Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Çin’de sınır ötesi e-ticaret hacmi 93,4 milyar dolara ulaştı

Çin Sınır Ötesi E-Ticaret Fuarı 2021, Guangzhou kentinde yapıldı. Fuara, yirmiden fazla eyaletten iki binin üzerinde işletme katıldı. Şirketler, sınır ötesi e-ticaret kapsamında sunulan ürünlerini sergiledi. Fuarda açıklanan verilere göre, Çin’in 2021’in ilk yarısında sınır ötesi e-ticaret hacmi 93,4 milyar dolar oldu.
sınır ötesi e-ticaret

Çin Sınır Ötesi E-Ticaret Fuarı, 23-25 Eylül tarihleri arasında düzenlendi. Fuar, en yoğun tedarik sezonunda ve bölgesel tatil satış sezonunda gerçekleştirildi. Fuarda; tüketim malları tedarikçileri, sınır ötesi e-ticaret hizmet sağlayıcıları ve ürünleri, e-ticaret platformları ve medya olmak üzere üç temel sektör yer aldı.

Sınır ötesi e-ticaret pilot bölgeleri ve platformlar tanıtıldı

Fuara 3 binden fazla katılımcı katıldı. 120 bin metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen Sınır Ötesi E-Ticaret Fuarı’na; marka sahipleri, acente distribütörleri, geleneksel B2B ithalat ve ihracat satıcıları, offline perakendeciler ve sınır ötesi e-ticaret tedariki zinciri hizmetleri şirketleri davet edildi. Fuarda ayrıca, sınır ötesi e-ticaret pilot bölgeleri ve sınır ötesi e-ticaret platformları da tanıtıldı.

Fuarda “Dijitalin Geleceği” teması ile düzenlenen forumda, sınır ötesi e-ticarette yeni eğilimler, dış ticaret modellerinin dönüşümü ve ticaret ortamının iyileştirilmesi gibi konulara ele alındı. Ayrıca, sınır ötesi e-ticaretin sürekliliği için sağlıklı bir inovasyona dikkat çekildi.

Sınır ötesi e-ticaret hacmi 93 milyar dolar oldu

Forumda açıklanan verilere göre, Çin, 2021 yılının ilk yarısında sınır ötesi e-ticaret hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28,6 artarak, 886,7 milyar yuana (yaklaşık 137 milyar dolar) ulaştı. E-ticaret yoluyla gerçekleşen ihracat hacmi yüzde 44,1’lik artışla 603,6 milyar yuana (yaklaşık 93,4 milyar dolar) oldu.

Hızlı büyüyen yeni ticaret formatı olan sınır ötesi e-ticaret, şüphesiz son yılların en sıcak konusu olarak dikkat çekiyor. Çin’de sınır ötesi e-ticaret, son yıllarda güçlü bir şekilde gelişti. Şimdiye kadar Çin genelinde 30 il ve belediyeyi kapsayan 105 kapsamlı sınır ötesi e-ticaret pilot bölgesi oluştu. 2020 yılında gümrük sınır ötesi e-ticaret yönetim platformu, bir önceki yıla göre yüzde 63,3 artışla 2,45 milyar adet ithalat ve ihracat faturasını denetledi ve yayınladı. Shenzhen Şehri, Çin’in “sınır ötesi e-ticaret için ilk şehri” olarak, endüstriyel ekoloji endeksi ve büyüme potansiyeli endeksi açısından ilk sırada yer alıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!