Amazon tüm zamanların gelir rekorunu kırdı

Amazon, 2020’nin dördüncü çeyreğine ilişkin gelir raporunu açıkladı. Buna göre dev şirket, 125,56 milyar dolar ile tüm zamanların en büyük çeyrek gelir rekorunu kırdı. Bu açıklama üzerine Amazon hisseleri % 1 arttı.
10 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
10 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Amazon, 2020'nin dördüncü çeyreğine ilişkin gelir raporunu açıkladı.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, geçtiğimiz günlerde görevini bırakacağını açıklamıştı. Bu açıklama ile birlikte şirketin dördüncü çeyrek gelirleri de açıklanmıştı. Bezos’un yerine Amazon Web Hizmetleri CEO’su Andy Jassy gelecek. Jeff Bezos ise, icra kurulu başkanlığı görevini üstlenecek. Bezos, açıklamasında, Bezos Dünya Fonu, Washington Post ve özel uzay şirketi Blue Orgin gibi yeni ürünlere ve girişimlere odaklanacağını söyledi.

Jeff Bezos, “Yeni bir şeyi bulursanız ve bunu doğru yapmaya devam ederseniz bulduğunuz yeni icat normalleşir. İnsanlar yaptığımız şeyleri takdir ediyor. Bu takdirler, bir mucidin alabileceği en büyük iltifattır.” ifadelerini kullandı. Bezos, şöyle devam etti; “Finansal sonuçlara baktığınızda bu icadın uzun vadeli kümülatif sonuçları olduğunu söyleyebiliriz. Bugün, Amazon’u şimdiye kadarki en yaratıcı haliyle görüyorum. Bu değişiklik için en uygun zaman olduğunu düşünüyorum.”

İlk çeyrekte 6,5 milyar dolar gelir bekleniyor

Amazon CFO’su Brian Olsavsky ise, Jassy’nin Amazon CEO’su olması sürecinin sorunsuz bir geçiş süreci olacağını vurguladı. Olsavsky, Jassy’nin artık Amazon’a damgasını vurma şansı olduğunu; ancak Bezos’un yeni yönetim kurulu başkanı olarak şirketten çok uzakta kalmayacağını belirtti.

Amazon’da birkaç ay süren yoğun yatırımların ardından, Covid-19 ile ilgili maliyetlerin yaklaşık 2 milyar dolara düşmesi bekleniyor. Olsavsky, pandemi maliyetlerindeki düşüşü, hacimdeki değişime bağladı; “Satış hacminin 4. çeyrekten 1. çeyreğe yaklaşık olarak yüzde 25 düşmesini bekliyoruz.” diye ekledi.

Amazon, ayrıca, geçen yılın kasım ayında ön bölge çalışanlarına bir defaya mahsus 300 dolar bonus ödedikten sonra dördüncü çeyrekte daha yüksek maliyetlerle karşılaştı. Şirket, Covid-19 ile ilgili kabaca 2 milyar dolarlık maliyeti varsayarak, ilk mali çeyrekte 3 milyar ila 6,5 milyar dolar işletme geliri tahmin ediyor.

Dördüncü çeyrekte hasılat rekoru kırdı

Amazon, ilk çeyrekteki satışlarının 100 ila 106 milyar dolar arasında değişeceğini öngörüyor. Şirkette 2020’nin dördüncü çeyreğine göre yavaşlama; ancak bir önceki yıla göre yüzde 33 ila yüzde 40 arasında bir artış olacağı düşünülüyor. Finans analistleri ise 95,8 milyar dolarlık gelir bekliyor.

Şirket, 2020 dördüncü çeyrekte dünya çapında alışveriş yapanlara 1 milyardan fazla ürün sundu. Bu satışlarla 2020 dördüncü çeyrekte hasılat rekoru kırdı. Dev şirket, 125,56 milyar dolar ile tüm zamanların en büyük çeyrek gelir rekoruna ulaştı. Bu sebeple “rekor kıran tatil sezonu” tanımı yapıldı. Şu anda devam eden ve hızlanan e-ticaret talebi ve salgınla ertelenen Prime Day, Amazon’un bu çeyrekteki rekor gelirine büyük katkıda bulundu.

Amazon dünya genelinde 1,3 milyon kişi istihdam ediyor

Şirket, talep artışına ayak uydurmak için yeni iş alımları yaptı. Amazon, yalnızca dördüncü çeyrekte 175 bin yeni tam ve yarı zamanlı çalışanı işe aldı. Bu da bir önceki dönemde işe aldığı 50 bin çalışandan 3 kat daha fazla kişiye denk geliyor. Şu anda Amazon’da, dünya genelinde yaklaşık 1,3 milyon kişi çalışıyor. Bu ise, istihdamda geçen yıla kıyasla yüzde 63 artış anlamına geliyor.

Müşterilere ürün göndermenin maliyetleri bir önceki yıla göre bir kez daha yüzde 67 artarak 21,5 milyar dolara yükseldi. Amazon’un bulut bilişim biriminin geliri ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 28 artarak, 12,7 milyar dolara yükseldi. Bu, Wall Street’in tahmin ettiği 12,83 milyar dolarlık beklentilerinin altında kaldı.

Amazon, reklamcılık işinin performansını da düşürmüyor. Bu, bir çeyrek için 7,9 milyar dolar gelir sağlayan “diğer” kategorisinin çoğunu oluşturuyor. Reklamcılık alanında yüzde 64’lük bir artış var. Bu artışın reklam harcamalarındaki ve Prime Day’deki canlanmadan kaynaklandığı belirtiliyor.

Öte yandan, pandemi, müşterileri online market siparişi de dahil olmak üzere yeni alışveriş yöntemlerini denemeye itti. Bu sebeple Amazon’un Whole Foods Market’i içeren fiziksel mağaza biriminde satışlar yüzde 28 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü