Çin e-ticaret ekosistemi üzerinde oldukça etkili.

Alibaba ve Tmall Luxury Division ortaklığı ile yönetim danışmanlığı firması Bain & Company tarafından hazırlanan yıllık Çin e-ticaret lüks raporuna göre, Covid-19 salgınına rağmen Çin lüks pazarı, 2020 yılında yüzde 48 artarak yaklaşık 52 milyar dolara yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da lüks eşyalara yapılan harcamalar salgın nispeten ertelendi; ancak Çin’de sektör toparlanmış durumda. Çinli zenginlerin uluslararası seyahatlere çıkamaması, online lüks mal alımlarını artırdı. Pandemi, aynı zamanda “daigou” acentelerini (Çin vatandaşları için ucuz ürün bulan e-ihracat acenteleri), trend kozmetik ve lüks malları satın almak için yurtdışına seyahat eden ve daha sonra bunları Çin’de yeniden satan profesyonel müşterileri de etkiledi. Bain raporuna göre, ülkenin lüks online penetrasyonu 2019 yılında yaklaşık yüzde 13’ten 2020’de yüzde 23’e yükseldi.

Çin, 10 yıldır Hainan Adasında gümrüksüz satış mağazası işletiyor. Ancak, Covid-19 seyahat kısıtlamaları ve kişi başına yıllık gümrüksüz kotada yüzde 300 artış gibi bazı alışveriş politikası değişiklikleri nedeniyle 2020’de işler arttı. Sonuç olarak, Hainan’ın gümrüksüz satışları 2020’nin ilk 10 ayında yüzde 98 arttı. Hainan, şu anda Çin’deki gümrüksüz satışların yüzde 55’ini oluşturuyor. Yıllık gümrüksüz kredilerini tüketmezlerse, Hainan ziyaretçileri çevrimiçi olarak ek alışveriş yapabilir ve ürünleri eve teslim yoluyla alabilir.

Çin’de E-Ticaret

Alibaba Group’un e-ticarette yan kuruluşları olan Taobao, Alibaba ve Tmall’ın yanı sıra JD.com ve Pinduoduo rakipleri tarafından desteklenen Çin e-ticarette dünyanın en büyük pazarıdır. Araştırma şirketi eMarketer, tüm Alibaba pazarlarının yanı sıra JD.com ve Pinduoduo’nun 2020’de perakende Çin e-ticaret pazarının yüzde 83,6’sını alacağını tahmin ediyor.

Statista’ya göre Çin e-ticaret tüketicileri 710 milyon kişi ve bu tüketiciler online alışveriş yaptığı Çin’in en büyük e-ticaret nüfusuna sahip. Online alışveriş yapanların yüzde yetmiş altısı, 18 ila 44 yaş arasında. Statista’ya göre, Çin merkezli internet kullanıcılarının yüzde 64’ü e-ticaretle uğraşıyor; giyim, aksesuar ve oyuncaklar ile hobi ürünleri en popüler ürünler arasında.

Statista, Çin’deki tüketicilerin 2019’da harcadığı 826,6 milyar dolardan fazla olarak 2020’de 1,1 trilyon dolar harcayacağını tahmin ediyor. Bu rakam, ABD’nin 360,0 milyar dolarlık ve AB’nin 351,9 milyar dolarlık tüketici harcamasının iki katından fazla.

Çin’de Sınır Ötesi E-Ticaret

Çin e-ticaret ile birlikte son dönemde sınır ötesi e-ticaret hususunda, uluslararası satın almalarda online bir güç merkezi olma konumunu pekiştirdi. Pek çok yerel seçeneğe sahip olmalarına rağmen, Çinli tüketiciler hem tüketilebilir hem de lüks mallar için sınır ötesi alışveriş yapmaya devam ediyor.

RetailX’in “Çin E-Ticaret Ülke Raporu 2020″ye göre, 2019 yılında Çin, genellikle Tmall gibi yerleşik ve güvenilir yerel pazarlar aracılığıyla sınır ötesi e-ticarette yüzde 16,7 büyüme yaşadı. Yabancı mallar Çinli alışveriş yapanların yüzde 68’i tarafından daha kaliteli görülüyor. Güzellik ve makyaj ise, bu satın alma işlemlerinin çoğunu oluşturuyor.

Çin’de Sosyal Medya Satışları

RetailX’e göre, Pinterest, Çin’deki en popüler sosyal medya sitesi. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 45’i Pinterest’ten alışveriş yapıyor. Facebook’un sadece yüzde sekizine hitap ediyor.

Çin e-ticaret tüketicileri, özellikle 11 Kasım Bekarlar Günü’nde popüler olan canlı yayın satışları ve anlık mesajlaşma yoluyla alışveriş yapmayı seviyor. Her ikisi de ülkede online satışları artırıyor. Alışveriş yapanların beşte biri doğrudan canlı videolardan alışveriş yapıyor. Pek çok genç, WeChat gibi anlık mesajlaşma uygulamalarından doğrudan alışveriş yapıyor. Bu da bu hizmetlerin mesajlaşma uygulamalarına gömülü mobil ödeme sistemlerinin gelişimini yönlendirmesiyle sonuçlandı. WeChat artık dünyanın en büyük bağımsız mobil uygulamasıdır.

Çin E-Ticaret Ekosisteminde Covid-19 Pandemisinin Etkileri

Ipsos tarafından yapılan bir ankete göre, Online alışveriş yapan Çinlilerin yüzde 50’si Covid-19 nedeniyle çevrimiçi alışveriş sıklığını ve miktarını artırdı. Nisan 2020’de Çin ekonomisi, dünyanın geri kalanı kapanmaya başladığında toparlanmaya başlamıştı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomik durgunluk içindeyken, Çin e-ticaret pazarında görüntülü alışveriş gelişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü