Canlı alışveriş, e-ticarette iade oranlarını azaltıyor

İade oranları e-ticaretin en büyük problemlerinden biri. Markalar iade oranlarını düşürmek adına pek çok farklı strateji izlerken, canlı alışveriş, iade oranlarının düşürülmesinde öne çıkan trendlerden biri haline geldi.
canlı alışveriş

E-ticaret iadeleri günümüzün en büyük problemlerinden biri. İade oranlarında yaşanan artışta pek çok farklı unsur etkili olurken,  Ulusal Perakende Federasyonu (NRF) tarafından yayınlanan veriler, artışın sebeplerini gözler önüne seriyor. Peki, son zamanların en önemli trendlerinden biri haline gelen canlı alışveriş iade oranlarının düşürülmesinde neler vaat ediyor?

E-ticaret satışlarının ise yaklaşık yüzde 21’i iade ediliyor

NRF verilerine göre, 2021’de toplam 4,5 trilyon dolar tutarındaki Amerika Birleşik Devletleri perakende satışlarının yaklaşık yüzde 17’si, e-ticaret satışlarının ise yaklaşık yüzde 21’i iade edildi. Otomotiv, giyim, ev geliştirme ve ev eşyaları gibi sektörler, iade anlamında en çok zarar gören sektörler olarak öne çıkıyor.

Moda sektöründeki iadelerin büyük çoğunluğu; Yanlış beden, renk, stil veya kalıptan kaynaklanırken, ürünlerde görülen hatalar ve açıklama yetersizliği de iade oranlarını artırıyor. Canlı alışveriş trendi tüm bu alanlarda sunduğu fırsatlarla markaların iade oranlarını azaltıyor.

Canlı alışverişin, 2023 yılına kadar 620 milyar dolardan fazla gelir elde etmesi bekleniyor

Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan canlı alışveriş trendinde, müşterilere canlı yayınları izlerken mal veya hizmet satın alma olanağı sunuluyor. Canlı yayın esnasında ürün gösterimleri gerçekleştirilirken izleyiciler sorular sorabiliyor ve yayından ayrılmadan ürünü satın alabiliyor.

Dünya çapında dijital perakende trendi haline gelen canlı ticaretin, 2023 yılına kadar 620 milyar dolardan fazla gelir elde etmesi bekleniyor. Yakın dönemde yayınlanan bir rapora göre, Amerikalı müşterilerin yüzde 57’si canlı yayınlar aracılığıyla ürün satın alıyor. Amerika’da 25 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı tahmin edilen bu trend Avrupa’da da hızla yayılmaya devam ederken, Almanya’nın beş yıl içinde 14 milyar Euro’luk bir canlı alışveriş pazar değerine ulaşması bekleniyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara