiketi de gönderiliyor.

CEO David Oates, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hızlı bir şekilde fark ettiğimiz şeylerden biri, Z kuşağının yazıcılara sahip olmamasıdır. Bu sebeple kullanıma sunduğumuz bir etiket hizmetimiz var ve insanlara ülke çapındaki merkezlerimizden ücretsiz olarak etiket göndereceğiz ” diyor.

Yeniden satış ve…

Satın alma sonrası Curtsy’den satın alınan bir ürünün alıcısı, onu tekrar satmak isterse bunu tek dokunuşla yapabiliyor. Ürün önceden listelendiği için, fotoğraf çekip tekrar liste oluşturmak gerekmiyor. Bu aynı zamanda satış sürecini de önemli ölçüde hızlandırıyor. Genel olarak, teknolojinin kullanımı, listeleri iyileştiren dış kaynak ekipleri, sevkiyat malzemeleri ve etiketler gibi ekstra özellikler büyük masraf kalemleri olabilir. Ancak Curtsy, nihai sonucun ikinci el satış pazarına daha fazla geçici satıcı getireceğine inanıyor.

David Oates, “Maliyetimiz ne olursa olsun, artan likiditeye hizmet etmelidir, böylece daha hızlı büyüyebilir ve daha fazla insan kazanabiliriz. ” diyor. Şu ana kadar bu sistem çalışıyor gibi görünüyor. Artık Curtsy’nin yalnızca iOS uygulamasında alış ve satış yapan birkaç yüz bin üyesi var. Ayrıca, aylık ortalama üç öğenin alınıp satıldığı bir işlem miktarı göze çarpıyor.

Son yatırım turu 2020 yılının sonlarında kapandığında şirket 25 milyon dolarlık bir brüt gelir ve yaklaşık yüzde 30 oranında ortalama aylık büyüme bilirdi. Güncel durumda Curtsy, satışlardan yüzde 20 oranında komisyon alarak gelir elde ediyor (15 $ altındaki ürünler için 3 $ alıyor).

Bununla birlikte, yeni uygulamalar da çıkmaya devam ediyor. Poshmark gibi büyük rakiplerle rekabet etmek kolay değil! Yenilikçi bir bakış açısına sahip olan Curtsy, büyüme oranı en hızlı olan e-ticaret girişimlerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu başarıların devam edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Curtsy” teriminin anlamı nedir?

“Curtsy” teriminin Türkçe karşılığı “reverans” demektir. “Reverans” kelimesi de, “Selam veya teşekkür için eğilerek veya dizleri kırarak yapılan hareket.” olarak tanımlanıyor. “Curtsy” terimi, “üstün olana geleneksel jest” olarak da nitelendiriyor. “Bir kadının başını eğerken dizlerini büktüğü geleneksel bir tebrik jesti” olarak da tanımlanan reverans, özellikle Batı kültürlerinde erkeklerin eğilmesini ifade eden “genufleksiyon” terimin kadın versiyonu olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü