Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Aydınlı, 3 kıtada e-ticaret perakende operasyonu yürütüyor

Aydınlı Grup, 3 kıtada, 44 ülkede, 645 mağazada sadece Türkiye’nin değil, yakın coğrafyanın da en büyük hazır giyim perakendecilerinden biri. Öncü hazır giyim markalarından biri olan Aydınlı’da e-ticaret operasyonları nasıl yürüyor? Global e-ticaret stratejileri nasıl şekilleniyor?
Aydınlı

Aydınlı Grup E-Ticaret Müdürü İbrahim Ethem Savran, dev markanın e-ticaret operasyonlarını WORLDEF Youtube kanalına anlattı.

“E-ticaret operasyonlarımızı büyük bir satış kanalı olarak görüyoruz”

Aydınlı Grup E-Ticaret Müdürü İbrahim Ethem Savran, grup bünyesindeki markaların e-ticaret operasyonları, e-ticaret kanalları ve e-ticaret operasyon merkezi hakkında şu bilgileri paylaştı; “E-ticaret sitelerimiz ve pazaryerlerinde yürüttüğümüz e-ticaret operasyonlarımızı öncelikle kendi içimizde büyük bir satış kanalı olarak konumluyoruz. Operasyonlarımızı da bu gözle şekillendiriyoruz. Biz tabi aynı zamanda çok satış kanallı da bir şirketiz. Mağazacılık, kurumsal mağazacılık, toptan, bayiler, ihracat, yurt dışı gibi her yönüyle tamamen ayrı ve özel yönetilen bir e-ticaret satış kanalımız var.”

“E-ticaret, atıl stokların eritildiği bir alan olarak görülüyordu”

Savran, sektörde e-ticaretin bir dönem “atıl stokların eritildiği ve elde kalan stokların satıldığı bir alan” olarak görüldüğüne işaret ederek, “Bizde tamamen ayrı deposunun olduğu, sipariş süreçlerinin e-ticaret ekiplerimizce merchandise planner gözüyle titizlikle planlanan bir stok yönetimi mevcut. Yüksek satış hedeflerimize ulaşabilecek stok seviyesinin yakalarken; müşteri memnuniyetini de sağlamış oluyoruz. Tamamen yeni, ambalajı açılmamış ürünler müşteriye ulaşıyor. Dolayısıyla iade oranları da buna bağlı olarak pozitif etkileniyor. Yurt içi ve yurt dışı e-ticaret operasyonlarımızın tamamında merkez olarak Türkiye e-ticaret ekibimizin aktif olarak rol aldığı bir organizasyon yürütmekteyiz.” sözlerini kaydetti.

“Hem sitemizde hem pazaryerlerinde büyümeyi hedefliyoruz”

Grup bünyesindeki markaların e-ticaret stratejisi hakkında ise Savran,” Öncelikli olarak kendi sitelerimiz olmak üzere pazaryerlerinde de sıkı iş birliğimizi devam ettiriyoruz. Büyük pazaryerlerinin tamamı ile çalışıyoruz. Cirolarımızın büyük kısmının kendi sitelerimiz üzerinden geldiğini söyleyebilirim. Stratejik olarak hem e-ticaret sitemiz hem pazaryerlerinde iş birliğimizi artırarak birlikte büyümeyi hedefliyoruz.”

İbrahim Ethem Savran, geçtiğimiz yıl pandeminin de etkisiyle Türkiye’de perakende satışlar içinde e-ticaret satışlarının payının yüzde 15’lere, ihracat içindeki e-ihracatın da yüzde 1,4’lere yükseldiğini anımsatarak, “Biz şirket olarak bu ortalamanın üzerinde olmakla birlikte; hem Türkiye’de hem de lisans sahibi olduğumuz diğer ülkelerde bu oranı daha da yukarılara çekmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

WORLDEF Magazine için tıklayın!

“Operasyonlarımızı tamamen ‘ihracat-e’ modeline çevirdik”

Aydınlı Grup’un e-ihracat yapmadığını belirten Savran, “Operasyonlarımızı tamamen ‘ihracat-e’ modeline çevirmiş durumdayız.” diyerek, şöyle devam etti; “Türkiye’de e-ticaretimizi öncelikle pazaryerlerinde başlattığımız gibi; diğer yurt dışı ülkelerde de öncelikli pazaryerlerinde olacak şekilde konumlandırdık. Hacmi ve potansiyeli gördükten sonra kendi operasyonlarımızı devreye aldık. Eş zamanlı olarak 18 ülkede sitelerimizi e-ihracat modeli ile yayına aldık. Gayet başarılı bir şekilde bu ülkelerde e-ihracat operasyonlarımızı yönettik. Şirket olarak beklentilerimizin ve potansiyelin çok daha fazla olması sebebiyle e-ihracat modeli yerine; o ülkede operasyonların lokal olarak yürütüldüğü bir model üzerinde çalışmamızın bizim için daha doğru olacağını düşündük. Bu tabii ki şirket olarak sizin beklentileriniz ve ülkenin pazar dinamikleri ile de doğrudan ilgili…”

“Müşteri, sınır dışı e-ticaret bile olsa ürünü hızlı teslim almak istiyor”

E-ticaret profesyoneli Savran, Aydınlı Grup’un “ihracat-e” modeline ilişkin şu bilgileri paylaştı; “Rusya’yı ele alacak olursak; yüzde 90’lara varan bir kapıda ödeme gerçeği var. Pandemi ile birlikte bu alışkanlığın yavaş yavaş değiştiğini de gözlemliyoruz. Rusya’da e-ihracat modelinde yüzde 90 kapıda ödeme müşterisini çıktığınızda yüzde 10’luk kitleye daraltıyorsunuz. Yine bu kitleden ‘crossborder’ (sınır dışından) almaya ikna ettiğimiz müşteri kitlesine indirgiyorsunuz. Yani pazarın büyük kısmını kaçırıyorsunuz.

Bir de bugün müşteri, sınır dışı e-ticaret bile olsa çok hızlı bir şekilde ürünü teslim almak istiyor. Bütün bunları göz önünde bulundurarak ve potansiyelimizin de bilincinde olarak e-ticaret operasyonlarımızın tamamının lokalde olduğu bir model ile yani ‘ihracat-e’ ile çalışmaya başladık. İlk olarak Rusya’da bunu başlattık ve gayet de başarılı bir şekilde işlediğini gördük. Hemen ardından aynı modeli uygulayacak şekilde ülkeleri önceliklendirdik. Kısa, orta ve uzun vadeye yayılacak şekilde ülkeleri sıraladık. Önümüzdeki günlerde Mısır öncelikli olmak üzere Romanya ve Doğu Avrupa ülkelerimizde de projelerimizi uygulamayı planlıyoruz.”

“Omni-channel tam anlamıyla uygulanamıyor”

Aydınlı Grup E-Ticaret Müdürü, markanın omni-channel stratejilerine ilişkin de bilgiler paylaştı. “Omni-channel uzun yıllardır sektörde konuşulan ama tam anlamıyla uygulanabilen bir kurgu değil.” diyen Savran, “Biz de bu konuda Amerika ile uzun zamandır üzerinde çalıştığımız; özellikle fiziki ve online mağazaların tam uyumlu hibrit bir model üzerinde çalışacağı bir yapı tasarlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

E-ticaret operasyonlarına 600 kişi dahil oluyor

Aydınlı

E-ticaret lideri Savran’ın verdiği bilgilere göre, Aydınlı Grup bünyesinde 30 kişilik bir e-ticaret ekibimiz var. Ancak genel olarak Grup’un merkez binasındaki 600 kişi e-ticaret operasyonlarına doğrudan ya da dolaylı olarak dahil oluyor. “Çünkü e-ticaret bütün departmanlar ile bir şekilde kesişen ve hizmet alan bir departman.” diyen Savran, “IT’den CRM’e, marketing’den buying’e, muhasebeden finansa, lojistikten hukuka kadar hemen hemen her departman ile mutlaka bir sürecimiz var.” diyor.

“E-ticaretin en kritik noktası lojistik”

“Depo ve lojistik gibi zorlu operasyonlardaki stratejiniz nedir, bu konuda neler yapıyorsunuz?” sorusunu da cevaplayan Savran, şu ifadeleri kullandı; “Tamamen otomasyon ile akıllı sistemler üzerine kurulmuş bir depo operasyonu için arkadaşlarımızın üzerinde çalıştıkları bir projemiz var. Bu projemiz ile hem kapasitemizi artırırken hem de daha hızlı işleyen bir sürece geçmiş olacağız.”

“E-ticaretin en kritik noktası lojistiktir.” diyen Savran, şöyle devam etti; “Ürününüz var, kampanya yapıyorsunuz, satıyorsunuz ama en hızlı şekilde de sattığınız ürünü kargoya verebilmeniz gerekiyor. Tabii ondan sonra da bir kargo süreci başlıyor. Aynı şekilde kargo süreçlerini de en hızlı bir şekilde sonlandırarak müşteriye ürünü mümkün olan en kısa sürede teslim etmeniz gerekiyor. Bu konuda da normal kargo süreçlerinin yanında hızlı bir şekilde teslimat avantajı sağlayacak alternatif modeller sunmak için çalışıyoruz.”

“Gelecekte e-ticaret odaklı hibrit model olacak”

Deneyimli e-ticaret lideri İbrahim Ethem Savran, yılların verdiği tecrübe ışığında, “E-ticaretin geleceğini nasıl görüyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi; “E-ticaretin geleceğinde; ben mağazaların tamamen yok olacağı bir modelden ziyade; tamamen hibrit ama işin temelinde ve odağında e-ticaretin olacağı bir dünyaya doğru gittiğimizi düşünüyorum. E-ticaretin tercih edilmesinin en temel sebebi fiyat olarak karşımıza çıkıyor; ama maalesef bu sürdürülebilir bir model değil. Bizler e-ticaret ve e-ihracatçılar olarak özellikle müşteri memnuniyeti ve deneyimi konusunda ciddi yatırımlar yapmalıyız. Ancak bu yatırımlar ile birlikte e-ticaretin tercih edilme sebebini; memnuniyet, deneyim ve kolaylık olarak değiştirebiliriz.”

Aydınlı’nın kısa hikayesi

Aydınlı Grup, 1965 yılında kuruldu. 1993 yılında Pierre Cardin, 1995 yılında Cacharel ve 1997 yılında U.S. Polo Assn. Markaları gruba dahil oldu. Bu markalarında Türkiye’de ve yakın coğrafyada ana lisans sahibi oldu. Marka; U.S. Polo Assn. ile 44 ülke, Pierre Cardin ile 10 ülke, Cacharel ile 8 ülke olacak şekilde; 3 kıta, 44 ülke, 645 mağaza ve yaklaşık 6 bin çalışanı ile en büyük hazır giyim perakendecilerinden biri konumuna geldi.

İbrahim Ethem Savran kimdir?

WORLDEF bünyesindeki Ecom Leaders Club (ELC) üyelerinden e-ticaret lideri İbrahim Ethem Savran, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezun oldu. İş hayatına kendi girişimi olan İES Organizasyon’u kurarak başladı. Bu girişimi yaklaşık 3 yıl devam ettirdi. Daha sonra Aydınlı Grup’a katıldı. O yıllarda B2B satış kanalı olarak konumlandırılan “Private Shopping Markafoni” gibi sitelerin satış yönetiminde görev aldı. Uzun yıllar 3 markanın yurt içi ve yurt dışı B2B e-ticaret faaliyetlerinin yönetiminde görev aldı. 2018 yılında şirketin e-ticaret organizasyonel yapısı yeninden şekillendi. Bu süreçte U.S. Polo Assn. E-Ticaret Müdürü olarak görevlendirildi. U.S. Polo Assn. markasının yurt içi ve yurt dışı e-ticaret süreçlerinin tamamından sorumlu olarak bu görev yapmaktadır.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler