Çin’de canlı e-ticaret pazarına yeni düzenlemeler getirildi

Çin hükümetinin internet sektöründeki sıkı denetimi ve hakimiyeti devam ediyor. Son olarak Çin hükümeti tarafından Alibaba’ya tekelcilik davası açılmıştı. Bunun haricinde, fintech firması Ant Group’un da ikili hisse senedi satışları durdurulmuştu. Çin hükümeti, şimdi de canlı e-ticaret pazarının önemini artıran yeni düzenlemeler getirdi.
canlı e-ticaret

Canlı e-ticaret, pandemi sürecinde Çin pazarlama sektörünün vazgeçilmezlerinden biri oldu. Çin Ticaret Bakanlığı verilerine göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde 4 milyondan fazla canlı e-ticaret oturumu gerçekleştirildi. Önde gelen e-ticaret ve video platformları, Alibaba Taobao Live ile birlikte, Tencent destekli Kuaishou ve ByteDance destekli Douyin’i canlı yayına katılmalarını sağladı.

Taobao Live, Çin’deki en büyük canlı yayın platformlarından biridir. 2019 yılında açıklanan rakamlara göre, şirketin brüt emtia değeri 30-38 milyar dolar arasındaydı.  Kuaishou ise, 2017 yılında ilk canlı yayınını yaptı. 2019 yılında brüt emtia değeri neredeyse 5,5 milyar dolardı. Canlı e-ticaret, 2019 yılında şirketin yıllık gelirinin yüzde 19’unu oluşturdu.

Canlı e-ticaret ile bağlantılı yeni düzenlemeler

Çin Siber Güvenlik Teşkilatı, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı canlı e-ticaretle bağlı düzenlemeleri açıkladı. Kurallar, yürürlüğe girdi.

Alınan kararlardan bazıları şunlar;

  • Canlı e-ticaret yayını platformları, sistemlerini izlenme sayısı ve işlemleri gösterecek şekilde kuracak.
  • Platformlar, ayrıca, şüpheli siber saldırıları engellemek, trafiği sınırlamak, akışı durdurmak gibi önlemler almak için risk yönetim sistemleri kuracak.
  • Platformlar, yayını yapan kişilerin kimliğini doğrulamakla sorumlu olacak. Ayrıca, kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak için ekstra önlemler almaları gerekecek.
  • 16 yaşından küçükler, canlı e-ticaret yayını yapamayacak.

Çin Devlet Konseyine bağlı olan Çin Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi (SAMR), 12 Mart tarihinde tüketici hakları korumaya ilişkin basın toplantısında; veri gizliliği, canlı yayın satışları hakkında yeni düzenlemeleri kamuoyuyla paylaşmıştı. Canlı yayın üzerinden yapılan e-ticaret arttıkça bu kurallar e-ticaret yasasının önemli tamamlayıcı noktalarından biri haline geldi.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara