Amazon’da satış nasıl yapılır? (4)

Amazon
Amazon uzmanı Akan Yürekli, “Amazon’da satış nasıl yapılır?” yazı dizisinin son bölümünde Amerikalı e-ticaret devi üzerinde satış yapmak isteyen girişimlere çeşitli önerilerde bulundu.

İçindekiler

Amazon

Amazon’da satış süreçlerini Worldef.net için mercek altına alan Akan Yürekli, e-ticaret devinin platformları üzerinde başarılı bir satış stratejisi ortaya koyabilmek için ürün görsellerinin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi. Yürekli, ürün açıklamalarının müşteri üzerinde büyük etkiler yarattığı görüşünde.

Amazon’da satış yapmak isteyenlere öneriler

Amazon

Amazon’da satış yapmak isteyenlere yönelik önerilere değindiğimiz bu içeriğimizi dikkatle okuyarak sizlerde satışlarınızı ciddi derecede arttırabilirsiniz. Amazon, günümüzde insanların sıklıkla dünyanın her yerine kolay bir şekilde satış yapabildiği en trend satış mağazalarından biri. 

Sizin de bir Amazon hesabı varsa satışlarınız sizleri tatmin etmiyorsa aşağıda verilen adımları izleyerek tatmin edici düzeyde gelir kazanmanız mümkün. Dünya genelinde E-ticaret satışları her yıl geçtiğimiz yıllara göre gözle görülür derece artış göstermektedir.

Hayal edin profesyonel bir Amazon hesabınız var ve dünyanın her yerine ürün satışı gerçekleştiriyorsunuz. Hazırsanız başlıyoruz.

Ürün görsellerinizi iyileştirin

İnternet üzerinden bir ürünü satın almak isteyen kişi öncelikle satın alacağı ürün ile alakalı görselleri net bir şekilde görmek ister. Sizlerde platformda açtığınız mağazanızda satacağınız ürünün ölçülerini ve diğer detaylarını içeren profesyonel bir ürün görseli hazırlamalısınız. Ürünlerinizi satın alacak kişiler ürününüzü fiziksel ortamda hiç görmemiş olabilir.

Sizler yayınladığınız görseller sayesinde tıpkı ürünü fiziksel bir ortamda pazarlıyor gibi gösterebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçerek çok daha fazla sayıda ürün satabilirsiniz. Resimlerinizi çekeceğiniz ortam için mini bir stüdyo ortamı yaratabilirsiniz. Ürün görsellerinin arka planı düz beyaz olmalı ve görsellerde ana odak tamamen ürünlerin üzerinde olmalıdır.

Ürün açıklamalarıyla müşterilerinizi etkileyin

Ürününüzü sanal mağazanızda sergilerden görsellerden sonra gelen en önemli etken tabi ki de ürün açıklamalıdır. Gerçek hayatta bir ürünü pazarlarken müşterilerinize nasıl sözler söyleyeceğinizi önceden kurgulayın. Ürün açıklamalarınızda müşterilerinizin sorabileceği tüm sorulara cevap verin ve onları tatmin edin. Bu sayede müşterileriniz aradığı tüm sorulara cevap bulacak ve sizlerden bu ürünü temin edecektir.

Platformda bir ürünü birden çok satıcı aynı anda satışa çıkartmış olabilir. Bu rekabet ortamı içerisinde oluşabilecek en doğal durumlardan bir tanesidir. Eğer sizlerde rekabet ortamında en önde olmak istiyorsanız ürün açıklamalarınızı ikna edici bir dille yazın ve yayınlayın.

Anahtar kelime kurgulamasını çok iyi yapın

Sizce insanlar bir ürünü satın alırken hangi kelimeleri kullanıyor? Anahtar kelime ne işe yarar?  Öncelikle bu sorular hakkında araştırma yapın. İlgili içerikleri tükettikten sonra sizlerde anahtar kelimenin gücüne inanacaksınız. İnsanların büyük çoğunluğu bir ürünü ararken başına veya sonuna en iyi ibaresi eklemektedir.

Sizlerde ürünlerinizin açıklama kısmında yeterli düzeyde anahtar kelime eklemesi yaparak ürünlerinizi arayan bir kişinin işini kolaylaştırın. Bu ipucu sayesinde tüketici talebinde ve ürün satışlarınızda gözle görülür bir artış olacaktır.

Esnek bir fiyat stratejisi uygulayın

Şüphesiz, fiyatlandırma, Amazon pazarında rekabetçi kalmanın önemli bir faktörüdür.

Seçtiğiniz Amazon satış tekniğinin türü kesinlikle işletmenizin içinde bulunduğu aşamaya bağlı olacaktır. Manuel, kural tabanlı veya algoritmik stratejiler seçebilirsiniz.

Manuel yeniden fiyatlandırma stratejisi: Manuel yeniden fiyatlandırma stratejisi kendi kendini açıklayıcıdır. Fiyatı Amerikalı e-ticaret devinde veya diğer benzer siteler aracılığıyla manuel olarak değiştirebilirsiniz. Her bir ürünü manuel olarak yeniden fiyatlandırmak için gereken süre düşünüldüğünde, bu tür yeniden fiyatlandırma, satılacak olan birden fazla ürünü olan satıcılar için en iyi sonucu verir.

Kurala dayalı yeniden fiyatlandırma: Kurala dayalı yeniden fiyatlandırma, fiyatları satıcının rakiplerine göre değiştirir. Uygulanabilecek bir dizi önceden tanımlanmış kural vardır ve nihai amaç en düşük fiyatı elde etmektir. Birçok kişi, bu yeniden fiyatlandırma yönteminin en rekabetçi fiyatı elde etmenizi sağladığına inanıyor.

Algoritmik yeniden fiyatlandırma: E-ticaret devi üzerinde satış yapan kişilerin en iyi bildiği konulardan bir tanesi de fiyatları belirlerken rakiplere karşı en iyi fiyatı vermektedir. Bunu sürekli olarak takip etmek ve tüm ürünlerde uygulamak son derece başarısız bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak unutulmamalı ki bu işlemleri bir bilgisayar yardımıyla yapmanız 2 tuşa basmaktan ibarettir. Kullanacağınız bir adet Amazon programı sayesinde diğer tüm rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara