Canlı Alışveriş E-Ticaret Firmalarına Neler Vaat Ediyor?

E-ticaret uzmanları, önümüzdeki yıllarda e-ticaret alışverişlerinin nasıl olacağını tartışıyor. Alışveriş yapanlar fiziki mağazalara geri dönecek mi? Ödeme yöntemleri değişecek mi? E-ticareti neler bekliyor? Hangi uygulamalar e-ticaret satışlarını olumlu etkileyebilir. Bunun gibi birçok sorunun cevabı aranıyor!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
10 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
10 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Canlı alışveriş, küçük ve orta ölçekli perakendeciler için dijitalleştirilmiş akıllı bir ekosistemdir.

E-ticaret ile alışveriş yapanların satın aldıkları ürünleri iade etmelerinin önüne geçmek için de birçok yöntem düşünülüyor veya uygulanıyor. Bunlardan biri olan canlı alışveriştir. E-ticaret ekosisteminde giderek yaygınlaşan bu yeni nesil pazarlama yöntemi, farklı yöntemlerle pazarlama imkanı veriyor.

Canlı e-ticaret trendindeki yükseliş; veri kaybı, veri üretimi, sahte ve kalitesiz ürünlerin tespit edilmesi gibi konularda yaşanan zorlukları ve dolandırıcılık şikayetlerini engeller. E-ticaret ekosistemi, bu zorlukların üstesinden gelmek ve müşteriler için güvenli ve etkileşimli bir ortam sağlamak için büyük çaba sarf ediyor. Peki, canlı alışveriş nedir? Canlı alışverişin avantajları nelerdir? Canlı yayın alışverili e-ticaret ekosistemine neler vaat ediyor?

Canlı Alışveriş Nedir?

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi, ticarette yüz yüze etkileşimleri sınırlandırdı. Bu sebeple pandemi, online alışverişi olumlu yönde etkilemeye ve e-ticaret satışlarını artırmaya devam ediyor. Bu nedenle Amazon gibi büyük online e-ticaret perakendecileri ve büyük firmalar canlı yayın hizmetleri sunuyor. “Canlı e-ticaret” ya da “canlı ticaret” olarak da bilinen bu yenilikçi alışveriş deneyimi, online satış için gelişmiş ve etkileşimli bir yol sunan en son trenddir.

Canlı e-ticaret, küçük ve orta ölçekli perakendeciler için dijitalleştirilmiş akıllı bir ekosistemdir. Canlı e-ticaret hizmetleri ile bilgi, malzeme ve finansal akışları kolaylaştırmak mümkündür. Perakendecilerin müşterileri ile birlikte gelişen bir ekosistem oluşturmasına olanak tanır.

E-ticaret ekosistemi için birçok yazılım firması canlı alışveriş uygulamaları geliştiriyor. Bu uygulamalar, e-ticaret perakendecileri için doğrudan canlı alışveriş seçenekleri sunuyor. Canlı yayında kullanıcılara ürün gerçek zamanlı olarak tanıtılıyor, fiyat veriliyor, indirim uygulanabiliyor. Ürün bilgileri ve diğer ayrıntılar hakkında gerçek zamanlı olarak bilgi veriliyor. Satıcılar canlı yayında müşterilerin sorularına cevap veriyor ve gerçek zamanlı geri bildirim yapılıyor. Bazen bu canlı yayınlara fenomenler katılarak güçlü bir marka kimliği oluşturuyor. Her iki durumda da dönüşüm oranını artırmaya yönelik olarak daha fazla izleyiciye satış yapılabiliyor.

Canlı e-ticaret trendi, Facebook ve YouTube gibi çeşitli sosyal medya platformlarında kullanılabiliyor. Böylece yüksek kaliteli ve gerçek zamanlı canlı yayında ürün satmak daha kolay ve hızlı hale geliyor. Online alışveriş için yapılan canlı yayınlar, satışları artırmak için farklı şekillerde optimize edilebiliyor. Dünyanın farklı yerlerinden yaklaşık 200 ülkede günde ortalama 30 bin canlı yayın yapılıyor.

Canlı Alışverişi Gündemine Alan Bazı Firmalar

Canlı alışverişi kullanan markaların potansiyeli çok yönlüdür: Her gün milyonlarca kullanıcının aktif olarak alışveriş yaptığı bir pazarda fenomenleri kullanarak kitleleri genişletmek mümkün. Maliyetli reklam uygulamalarına alternatif olarak daha az maliyetle marka bilinirliği sağlayan canlı alışveriş, farklı ölçeklerdeki birçok firmanın gündemine girdi.

 • Kitkat

KitKat, Facebook Live aracılığı ile alışveriş deneyimi sunuyor. Facebook Live izleyicileri, kitkat.com.au’dan anında, doğrudan satın alımlar yapabilecek. Canlı yayında; KitKat Chocolatory kreasyonları, ürün demoları, özel konuklar ve sınırlı süreli teklifler sunulacak.

Nestlé Şekerleme Pazarlama Müdürü Joyce Tan, “KitKat Chocolatory butiklerinde sunduğumuz benzersiz deneyimleri insanlarla buluşturmanın yollarını arıyoruz.” açıklaması yaptı. KitKat, Avustralya’da alışverişe açık ilk canlı yayın için Facebook ile ortaklık kurdu. Platform, faydalı deneyimler sunan birçok e-ticaret çözümünden sadece biri.

 • GittiGidiyor

Türkiye’nin popüler online pazaryerlerinden biri olan GittiGidiyor, canlı alışveriş dönemi başlattı. Canlı yayın etkinliğinde ünlü sosyal medya fenomenlerinden alışveriş önerileri dinlenebiliyor. Alışveriş deneyimine yeni bir soluk getiren uygulama, 9 Aralık’ta başladı. Bir influencerın sunuculuk yaptığı canlı alışveriş etkinliğinde anne ve bebek kategorisinde ürünler tanıtıldı.

Etkinlik, platformun e-ticaret sitesinden ve mobil uygulamadan canlı yayınlandı. Kullanıcılara yeni ürünler keşfetme fırsatı veren canlı alışverişte farklı kategorilerdeki çok sayıda ürün özel indirimlerle tüketicilere sunuldu. Platformun canlı alışveriş etkinlikleri devam edecek.

 • Lane Crawford

Giyim markası Lane Crawford, doğrudan satışları artırmak yerine marka bilinirliği oluşturmak için canlı alışveriş etkinliği başlattı. Etkinlik sırasında eşleştirme ve renk konularında sorulara bir Feng Shui ustası cevap verdi.

 • Hilton

Ünlü oteller zinciri Hilton, fenomenlerin otellerindeki deneyimlerini canlı yayınlayabilecekleri canlı yayın pazarlama kampanyası başlattı.

 • Çin firmaları

Çin’de son birkaç yılda canlı alışveriş hizmeti sunan e-ticaret firmalarının sayısında patlama yaşandı. Ülkede bu endüstrinin 2020 yılında kabaca 1,5 trilyon dolara; 2021 yılına kadar da 2,2 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Popüler hale gelen canlı alışveriş etkinliklerinin 2021 yılında 50 milyon doları gelir getireceği öngörülüyor. Sektör, böylece çift haneli bir büyümeyi sürdürecek gibi görünüyor.

Facebook Live İle Canlı Alışveriş

Facebook Live alışveriş hizmeti, gerçek zamanlı olarak ürün satmak, izleyicilerle doğrudan etkileşimde bulunmak ve potansiyel müşteriler kazanmak için en iyi uygulama olarak görülüyor. Birçok ünlü marka, Facebook’un canlı alışveriş özelliği ile ürün satabiliyor. Uygulama sayesinde bilgi paylaşımı, ürün sergileme, soruları cevaplama gibi imkanlar sağlanabiliyor.

Yeni özellik, izleyicilerin, canlı yayın yorum kutusuna belirtilen anahtar kelimeleri yazarak belirli ürünleri gerçek zamanlı olarak satın almalarına olanak tanıyor. Böylece kullanıcılara online satın almaya yönlendirmek için Facebook Messenger içinde otomatik olarak bildirimi gönderiliyor.

Facebook işletme hesabı olmayan kişiler doğrudan profilinden canlı yayın yapabilir. Daha önce oluşturulan ilanlar, yeni ürünler ve bağlantılar öne çıkartılabilir. Mobil cihazdan ya da bilgisayardan canlı yayın yapılabilir. Mobil cihazdan canlı alışveriş yayını yapılacaksa Facebook uygulamasının en son sürümüne sahip olmak gerekiyor.

Canlı Alışverişin Avantajları Nelerdir?

Canlı alışveriş için yapılan canlı yayınlar, birçok bakımdan hem satıcılara hem de alıcılara avantaj sağlıyor. Canlı e-ticaret deneyiminin sunduğu bazı avantajlar şunlardır;

 • Canlı alışverişin en büyük avantajlarından biri pahalı ekipman gerektirmemesidir.
 • Profesyonel bir yayın stüdyosuna gerek yoktur. Sadece bir akıllı telefon ile ek ücret ödemeden online satış için canlı yayın yapılabilir.
 • Canlı e-ticaret yayını; farklı illerde farklı bölgelerde hatta farklı ülkelerde izlenebilir.
 • Bu sayede birçok firma online satışa başlamak için bir fırsat yakalayabilir.
 • Profesyonel olmayan satıcılar bile canlı alışveriş uygulamaları sayesinde zorluk yaşamadan satış yapabilir.
 • Canlı e-ticaret platformları, hem satıcılar hem de online müşteriler için pratik ve kullanışlı bir deneyim sunar.
 • Canlı alışveriş sistemi, her türlü ürün ve etkinlik için kullanılabilir.
 • Ürünlerin iade oranını düşürür.

Canlı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Canlı yayın alışverişi, canlı ticaret ya da canlı e-ticaret gibi adlarla anılan bu yeni trend, evde alışveriş kanallarına çok benziyor; çünkü izleyiciler genellikle bu kanalları izliyor. Bu yayınlarda nelerin satıldığı veya nelerin satın alınacağı gerçek zamanlı görülebilir. Ancak canlı yayın alışverişi, bu eski uygulamayı modern zamanlara uyarlayan birkaç benzersiz özellik içeriyor.

 • Canlı yayın alışverişi “canlı” olarak sunulur. Önceden kaydedilmiş televizyon şovları yerine, canlı alışveriş sunucuları malları gerçek zamanlı olarak pazarlar.
 • Promosyonlar sadece canlı akış sürecince verilir.
 • Satılan ürünlerin tüm özellikleri ve işlevleri gerçek zamanlı olarak tanıtılır.
 • Aynı zamanda oldukça etkileşimli bir etkinliktir. Alışveriş oturumlarını izleyen kullanıcılar, yorum bırakabilir veya soru sorabilir.
 • Canlı etkinlik sahipleri, gelen yorumları görebilir ve canlı yayında onlara hitap edebilir.
 • Ürünü ya da hizmeti satın almak isteyenler videodaki bağlantıyı tıklayarak satın alma yapabilir.
 • Canlı yayın alışverişi ile ürünleri tanıtmak için ünlüler, modeller ya da fenomenler kullanılabilir. Böylece influencer pazarlama konseptini geliştirir.

Alıcılar için canlı alışveriş oldukça basittir. Seçilen platforma katılmak ve ardından satıcıların sunduklarını ürünleri canlı olarak izlemek yeterlidir. Satıcılar; istiridyeden inci çıkarabilir, kovandan bal toplayabilir, elektronik cihaz kullanabilir veya satacağı bir aracı canlı olarak kullanarak pazarlayabilir. Bazı canlı yayın satıcıları, video oyunları sırasında yayın yapabilmektedir. E-ticaret için de eşsiz bir deneyim sunan canlı e-ticaret, önümüzdeki aylarda ekosistemde daha çok konuşulacak gibi görünüyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü