Covid-19 E-Ticaret Trendlerini Nasıl Etkiledi?

Sokağa çıkma yasakları ya da karantina günleri sebebiyle tüketiciler, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için online alışveriş yapmak zorunda kaldı. Yasakların ilk haftalarında e-ticaret satışları büyük bir oranda arttı. Bu dönemde, çevrimiçi satışlarda önemli bir büyüme gerçekleştirildi.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
27 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
27 Kasım 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Koronavirüs yani Covid-19 e-ticaret trendlerini giderek değiştiriyor.

Koronavirüs yani Covid-19 e-ticaret trendlerini giderek değiştiriyor. Koronavirüs pandemisinin yayılış hızı nedeniyle birçok devlet ve hükümet, sosyal mesafe kuralları uygulamak ve virüsün yayılış hızını azaltmak ya da durdurmak çeşitli tedbirler alıyor. Milyonlarca insana sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Sokağa çıkma yasakları ya da karantina günleri sebebiyle tüketiciler, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için online alışveriş yapmak zorunda kaldı. Yasakların ilk haftalarında e-ticaret satışları büyük bir oranda arttı. Bu dönemde, çevrimiçi satışlarda önemli bir büyüme gerçekleştirildi.

Bu çerçevede yapılan araştırmalar, haftalık evde kalma zorunluluğu önlemleri kapsamında e-ticaret satış modellerini inceliyor. Bu araştırmalar, Covid-19 e-ticaret eğilimleri ve davranışları inceleyerek, tüketicilerin ürün tercihleri hakkında bilgi veriyor.

Covid-19 E-Ticaret Alışkanlıklarını Değiştiriyor

 • Pazar değişiyor: Küresel Covid-19 salgını sebebiyle, perakendeciler ve e-ticaret işletmeleri; tüketici davranışında ürün çeşitliği, ürün maliyetleri ve sunulan alternatifler gibi zorluklarla karşı karşıya kalıyor.
 • E-ticaret avantaj sağladı: Haftalık e-ticaret satışları, önceki dönemle kıyasladığımızda haftalık ortalamaya göre yüzde 61 arttı. Böylece Covid-19 e-ticaret ekosistemi için büyük bir avantaj sağladı.
 • En çok satılan ilk 3 e-ticaret ürün kategorisi: Eğlence, kırtasiye, hobi, yiyecek ve içecek gibi temel ürünler, tüketiciler tarafından e-ticaret yoluyla daha fazla satın alınıyor.
 • Son 3 e-ticaret ürün kategorisi: Otomotiv, ev aletleri ve moda ürün kategorileri, e-ticaret satışları bakımından son sıralarda yer alıyor. Bunun sebebi; tüketiciler bu dönemde büyük yatırımlardan vazgeçerek gerekli olmayan ürünleri erteliyor.

Karantinada E-Ticaret Satışlarında Patlama Yaşandı

Zorunlu karantinanın ilk döneminde online satışlar önemli ölçüde arttı. Genel olarak, haftalık online satışlar, karantina öncesi dönem ile kıyasladığımızda ortalama olarak yüzde 61 oranında arttı. Bu artışlar, genellikle karantina döneminin ilk üç haftasında görüldü. Mağazaların kapanması ile birlikte tüketiciler ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için online siparişler vermeye başladı.

 • Covid-19 e-ticaret siparişlerinde patlamaya yol açtı. Karantina dönemi öncesi yüzde 74 olan siparişler, karantinanın ilk günlerinde yüzde 93 seviyelerine kadar yükseldi. Online siparişlerdeki artış yalnızca sipariş sayısına değil sipariş başına genel ürünlere ve ortalama sipariş değerine de tekabül ediyor.
 • Tüm perakende kategorilerinde, sipariş başına ortalama, karantina dönemi öncesine göre yüzde 60 oranında arttı; ortalama sipariş oranı da yüzde 30 arttı. Bu durum, karantina önlemlerinin online satışlarındaki önemini ortaya koyuyor.
 • Tüm bunlara rağmen, ortalama satışlar, ürün başına düşen paya göre oldukça düşük kaldı. Bunun sebebi, tüketicilerin marketlerde bulunan düşük değerli ürünleri online siparişlerde çok sayıda seçmeleridir.

 Pandemi Döneminde Ürün Seçeneklerinde Tüketici Davranışlarındaki Değişiklikler

Satın almada tüketici davranışları, yalnızca marketlerden e-ticarette taşınmadı; aynı zamanda tüketicilere satılan ürün türlerinde de değişiklik yaşandı. Bu değişim, karantina önlemlerinin öncesinde ve sonrasında ürün kategorisinin değişen yüzdesinde görülebiliyor.

 • Online pazaryerlerinde toplam olarak artışta olan kategoriler; elektronik, yiyecek ve içecek ürünleridir.
 • Moda, güzellik ve kişisel bakım ürünlerinin e-ticaret paylarında ise bir düşüş görülmektedir.

Buradaki değişimin eğiliminde üç ana unsur önemli bir rol oynamaktadır: Kısıtlamalar nedeniyle ortaya çıkan yeni talepler, COVID-19’dan önce e-ticaretin önemi ve birçok mağazanın kapatılması. Örneğin; yiyecek ve içecekler genel olarak pandemi döneminden önce daha çok çevrimdışı tercih edilmekteydi. Pandemi ile birlikte çoğu yiyecek ve içecek işletmeleri online siparişe geçti.

Karantina Döneminin Kazananları ve Kaybedenleri

Kategoriye göre aylık online satış hacmindeki değişiklikler karşılaştırıldığında, en fazla satış görülen ilk üç kategori şunlar;

 • Eğlence
 • Kırtasiye ve hobi
 • Yiyecek ve içecek

E-ticaret satışlarında en önemli düşüş yaşayan kategoriler ise;

 • Otomotiv ve endüstriyel parçalar
 • Ev aletleri
 • Moda ve giyim

Nüfusun birçoğu evlerde karantinadayken müşteriler yiyecek ve içecek gibi temel ürünleri tercih etme eğilimindedir. Evde geçirilen zaman daha keyifli hale getirmek için oyun, video ve yazılım gibi eğlence ürünlerinin yanı sıra kırtasiye ve hobi türleri de tercih edilmektedir. Tüketicilerin çoğu, pandemi dönemde otomotiv parçaları ve ev aletleri gibi kategorilere yatırım yapmamayı tercih ediyor. Pandemi döneminde kıyafetlere olan talep de düşüyor. Çünkü evde daha fazla vakit geçiren tüketiciler, moda ürünlerinde alımlarını erteliyor. Yeni normal dönemde tüketicilerin çoğu giyim ve eğlence gibi ihtiyaçlar için e-ticarete yönelmeye devam edecek. Covid-19 e-ticaret satışlarını artırmaya ve tüketicilerin online alışveriş alışkanlıkları değişmeye ve geliştirmeye devam edecek; bunlar zamanlar online tüketicide pekiştirecek.

Veri kaynağı: Bu makaledeki e-ticaret verileri, geçtiğimiz aylarda 30 milyonu aşkın e-ticaret sipariş işleminden elde edilmiştir. Veriler, Avrupa bölgesindeki tüm önemli e-ticaret sektörlerini kapsamaktadır. Özellikle birkaç belirli kategoriye öncelik vermiştir. Moda, yiyecek, içecekler, güzellik ve kişisel bakım kategorileri bunlardan birkaçıdır. Araştırmanın sonucu, Covid-19 e-ticaret davranışları etkileri hakkında önemli bilgiler vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü