worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

E-Ticaret Yasası Şirketleri Nasıl Etkileyecek

Ömer Nart

Başkan

YURTTA E-TİCARET, DÜNYADA E-TİCARET, MASADA E-TİCARET

Dünyada ticaretin odak noktası haline gelen e-ticaret ve sınır ötesi e-ticaret, pandeminin ortaya çıkardığı “yeni normal” döneme damgasını vurdu. Pandemi kısıtlamalarında birçok perakendecinin ayakta kalmasını sağlayan ve dolaylı olarak ülkelerin ekonomilerine can suyu veren e-ticarette, yoğun talep sebebiyle bazı zorluklar ve sorunlar da ortaya çıktı. 

Örneğin; sipariş teslimat süreçlerinde verimlilik daha önem kazandı. E-ticarete ilgi artarken, iade oranlarında da artış gözlenmeye başladı. “Kanalsız perakendecilik” gündeme geldi; yapay zekanın e-ticaret neler sağlayabileceği konusunda bir boşluk ortaya çıktı. E-ticaret ekosisteminde bu ve benzeri birçok yeni ve eski konuyu konuşuyoruz! Ancak bu konularda ortaya konulan çözüm önerileri çok yüzeysel ve standart hale geldi. Peki, neler yapılabilir? 

Ecom Leaders Club (ELC) bünyesinde hayata geçirilen “RoundTable” adlı yuvarlak masa çalıştayları serisi, e-ticaret ekosisteminin odağındaki her konuyu masaya getiriyor. E-ticaret ve e-ihracat ekosistemine odaklanan RoundTable çalıştaylarında;  kamudan üst düzey bürokratlar, akademisyenler ve ELC üyesi e-ticaret yöneticileri yer alıyor. Ekosistemin mevcut durumu, sorunlara çözüm önerileri ve iyileştirme çalışmalarının masaya yatırılacağı RoundTable etkinlikleri sonrası hazırlanan raporlar ilgili taraflarla paylaşılıyor. 

Bir yandan e-ticarete yönlendirilen bir yandan da onlarca sorunla karşılaşan firmalar için bir rehber ve yol haritası sunacak nitelikle olan yuvarlak masa çalıştaylarının e-ticaret ekosistemine büyük bir katkı sunacağına inanıyoruz. 

WORLDEF’in geniş networkü sayesinde güncellenen yeni konular ve sektör uzmanı konuklarla hayata geçirilen RoundTable çalıştayları, her ay periyodik olarak düzenleniyor. Hazırlanan raporlar da sektörün aktörlerine yeni bir vizyon katıyor. 

E-ticaretin odak noktasında bulunan WORLDEF, e-ticarete odaklanmaya devam edecek! 

Yani “yurtta e-ticaret, dünyada e-ticaret, masada e-ticaret” diyoruz! 

Elektronik Mesaj Onayı