Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Artırılmış Gerçeklik E-Ticarete Nasıl Katkı Sağlar?

Artırılmış Gerçeklik (AR) e-ticaret perakendecilerine nasıl katkı sunabilir? Son yıllarda teknoloji geliştiren şirketlerin odaklandığı soru bu! Online müşteriler artırılmış gerçekliğin alışveriş deneyimlerini değiştireceğini söylüyor. Peki, artırılmış gerçeklik e-ticarete nasıl katkı sağlar?
Artırılmış Gerçeklik (AR) e-ticaret perakendecilerine nasıl katkı sunabilir?

E-ticaret perakendecilerinin uğraşmak zorunda kaldığı en büyük zorluklardan biri, tüketicilerin satın almadan önce ürünlerle etkileşime girmeleri için bir yol bulmaktır. Çoğu insan satın alma kararı öncesi ürünü deneyimlemek ister. Bu deneyimi yaşayamayan müşterilerin sepet terk oranları artabilir. Ancak, teknolojik gelişmeler bunu Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) yoluyla çözmek için büyük bir yol kat etti.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse; artırılmış gerçeklik, yapay zeka desteğiyle sanal nesneleri gerçek dünyada gerçek zamanlı olarak yerleştirerek, bir kişinin çevresindeki ortamda etkili bir dijital arayüz oluşturan bir teknolojidir. Diğer bir deyişle; AR, ürünleri veya nesleri müşterilerin hayatlarına ne kadar iyi uyduğunu görmeyi sağlayabilir. Bunun için bir ekrandaki bilgisayarda oluşturulmuş görüntüler aracılığıyla sanal ürünleri gerçek yaşam ortamlarında incelemelerine olanak tanır.

Artırılmış Gerçeklik ve E-Ticaret

Artırılmış gerçeklik, e-ticaret müşterilerinin bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce ürünleri veya hizmetleri kendi ortamlarında ve kendi zamanlarında denemelerine olanak tanır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, e-ticaret müşteri deneyimini önemli ölçüde geliştiriyor. Çoğu müşteri artık bu teknolojiyi sunan e-ticaret sitelerden ürün satın almayı tercih ediyor.

Bu sebeple yeni nesil e-ticaret mağazalarında yapay zeka destekli artırılmış gerçeklik uygulamalarına rastlanıyor. E-ticaret şirketleri de kullanacakları platformlarda AR imkanları araştırıyor. Potansiyel müşterilerin e-ticaret şirketini arama motorlarında kolayca bulabilmesi için online mağaza için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapmak da önemlidir. SEO stratejisinde en iyi şekilde yararlanmak için e-ticaret sitesinin doğru bir stratejiyi özelleştirmesini sağlayan SEO araçları kullanılmalıdır.

Artırılmış Gerçeklik ve E-Ticaret İçin Avantajları

 • Satışları artırır

Bir tuğla ve harç mağazasında insanlar soyunma kabinine girmeden önce birden fazla kıyafet alır. Müşteri bunları deneyerek ürünlerin ne kadar uyduğunu görmek ister. Ne kadar çok ürün uyarsa birkaç tanesini satın alma şansı doğar. Aynı durum artırılmış gerçeklik ile e-ticaret mağazalarında da geçerlidir. Müşteriler kısa sürede birden fazla ürünü deneyebilir. Örneğin; bir odayı yenilemek isteyen bir kişi, odaya birden fazla mobilya parçasının nasıl sığdığını görme yeteneğine sahiptir. Böylece birden fazla parça mobilya satın alma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca, bir ürünü 3B olarak görüntüleme imkanı, statik 2B görüntülere kıyasla birçok bilgi sağlar. Bu, özellikle satın almadan önce bir ürünle etkileşim kurmayı tercih eden online müşteriler için satın alma kararını olumlu etkiler. Bu, artırılmış gerçeklik kullanan bir sitede AR kullanmayan bir siteye kıyasla dönüşüm oranının yüksek olduğunu gösterir.

 • Müşterilerin katılımını artırır
Artırılmış gerçeklik ile sanal ortamda bir saati deneyebilirsiniz!

Artırılmış gerçeklik teknolojisi heyecan verici ve eğlencelidir. İnsanlar filtreler ile deneyim için uzun süre kullanabilir. Çünkü sanal deneme ilgi çekicidir. İstatistikler, artırılmış gerçeklik teknolojisini içeren bir e-ticaret platformunda müşteri katılımının büyük oranda arttığını gösteriyor. Bir kişi bir süreliğine bileklerinde saat denerken veya farklı gözlükleri denerken bağlanabilir. Ne kadar uzun süre kalırlarsa, marka ile o kadar çok duygusal bağ kurar ve bir şeyler satın almaya o kadar çok mecbur kalırlar. Bu bağlantı onları sadık bir müşteri yapar ve yeni satış ihtimalini artırır. İlk ziyaretlerinde satın almasalar bile yüksek katılım düzeyi gelecekte satın alma ihtimallerini güçlendirir.

 • Marka bilinirliğini artırır

İşletmelere markalarını milyonlarca insan önünde pazarlamak için inovatif bir yol sağlar. Bundan yararlanmayı başaran markalar, pazarlama kampanyalarında çok başarılı olur. Artırılmış gerçeklik filtreleriyle insanların ürünleri denemesini teşvik eden testler yapılabilir. Akılda kalıcı başlıklar ve hashtag’ler kullanarak insanlar arkadaşlarını etiketlemeye teşvik edilebilir. AR denemelerinin eğlenceli olması nedeniyle, ilgi çekici artırılmış gerçeklik kampanyalarında büyük bir başarı şansına vardır.

E-ticarette Artırılmış Gerçeklik İstatistikleri

 • Artırılmış gerçeklik harcamaları 60 milyar doların üzerindedir.
 • Online alışveriş yapanların yüzde 61’i, AR teknolojisi sunan sitelerde alışveriş yapmayı tercih ediyor.
 • Online müşterilerin yüzde 63’ü, artırılmış gerçekliğin alışveriş deneyimlerini değiştireceğini söylüyor.
 • Müşterilerin yüzde 51’i perakendecilerin AR’den tam olarak yararlanamadığını düşünüyor.
 • Tüketicilerin yüzde 70’i, alışveriş deneyimlerinin bir parçası olarak AR kullanan markalara daha sadık oluyor.

E-ticaret İşletmeleri Artırılmış Gerçekliği Nasıl Kullanıyor?

AR ile online müşterilerin ürünleri ön izleme ile incelemesi ve ilk seferinde doğru ürünü seçme olasılıkları daha yüksektir. Bu sebeple e-ticaret mağazaları AR teknolojilerine yöneliyor. Peki, e-ticaret siteleri AR’yi nasıl kullanıyor?

Sosyal medya filtreleri: Snapchat ve Instagram Story filtreleri bir zamanlar ‘sadece eğlence için’ kullanılıyordu; ancak yıllar içinde AR kervanına katılan markaların sayısında bir artış oldu. Markalar neden sosyal medya AR filtreleri kullanıyor? Üç temel avantaj var;

 • Bir marka veya ürün hakkında artan farkındalık oluşturur. Müşterilerin yeni bir ürünü test etmelerini sağlar ve ürünü sergiler.
 • Daha fazla etkileşim sağlar. AR filtreleri, kitle etkileşimini artırmanın iyi bir yoludur. Örneğin; bir yarışmaya katılmak için filtreyi kullandıklarında insanlar hikayelerinde e-ticaret firmasını etiketleyebilir.
 • Sosyal medyada çok fazla marka var. AR filtresi, e-ticaret sitesini özel kılan şeyleri göremeye yardımcı olur.

Önizleme: E-ticarette yanlış ürünü satın almak oldukça yaygındır; çünkü müşteri ürünü fiziksel olarak inceleyemez veya deneyemez. Örneğin; müşteri bir koltuk takımı satın alabilir ve daha sonra dekorun geri kalanına uymadığını fark edebilir. Önizleme yerleştirme, bu soruna çözüm olabilir. Önizleme yerleşim, ürünün nasıl görüneceğine dair gerçek zamanlı bir fikir verir.

Sanal deneme çözümleri: Tüketicilerin e-ticaret sitelerinden aldıkları ürünleri iade etmelerinin en büyük nedeni yanlış beden, uymaması veya rengidir. Her marka, elbise numunelerini ve renkleri evde deneme olanağı sunamaz. Ancak sanal deneme, boşluğu kapatmak için ideal bir alternatiftir. Artırılmış gerçeklik, online alışveriş yapanların ne satın aldıklarını ve giyimden kozmetiğe kadar ürünlerin ne kadar işine yarayacağını anlamalarına yardımcı olur. Sanal deneme, ürünün alışveriş sepetine eklemeden önce nasıl görüneceğini görmelerini sağlar.

Etkileşimli kullanım kılavuzları: Kullanıcı kılavuzları çok daha akıllı ve etkileşimli hale geliyor. Dijital dönüşüm, e-ticaret markaları için kendi e-ticaret siteleri veya yazılımları üzerinde kullanılabilen etkileşimli kullanım kılavuzları geliştiriyor. Kullanıcıların ürünlerin özelliklerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Etkileşimli bir kullanım kılavuzu; bir yazılım, e-ticaret sitesi veya uygulama kullanılırken sayfa içi bağlamsal destek sağlayarak kullanıcı eylemlerine yanıt verir. Müşteri desteğini ve ilk katılım sürecini otomatikleştirir; yeni bir platformu ilk kez kullanırken tüketiciye daha fazla özerklik sağlar.

Sonuç olarak;

Artırılmış gerçeklik, kullanıcıların ürünleri gerçek hayatta olduğundan daha hızlı ve daha kolay bir şekilde incelemelerine olanak tanıyor. Bu sebeple gerçeklikten daha iyi olma potansiyeli taşıyor. Örneğin; birden fazla makyaj görünümünü kaydırmak, bir sonraki rengi test etmek için yüzü tekrar tekrar yıkamak gerekmez. Aynı şekilde AR, tüketicilere mobilyaları bir mağazada görmek yerine nihai konumunda önizleme olanağı veriyor.

Bununla birlikte, bu teknolojinin hem kullanılabilirlik hem de kullanışlılık açısından kat etmesi gereken uzun bir yol var. Bu araçları daha az kullanışlı hale getirmek ve doğru boyutlandırma yapmak faydalarını büyük ölçüde artıracaktır. Sonuç olarak online müşteriler, “gerçekçi hissettirmek” istiyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!