Büyük beden kadınların güvenli limanı: Buyukbedeniz.com

Buyukbedeniz.com, “büyük beden giyen kadınların güvenli limanı” olarak kabul ediliyor. Zira e-ticaret sitesinde, büyük beden kıyafet bulmakta zorlanan kadınlara yönelik birçok ürün satışa sunuluyor. Buyukbedeniz.com’un kurucusu Nüket Oral Dokuz, kariyerini, e-ticaret ve e-ihracat serüvenini WORLDEF Magazine’e anlattı.
büyük beden
Buyukbedeniz.com’un kurucusu Nüket Oral Dokuz

Buyukbedeniz.com, “büyük beden giyen kadınların güvenli limanı” olarak kabul ediliyor. Zira e-ticaret sitesinde, büyük beden kıyafet bulmakta zorlanan kadınlara yönelik birçok ürün satışa sunuluyor. Buyukbedeniz.com’un kurucusu Nüket Oral Dokuz, kariyerini, e-ticaret ve e-ihracat serüvenini WORLDEF Magazine’e anlattı.

Nüket Oral Dokuz; girişimci, heyecanlı, eğitimi, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, yenilik peşinde koşan bir kadın olarak tanınıyor. Dokuz, Mangolino.com ve Buyukbedeniz.com adlı e-ticaret sitelerini kurdu. Halen Türkiye’de ve farklı ülkelerdeki büyük beden kadınlara hizmet veriyor. Buyukbedeniz.com’u global online pazaryeri haline getirmeyi hedefleyen Nüket Oral Dokuz, bu yolda emin adımlarla ilerliyor.

Dokuz’un Banvit’ten e-ticarete uzanan kariyeri

Nüket Oral Dokuz, iki yıllık bilgisayar programcılığı eğitimin ardından halkla ilişkiler ön lisans eğitimi aldı. İlk işi 1987 yılında Banvit’in bilgi işlem departmanıydı. Ardından havacılığa olan hayranlığı sebebiyle 1990 yılında Türk Hava Yolları’nda (THY), 1993 yılında Onur Hava Yolları (OnurAir) kabin hizmetlerinde görev aldı. 2006 yılında World Focus Airlines’da “inflight manager” olarak görev yaptı. E-ticarete 2010 yılında Mangolino.com web sitesi ile başladı. Kız kardeşi ile hobi olarak evden e-ticarete başladı. Daha sonra evinin yanındaki bir stüdyo dairede şahıs şirketi açarak, ticari hayatına başladı.

“Büyük beden denince akla gelen tek isim olayı hedefliyoruz”

Nüket Oral Dokuz, Buyukbedeniz.com’un da kurucusu. Peki, Buyukbedeniz.com projesi nasıl başladı? İşte cevabı: “E-ticaret hayatımızın 5. yılında sattığımız kadın giyim abiye modellerinin büyük bedenlerinin çok fazla sorulması ve piyasada büyük beden kadın giyim ile ilgili satış kanallarının çok az olması, müşterinin sadece büyük bedenleri alacağı bir pazarın olmaması üzerine büyük beden giyim sitesi yapmaya karar verdik, Buyukbedeniz.com, 2015 yılında hayata geçti. Daha önceki sitemiz olan Mangolino.com’un da önüne geçerek, çok hızlı bir ivme ile büyüdü. Hedefimizde ise Türkiye’de “büyük beden ürün” denince akla gelen tek isim olmaktır.”

Dokuz, e-ticaretin zorlu iade ve değişim süreçlerini nasıl yönettiklerini de şöyle anlattı; “İlk başlarda iade ve değişim çok oluyordu. Al-sat yapıyorduk, her markanın kalıbı ve ölçüsü farklıydı. Daha sonra kendimize ait iki marka ile üretimimizi oluşturduk; Angelino (abiye giyim), Valeria Fratta (Genç büyük beden, günlük giyim) şeklinde… Zamanla müşteri tavsiyesi, kritikleri, hatta onların gönderdiği elbise ve kalıplar ile modellerimizi oturttuk. İade ve değişim oranımız da düştü. Ürün açıklaması ve beden tablosu bu konuda çok önemliydi. Müşteriler ile iletişim halinde olup, bedenler konusunda konuşuyoruz. Kişiye göre özel dikimler de yapmaya başladık. Beden sorunu yaşayan müşterilerimize farklı hizmet sunuyoruz.”

Markanın yurt dışı e-ihracat operasyonları

E-ticaret profesyoneli Nüket Oral Dokuz, şirketin yurt içi ve yurt dışı e-ticaret ve e-ihracat hedeflerini ve yatırımlarını anlattı. “E-ihracata işin başından bu yana hem yurt içi hem yurt dışı satışı için çok istekliydik.” diyen Dokuz, şöyle devam etti; “Altyapı sağlayıcımız bu konuda gelişmemizi sağladı. İlk uluslararası kargo şirketlerinin (DHL, APS, Ase, B2C Direct) entegrasyonları ve sitenin kolayca İngilizceye entegrasyonu ile yurt dışı satışları yapmaya başladık. Yurt dışı e-ticaret hedeflerimizin ilkini bu şekilde sağladık. Daha sonra yurt dışı pazaryerlerinin en önemlisi olan Amazon, Zulily ve Souq gibi yerlerde satışlara başladık. Büyük beden markamız Angelino ile New York’ta bir showroom açarak, ihracat hedeflerimizi Amerika’ya taşıdık. Amazon USA ve kendi e-ticaret sitemiz ile faaliyete devam ediyoruz.”

Buyukbedeniz.com pazaryeri olabilir!

büyük beden

Buyukbedeniz.com’da tüm süreci, Nüket Oral Dokuz takip ediyor. Tüm ürünler, görseller, e-ticaret alt yapısının yönetilmesi, siparişler, depolama, kargo ve müşteri ilişkileri Dokuz’un denetiminden geçiyor. E-ticaret operasyonları 8 kişilik bir ekip ile yönetiliyor. Markanın e-ticaret stratejisi ise, Türkiye’de büyük beden ürünlerinin satıldığı bir pazaryeri olmak! Buyukbedeniz.com, daha sonra yurt dışı pazaryerleri ve yine yurt dışında kendi e-ticaret siteleri ile büyümek istiyor.

Türk markalar için Amerika’ya e-ihracat projesi

Deneyimli e-ticaret lideri Nüket Oral Dokuz, markanın e-ihracat stratejisini de anlatarak, “Yurt dışındaki tüm satışların tek bir panelden yönetilmesi çok önemlidir. Bu konuda çalışan yeni bir projeye dahil olmaktayız. Hedefimiz Amerika’daki e-ticaret sitemizi Türk markalarının satılması için düzenliyoruz. Türkiye’de isteyen marka, ürünlerini bu sitemize yükleyerek sadece reklamlarının bedelini ödeyerek satış yapabilecek. Tüm siparişleri Türkiye’den göndereceğimiz sitemizin tanıtımını yakında yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dokuz, e-ihracatta karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara çözümlerini de şöyle anlattı; “En önemli sorun, kargoların geri dönememesidir. İadeler sorun oluyor. Bizim bu konuda Amerika, Hollanda ve Almanya da iade adreslerimiz var, oralara yönlendiriyoruz. Avrupa’daki vergi oranları, muhasebeleştirilmeleri ayrı bir sorun oluyor. Yurt içinde yerel kargo firmaları ile çalışıyoruz. Yurt dışı satışları için ise ülkelere ve bölgelere göre farklı kargo firmaları kullanıyoruz. Bunlar da bildiğimiz global kargo şirketleridir.”

Nüket Oral Dokuz ile soru-cevap

  • E-ticaret için olmazsa olmazlar nelerdir?

Hızlı teslimat, iyi görsel, yeni ürün, ürün açıklaması, müşteri hizmetleri…

  • E-ticaret ya da e-ihracat yapmak isteyen firmalara önerileriniz nelerdir?

Günümüzün mutlaka yapılması gereken mesleğidir. Her durumda hem yurt içinde hem yurt dışında satış yapabilmek çok güzel bir kazanç!

  • Markanız ile neler yapıyorsunuz?

Büyük beden kadın giyim markamız Angelino ile üretim yapıyoruz. Üretim ve ürün çeşitliliği konularını kız kardeşim Demet Onat yönetiyor. Bunun yanında büyük beden ürünlerini sitemizde satmak isteyen iç giyim, günlük giyim ve aksesuar gibi kategori ürünlerinde güçlü tedarikçilerimiz ile çalışıyoruz.

  • E-ticaret deneyimlerinizi paylaşıyor musunuz?

E-ticaret konusundaki deneyimlerimi ve başarı hikayemi anlatmak üzere çeşitli sunum, eğitim ve seminerlere katıldım. Bu konuda firmalara danışmanlık hizmetleri vermekteyim. Özellikle kadın girişimcilere rol model olmak ve desteklemek en önemli misyonum olmuştur.

Nüket Oral Dokuz kimdir?

büyük beden
Buyukbedeniz.com’un kurucusu Nüket Oral Dokuz

Nüket Oral Dokuz, 1967 yılında Ankara’da doğdu. Asker bir babanın 3 evladından biri olan Dokuz, sırasıyla; Ankara Bahçelievler İlkokulu, Malatya Hasan Varol Ortaokulu, Bandırma Şehit Mehmet Gönenç Lisesini tamamladı. Bursa’da bilgisayar programcılığı, İstanbul’da halkla ilişkiler bölümünden mezun oldu. İstanbul’daki ön lisans eğitimin gezerek, farklı şehirlerde tamamladı.

Profesyonel iş hayatından ayrılınca 2009-2010 yılında uzun zamandır düşündüğü, planlayıp hayata geçirdiği Mangolino.com web sitesi ile e-ticaret hayatına giriş yaptı. 2018 yılında New York’ta şirket kurarak, Angelino markası ile showroom açtı. Uzun bir süre Amerika ve Türkiye arası seyahatleri oldu. Ferhat Dokuz ile evli olan Nüket Oral Dokuz, bir kız ve bir erkek olmak üzere iki çocuk sahibidir. Seyahat etmeyi seven Dokuz, hobi olarak fotoğrafçılıkla uğraşmaktadır.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara