Brexit sonrası Birleşik Krallık gümrük prosedürlerindeki değişiklikler

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkmasının ardından Brexit sonrası dönemde AB ve Birleşik Krallık arasında ekonomik ilişkilerde bazı değişiklikler olacak. Özellikle gümrük prosedürleri ve vergilendirmelerde yeni uygulamalar hayata geçiriliyor.
8 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
8 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
AB ve Birleşik Krallık arasında ekonomik ilişkilerde bazı değişiklikler olacak.

Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık, 24 Aralık 2020 tarihinde, Brexit geçiş döneminin sonu olan 1 Ocak 2021’den sonraki dönemde ilişkilerine ilişkin bir son dakika Ticaret ve İşbirliği Anlaşması‘na (TCA) imza attı. Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Krallık arasında imzalanan Ticaret ve İşbirliği Anlaşması, üç ana unsurdan oluşuyor; serbest ticaret anlaşması, güvenlik işbirliği konusunda yeni bir ortaklık ve anlaşmanın doğru şekilde uygulanmasını ve yorumlanmasını sağlamak için yönetişim üzerine bir yatay anlaşma.

Menşe kurallarına uyan ürünlerde vergiler sıfırlanıyor

Serbest ticaret anlaşması, sadece mal ve hizmet ticaretini değil aynı zamanda yatırım, rekabet, devlet yardımı, vergi şeffaflığı, hava ve karayolu taşımacılığı gibi AB’nin çıkarına olan geniş bir yelpazeden diğer alanları da kapsıyor. Uygun menşe kurallarına uyan tüm mallarda vergileri ve kısıtlamaları sıfıra indiriyor. Bu menşe kurallarında, belirli bir miktarda AB veya İngiltere hammaddelerinin yer alması gerektiği anlamına geliyor;  bu miktar anlaşmada belirtiliyor.

Tamamen üçüncü taraf ülkelerde üretilen diğer ürünler veya üçüncü bir ülkeden ithal edilen hammaddenin büyük bir kısmı ile üretilen ürünler, gümrük vergisine tabi tutulacak. Örneğin; üçüncü bir ülkeden ithal edilen kıyafetleri AB pazarında satan bir İngiliz perakendeci, ithal edilen kıyafetler İngiltere’ye girdiğinde ve ayrıca AB’ye girdiğinde olmak üzere iki kez gümrük vergilerini hesaba katmak zorunda kalacak.

Dünyanın her yerinden temin edilen parçalar içeren karmaşık ürünlerin kaynağını kanıtlamak özellikle zordur. Anlaşma, idari yükü hafifletmek için ihracatçıların menşe iddialarını destekleyen tüm kanıtlara hemen ulaşılmasının gerekli olmadığı 1 yıllık geçiş dönemi belirlemiştir. Bununla birlikte, işletmelerin yine de ürünlerinin kurala uygun olmasını sağlamaları gerekiyor.

Brexit sonrası gümrük kuralları değişiklikleri

Birleşik Krallık’ın Gümrük Birliğinden çıkmasının bir sonucu olarak, Birleşik Krallık ve AB’ye giriş ve çıkış yapan paketler için daha katı gümrük düzenlemeleri uygulanıyor. İngiltere’ye mal ithal ederken veya İngiltere’den mal ihraç ederken gümrük beyannamelerinin doldurulması gerekiyor. Ayrıca, güvenlik ve emniyet verilerinin de sağlanması gerekebiliyor. AB’den İngiltere’ye satış yapan perakendecilerin, faaliyet gösterdikleri üye devlet tarafından atanan bir EORI numarasına sahip olmaları gerekiyor. AB tarafında gümrük ve vergilerle ilgili değişikliklerin tam özeti Avrupa Komisyonu web sitesinde bulunabilir.

Birleşik Krallık ithalatı

Ülke dışından İngiltere’ye satılan mallar için AB müşterilerinden değeri 135 avroyu aşmayan sevkiyatlar için artık Birleşik Krallık KDV’si alınmayacak; ancak kendi ülkelerinin yerel KDV’sini ödenmek zorunlu olacak. Yeni kurallar, ayrıca, değerleri 15 sterlin veya daha düşük olan malların sevkiyatlarında ithalat KDV’sini hafifleten Düşük Değerli Konsinye Muafiyetini de kaldıracak.

Birleşik Krallık’ta bulunan online pazaryerleri (OMP) aracılığıyla denizaşırı satıcılar tarafından satılan mallar için Birleşik Krallık KDV’si, malların satışının gerçekleştiği tarihte ödeniyor. Önemli bir değişiklik olarak, artık pazaryerlerinin satıcıları adına KDV tahsil etmesi ve hesaba katması gerekecek. İngiltere’den AB’ye mal gönderen satıcılar için AB, bu yükümlülüğün uygulanmasını 1 Temmuz 2021’e erteledi. Bir online pazaryeri olmaksızın denizaşırı ülkelerden gönderilen ve doğrudan Birleşik Krallık tüketicilerine satılan mallar için satışın Birleşik Krallık’ta gerçekleştiği varsayılıyor ve bu nedenle Birleşik Krallık KDV’sine tabi tutuluyor.

Birleşik Krallık içinde satılan mallar

AB ve Birleşik Krallık arasında ekonomik ilişkilerde bazı değişiklikler olacak.
Birleşik Krallık merkezli çok sayıda perakendeci de AB’ye nakliyatı tamamen durdurdu.

Yeni kuralların ikinci unsuru, satış noktasında Birleşik Krallık’ta olan ve satışı kolaylaştıran bir online pazaryeri ile denizaşırı bir satıcı tarafından Birleşik Krallık tüketicilerine satılan tüm mallar için geçerlidir. Denizaşırı satıcı, aynı zamanda, Birleşik Krallık’ta KDV kaydı yaptırabilir ve normal KDV kesintisi kurallarına tabi olarak, malların ithalatı sırasında maruz kaldığı herhangi bir ithalat KDV’sini geri talep edebilir.

Yeni kuralların bir istisnası var; Kuzey İrlanda… AB ve Kuzey İrlanda arasındaki ticaret için satın almalar, sevkiyatlar ve mesafeli satış için mevcut AB içi kurallar geçerli olmaya devam edecek. AB’den Büyük Britanya’ya mal ithalatı için KDV ile ilgili değişikliklerin tam özeti Birleşik Krallık Hükümeti web sitesinde bulunabilir. Ek olarak, Birleşik Krallık’taki bazı AB işletmelerinde olduğu gibi, Birleşik Krallık merkezli çok sayıda perakendeci de AB’ye nakliyatı tamamen durdurdu.

İngiltere’de şirket kurulumu

WORLDEF, İngiltere’de şirket kurulumu için şirketlerde destek sağlıyor. İngiltere; PayPal, global pazaryerleri, KDV ve gelir vergisi oranları, lojistik avantajları, şirket açıp-kapatma kolaylıkları, iş yapma endeksi gibi kriterler İngiltere’yi bu konuda en uygun ülke konumuna gelmiştir.

  • Paypal: PayPal’ın Türkiye’den çekilmesi ile birlikte Türk şirketleri için yurtdışındaki müşterilerden ödeme almak imkansız hale gelmiştir. İngiltere şirketi ile PayPal edinmek çok kolay hale gelmiştir.
  • Stripe, Adyen, Mollie: American Express, Visa, MasterCard, China Union Pay gibi kredi kartı ödeme yöntemlerinin yanında Bancontact, Przelewy24, Alipay, Apple Pay, Sofort ya da Giropay gibi online ödeme yöntemlerini e-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz.
  • Lojistik: E-ihracat için Avrupa’da bir fulfillment merkezi ile sınır ötesi e-ticaret seviyesine taşıyarak lojistik maliyetlerde rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.
  • Legal varlık: Dünyanın en prestijli e-ticaret ülkesi İngiltere’de ve finans üssü Londra’da sahip olacağınız şirketiniz ile Zalando, Asos, Real ya da Afound gibi yüksek hacimli global pazaryerlerinde satış yapabilirsiniz.
  • Vergi: İngiltere’nin liderlik ettiği Avrupa e-ticaret pazarının gümrük ve vergi avantajlarından faydalanın. Yüzde 19 yıllık gelir vergisi ve 85 bin pound üst limitli yüzde 0 KDV ile e-ihracatın tadını çıkarın. ​
  • Lokalizasyon: Londra ofisi üzerinden kuracağınız iletişim yol haritanız ile müşteriler ve servis sağlayıcılar ile İngiltere yerel adresi ve telefon numarası ile iletişim kurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü