Birleşik Krallık’ta sınır ötesi e-ticaret yüzde 57 arttı

Birleşik Krallık’tan dünyanın farklı ülkelerine gerçekleşen sınır ötesi e-ticaret satışları 2020 yılında, yıllık bazda yüzde 57 artış gösterdi.
23 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
23 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Sınır ötesi e-ticaret satışları 2020 yılında, yıllık bazda yüzde 57 artış gösterdi.

Birleşik Krallık’tan yurt dışına gerçekleşen online satışlar veya sınır ötesi e-ticaret, 2020 Nisan’dan yılbaşı tatil dönemine kadar önemli ölçüde arttı. Ek olarak, özellikle eylül ayından itibaren önemli bir artış oranı gözlemlendi.

IMRG’nin en son yayınladığı Sınır Ötesi Endeksi, geçen yıl Birleşik Krallık’tan gerçekleşen sınır ötesi e-ticaret satışlarında yıllık bazda yüzde 57’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Nisan ayından itibaren, sınır ötesi e-ticaret oranında sürekli bir artış olduğu görülüyor. Eylül ayında artış oranı önemli seviyede yükseliyor ve kasım ayında zirveye ulaşıyor.

Sınır ötesi e-ticaret trendi

Sınır ötesi e-ticaret satışları 2020 yılında, yıllık bazda yüzde 57 artış gösterdi.
2020 sınır ötesi e-ticaret trendleri

Birleşik Krallık’ta e-ticaret, büyük yerel e-ticaret şirketleriyle tanınmış durumda. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’taki online alışveriş yapanların yüzde 36’sı diğer ülkelerden online alışveriş yapıyor. Endeks, sadece İngiltere’deki değil, aynı zamanda Avrupa’daki e-ticaret eğilimlerine de odaklanıyor.

Sınır ötesi e-ticaret satışları 2020 yılında, yıllık bazda yüzde 57 artış gösterdi.
AB’ye dahil olmayan pazar

Endeks verilerine göre, Avrupa Birliği’ne (AB) dahil olmayan ülke pazarlarında, yılın büyük bir kısmında daha yüksek sınır ötesi e-ticaret hacimleri görülüyor. Bununla birlikte, AB ülke hacimlerinin AB dışı ülke hacimlerini aştığı bir dönem de oldu. Bu dönem eylül-aralık aylarına tekabül ediyor.

İngiliz ürünlerine yüksek talep var

Internet Retailing’e göre, bu veriler, geçen yılbaşı tatil döneminde AB vatandaşları arasında İngiliz ürünlerine olan talebin arttığını gösteriyor. Internet Retailing’den yapılan açıklamada, “Artan bu talebin sebebi, tüketicilerin Brexit sonrası en sevdikleri İngiliz markalarından alışveriş yapıp yapamayacakları konusundaki endişeleri olabilir. Yine de, bu endişeleri ortadan kaldırmak için bir anlaşma yapılması gerekiyordu.” sözleri kaydedildi.

“AB pazarlarına diğer uluslararası pazarlar gibi davranmalıdır”

Sınır Ötesi Endeksi’ni hazırlayan kurumlardan biri olan Global-e’nin Avrupa CEO’su Neil Kuschel, Avrupa Birliği’nde İngiliz ürünlerine yönelik artan talebin İngiltere markalarına iştah kazandırması gerektiğini söylüyor. Kuschel, açıklamasında şunları belirtiyor;

“Brexit, AB’ye satış yapan Birleşik Krallık e-ticaret perakendecileri için bazı karmaşıklıklar getirse de bunu yapmaya devam etmeliler. Avrupa Birliği, perakendecilerin büyümesi için hayati bir pazar. Brexit’in doğurduğu karmaşıklıkları şirket özelinde yöneten ve tüketicilerinin sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlayan birçok İngiliz markası, Brexit sonrası AB satışlarında bir değişiklik olacağını öngörmüyor. Bu cesaret verici bir durum. Büyüyen sınır ötesi e-ticaretin avantajlarından yararlanmak için İngiltere markalarının ve online satış yapan perakendecilerin AB pazarlarına diğer uluslararası pazarlar gibi davranması gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü