ASOS, 90 milyon sterlinlik depo kuracak

Online moda perakendecisi ASOS, önümüzdeki üç yıl içinde 2 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni bir depo kuruyor. Şirket, Lichfield – Staffordshire’da kurulacak depoya 90 milyon sterlinlik yatırım yapacak.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
ASOS, önümüzdeki üç yıl içinde 2 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni bir depo kuruyor.

ASOS, bu yeni depo yatırımı ile birlikte Barnsley, South Yorks, Berlin ve Atlanta’daki mevcut küresel sipariş karşılama merkezlerine bir yenisini daha eklemiş olacak. Şirket, AEW ve Allianz Real Estate ortak girişime ait Fradley Park’taki 437 bin metrekarelik deponun 12 ay içinde açılacağını ve 2023 yılına kadar tamamen faaliyete geçeceğini duyurdu.

Şirketin patronları, merkezin e-ticaretin zirve yapacağı 2023 yılına kadar kademeli bir kapasite artışına sahip olacağını belirtiyor. ASOS CEO’su Nick Beighton, bu konuda şunları söyledi; “Lichfield’de gelecekteki büyümemizin temellerini attığımız için çok heyecanlıyız. Altyapıya ve büyük ölçekli iş yaratımına yapılan bu önemli yatırım, şirketin geleceğine duyduğu güvenin ve beceri ve yeteneklerinin kalitesinin bir yansımasıdır. Lichfield’deki merkezimiz 2023 yılında tamamen çalışır duruma geldiğinde sürekli artan müşteri taleplerini destekleyecek. Ayrıca, teslimat yeteneklerimizi daha da geliştirmemizi sağlayacak.”

Bakan Sharma: ASOS, İngiliz başarı hikayesidir

Birleşik Krallık İşletme, Enerji ve Endüstriyel Stratejilerden Sorumlu Devlet Bakanı Alok Sharma ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ASOS, moda endüstrimizin kalbinde yer alan iyi bir İngiliz başarı hikayesidir. Yetenekli işgücümüze olan güvenlerini memnuniyetle karşılıyorum.” Sharma, ayrıca, “Lichfield’deki bu yatırım, pandemi sonrası yeniden inşa etmeye çalıştığımız iş ekosistemi için işletmelerden ihtiyaç duyduğumuz uzun vadeli taahhütlerden biri olarak sayılabilir.” diye ekledi.

ASOS, Birleşik Krallık özelinde yüzde 18 büyüdü. Satış rakamları yüzde 19 oranında arttı. Geçtiğimiz ağustos ayında vergi öncesi kârını 142,1 milyon sterlin olarak açıkladı. Şirket, ekim ayında, maliyet düşürme stratejisi sayesinde yıllık kârının dört kattan fazla arttığını; müşterilerin salgın sırasında daha az ürün iade ettiğini bildirmişti. ASOS İcra Kurulu Başkanı Nick Beighton, “Personeli, tedarikçileri ve müşterileri korumanın yanı sıra verimliliği artırdık. Güçlü kâr oranı ve nakit akışı oluştururken daha güçlü daha dayanıklı ve çevik bir iş ortaya çıkardık.” demişti.

ASOS hakkında

ASOS, İngiltere merkezli moda ve kozmetik perakendecisidir. Şirket, 2000 yılında Londra’da, öncelikle gençlere ve orta yaş müşterilere yönelik olarak kuruldu. Web sitesi, 850’den fazla markanın ürünlerinin yanı sıra kendi geniş giyim ve aksesuar yelpazesini de bulunduruyor. İngiltere, ABD ve Avrupa’daki lojistik merkezlerinden 196 ülkenin tamamına gönderiliyor.

ASOS, ilk başlarda “As Seen On Screen” teriminin bir akronimini temsil ediyordu. (“Filmde ve TV’de gördüklerinizi satın alın.”) Bunun sebebi, şirket yalnızca bu ortamlardan kıyafetlerin taklitlerini satıyordu. Mesela, Brad Pitt’in 1999’daki Fight Club filminde giydiği kırmızı deri ceketi gibi… Bununla birlikte artık bu anlama sahip değil. Şirket logosuna göre şirketin adı küçük harflerle temsil edilse de genellikle büyük harfli bir kısaltma olarak stilize ediliyor.

Şirketin genel merkezi Camden Town’da bulunuyor. Greater London House’da ve Paris, New York, Berlin ve Birmingham’da ek ofisleri de bulunuyor. 2013 yılı itibariyle Barnsley’de bulunan ana sipariş karşılama merkezlerinde 3 bin 500 kişi çalışıyordu.

Şirket, 13 yıldan fazla bir süredir genişlemeye devam ediyor. Dünya çapında 16 milyon müşteriye sahip. Şirketin Birleşik Krallık, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde depoları bulunuyor. E-ticaret perakendecileri dünya genelinde 200’den fazla ülkeye gönderim yapıyor. Uluslararası satışlar, şirketin toplam satışlarının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Şirket, 2017 yılının ağustos ayında Amerikan müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için Atlanta’da yeni bir ikmal merkezi inşa etmeye başladı. Yeni depo yaklaşık 100 bin metrekare büyüklüğünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü