Bazı e-ticaret şirketleri yoğun çalışma koşulları sebebiyle eleştiriliyor

Çinli e-ticaret şirketi Pinduoduo, bir çalışanın ölümünün ve bir çalışanın da intihar etmesinin ardından zorlu ve stresli çalışma koşulları sebebiyle ülkenin en çok konuşulan şirketi oldu. Bu durum, halktan büyük tepki aldı. Bu sebeple kamuoyu e-ticaret şirketleri özelinde işçilerin çalışma koşullarına tepki gösteriyor.

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Kamuoyu e-ticaret şirketleri özelinde işçilerin çalışma koşullarına tepki gösteriyor.

Çin’deki e-ticaret şirketleri arasında önemli bir yeri olan Pinduoduo’da görev yapan 21 yaşındaki bir çalışan, yeni yıldan önceki gece geç saatlerde işten eve dönerken bayıldı ve hayatını kaybetti. İşçinin ölüm nedeni açıklanmadı; ancak internet kullanıcıları işçinin yorgunluktan öldüğünü iddia etti. Evine giderken bayılıp düşerek hayatını kaybeden işçi, Pinduoduo’nun Sincan eyaletinin Batı bölgesinde market teslimat işinde çalışmaktaydı. Başka bir Pinduoduo çalışanı da 9 Ocak’ta 27. kattaki dairesinden atlayarak intihar etti.

İşçi ölümleri, Pinduoduo ile birlikte e-ticaret şirketlerini eleştiri oklarının hedefine yerleştirdi. Sosyal medyada açılan #PinduoduoEmployeeSuddenDeath hashtag’ine milyonlarca paylaşım yapıldı. Hashtag, Çin merkezli sosyal medya platformu Weibo’da 300 milyon görüntülemeye ulaştı. Tepkiler üzerine yerel işçi yetkilileri, Şangay merkezli Pinduoduo’daki çalışma koşullarını gözden geçirdiğini açıkladı.

E-ticaret personeli ayda 380 saat çalıştırılıyor

Bu gelişmeler yaşanırken eski bir Pinduoduo çalışanı, internette viral olan bir video yayınladı. Eski çalışan, videoda firmanın stresli ve yoğun çalışma kültürünü eleştirerek, Pinduoduo’nun genel merkezindeki çalışanların ayda en az 300 saat (haftada yaklaşık 75 saat) çalışmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca, yeni kurulan market teslimat departmanındaki personelin ise minimum 380 saat çalıştığını iddia etti.

Bu durum, Alibaba’nın en büyük rakibi olan e-ticaret şirketine karşı halkın tepkisini artırdı. Konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler, e-ticaret şirketinde belirli projelerde çalışanların zorunlu çalışma süresine dahil olmadığını; ancak ayda 300 saatten fazla çalışabildiklerini söyledi. Şirket kuralları çerçevesinde ise personelin 11.00-20.00 saatleri arasında çalışması gerektiği belirtildi.

E-ticaret şirketi Pinduoduo, çalışan ölümleri ve uzun çalışma saatleri iddiaları hakkında bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte, uzun çalışma saatleri Pinduoduo’ya özgü bir durum değil. Güncel gelişmeler, Çin gibi birçok ülkenin internet ve e-ticaret şirketleri personelinin çalışma şartlarını zorlaştırdı. Haftanın altı günü sabah 9’dan akşam 9’a kadar çalışan çalışanlar olduğu iddia edildi. Bu sebeple “996” terimi tartışmaları tekrar gündeme geldi.

E-ticaret şirketi pazar payını koruyor

Bununla birlikte halkın tepkisine ve Pinduoduo’yu boykot çağrılarına rağmen şirket, pazardaki konumunu koruyor. Çin merkezli veri analizi sağlayıcısı Jiguang’a göre, iki hafta önceki ilk çalışan ölümünden bu yana şirketin uygulamasını indirme rakamları sabit kaldı. Hatta bazı günlerde uygulama indirme sayısında hafif bir artış görüldü. Son günlerdeki rakamlara göre Pinduoduo uygulaması 650 milyondan fazla yüklendi.

E-ticaret şirketinin New York’ta işlem gören hisseleri, 28 Aralık’ta 144 dolar iken 5 Ocak’ta 187 dolara yükseldi. 11 Ocak’ta ise hafif bir düşüşle 174 dolara geriledi. Pinduoduo’nun risk sermayesi yatırımcılarına yöneltilen sorularda yatırımcılar, e-ticaret şirketindeki ölüm olayları için yorum yapmayı reddetti.

E-ticaret şirketleri çalışma koşulları tepki alıyor

Kamuoyu e-ticaret şirketleri özelinde işçilerin çalışma koşullarına tepki gösteriyor.

Aslında rakamlar birçok şeyi anlatabilir. Pinduoduo, Çin’in daha zengin şehirlerinde daha fazla müşteri çekmeye çalışıyor. Buna rağmen çok sayıda Pinduoduo kullanıcısı, Çin’in düşük seviyeli şehirlerinde ve kırsal kasabalarında yaşıyor. Mega şehir tabanlı teknoloji devlerinin “996” kültürü onlar için uzak olabilirken, Pinduoduo, bu kişiler için “sudan ucuz” ürünleriyle ünlü bir e-ticaret uygulaması anlamına geliyor.

İşçi hakları otoriteleri, e-ticaret şirketlerinin, Çinli e-ticaret firmasında yaşanan ve ölümle sonuçlanan benzer olaylara sebep olmamaları için çalışma saatlerini bir dengeye oturtmaları gerektiğini belirtiyor. Her ne kadar Çin’deki yüksek rekabet nedeniyle acımasız çalışma koşulları devam edecek gibi dursa da, günün sonunda bu koşulların can kayıplarına dahi sebep olabileceği gerçeği endişe verici bir durum olarak görülüyor.

Öte yandan, bu ve buna benzeri olaylar, halk arasında e-ticaret şirketlerine yönelik tartışmaları ve firmalara yönelik tepkileri önemli ölçüde artırıyor. Firmaların halkın tepkilerine ne ölçüde göğüs gerebileceğini ve bu konuda nasıl adımlar atacaklarını ise zaman gösterecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü