Artan iade oranları, e-ticaret markalarını zorluyor

İadeler e-ticaret markalarının en büyük sorunlarından biri. Tüketici alışkanlıklarının sahne olduğu değişim ve satış kanallarında yer alan ürünlerin çeşitliliğinde yaşanan artış, iade oranlarındaki yükselişin ana nedenleri olarak karşımıza çıkıyor.
e-ticaret

Worldef.net’e değerlendirmelerde bulunan Elle Shoes E-Ticaret Direktörü Tuğba Şölen Özer, e-ticarette iade sürelerinde zaman kısıtlamasına gidilmesinin ve iade kargo ücretinin müşterilere yansıtılmasının caydırıcı çözümler olabileceğini söyledi.

E-ticarette iade oranları satış kadar önemli bir konu

E-ticaret platformları üzerinden yapılan alışverişler pandemi sonrasında önemli bir yükselişe sahne oldu. Online platformların barındırdığı ürün çeşitliliği, teslimat hızı ve ödeme süreçlerinde sağlanan kolaylıklar tüketicileri bu kanallar üzerinden alışverişe yönlendirirken, yaşanan bu büyüme e-ticarette iade oranlarında da artış yaşanmasına yol açtı.

Markalar açısından satış kadar önemli bir konu olan iade oranlarına ilişkin verilerin analizi, bu noktada çeşitli çözüm önerileri ortaya çıkarmak ve iade oranlarının düşürülmesi için en önemli noktalardan biri. Peki, e-ticaret markalarının iade oranlarını azaltabilmek için nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

“İade süreç yönetimi kolay, yürütülebilir ve sürdürülebilir olmalı”

Özellikle giyim ve ayakkabı sektöründe yaşanan beden problemi nedeniyle artan iade oranlarının markaları oldukça zorladığını söyleyen Elle Shoes E-Ticaret Direktörü Tuğba Şölen Özer, “Buna çözüm olarak geliştirilen AR ve yazılım destekleri sayesinde, kullanıcıların beden ölçümleri ile uygun bedeni eşleştirmek ve boyut önerilerinde bulunmak mümkün. Bu da beden kaynaklı iadelerde ciddi bir azalma sağlıyor” dedi.

Bu noktada iadeleri caydıracak önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Özer, “İlaveten iade sürelerinde zaman kısıtlamasına gidilmesi ve iade kargo ücretinin müşterilere yansıtılması da caydırıcı olabilir. İade süreç yönetiminin gerek marka gerekse müşteri açısında kolay yürütülebilir ve sürdürülebilir olması, iade şartlarının yeterli ölçüde net ve bilgilendirici olması ile paralel.” diye konuştu.

İade şartlarının bilgilendirici ve erişilebilir olmasının çok önemli olduğunun altını çizen Özer, şöyle devam etti; “Kolay iade kodu ile anlaşmalı kargo firmaları üzerinden yapılan iade gönderimi ve iade kabul prosedürünün hızlı işlemesinin, satış sonrası hizmet bacağında (sorunsuz ve hızlı para iadesi) müşteri memnuniyetine ciddi bir etkisi bulunuyor.  Sistemsel izlenebilirlik, sürecin hızlı ilerlemesi ve sürdürülebilir olması, müşterinin markaya bakış açısını pozitif etkileyen ve sadakatini artıran nedenlerden biri.”

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara