Avrupa’da sınır ötesi e-ticaret pazarı 146 milyar avroya ulaştı

Avrupa’da 2020 sınır ötesi e-ticaret pazarı değerinin 146 milyar avroya ulaştığı açıklandı. Bu rakam, 2019 yılına kıyasla yüzde 35 oranında bir artış anlamına geliyor. Sınır ötesi e-ticaret, Avrupa’daki toplam online satışların yüzde 25,5’ini temsil ediyor.
7 Nisan 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
7 Nisan 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
sınır ötesi e-ticaret

Sınır ötesi e-ticaret dünya genelinde olduğu gibi Avrupa’da da artmaya devam ediyor. 2018 yılında toplam satışların yüzde 22,8’i, 2019 yılında yüzde 23,55’i ve 2020 yılında ise 25,5’i sınır ötesi e-ticaret satışlarından oluştu. Avrupa’daki e-ihracat pazar değerinin 146 milyar avroya ulaştığı açıklandı.

Sınır ötesi e-ticarette başarılı 10 marka

Ikea, 53,25 milyar avro değerindeki toplam sınır ötesi e-ticaret satışı ile sıralamaya liderlik ediyor. H&M de yine ilk 10’da kendine yer buldu. Buna ek olarak, H&M’in alt kuruluşları olan Cos ve Other Stories de ilk 10’da yer aldı. Pandora ise üçüncü sıradan listeye giriş yaptı. Geçtiğimiz yıl üçüncü sırada bulunan Zara, bu yıl ilk 10’un dışında kaldı.

İşte sınır ötesi e-ticarette en başarılı 10 marka:

  • Ikea
  • H&M
  • Pandora
  • Smyths Toys
  • Lego
  • Nespresso
  • Expert
  • Cos
  • Swarovski
  • Other Stories

Analistler, bu sıralamayı şöyle değerlendirdi: “İlk 10 sadece çok kanallı perakendecilerden oluşuyor. Bu durumu ilk kez görüyoruz. Swarowski, Pandora, Expert, Cos ve Other Stories bu sıralamaya yeni dahil oldu. Geçen yıl sıralamada bulunan e-ticaret şirketleri Zalando ve Vivino’nun yanı sıra Zara, C&A ve Tomtom da ilk 10’un dışında kaldı.

2020 yılında B2C satışları yüzde 24 oranında arttı ve toplam değeri 573 milyar avroya ulaştı. Sınırötesi e-ticaretten ise 146 milyar avroluk gelir elde edildi. Analistler, sınır ötesi e-ticaretin toplam online satışlardan daha iyi performans gösterdiği belirtti. Bunun ana nedeni olarak da 2020 yılında ortaya çıkan Covid-19 salgını gösterildi.

Moda kategorisinin cirosu yüzde 15 oranında düştü

Covid-19 salgınının yayılmasını engellemek amacıyla uygulanan kısıtlamalar, fiziksel mağazaların kapanmasına neden oldu. Perakendeciler, bu nedenle mağazalarını dijital dünyaya taşıdı ve sınırötesi e-ticaret dünya çapında genişledi. Çok kanallı perakendecilerin satışı 2020’nin dördüncü çeyreğinde yüzde 45 oranında arttı.

Bununla birlikte en büyük ürün yelpazesi oluşturan moda kategorisinin cirosu 2020 yılında yüzde 15 düştü. E-ticaretin bu yükselişi, moda mağazalarının cirosunun düşmesini engelleyemedi. İnternet kullanımındaki büyük artış, mağazaların uzun süre kapalı kalmasını telafi edemedi. Yemek ve paket servis kategorisinin satışları ise 2019 yılına kıyasla yüzde 10 oranında arttı. Avrupa nüfusunun yüzde 67’si e-ticaretin bu kadar yaygınlaşmasını takdir ediyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler