Amazon Shopper Panel Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amazon Shopper Panel, ABD’deki sınırlı sayıda Amazon müşterisinin kullanımına sunuldu. Panele katılım için davet alan müşteriler, uygulamayı App Store veya Google Play Store’dan indirebiliyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
11 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
11 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Amazon Shopper Panel, ABD'deki sınırlı sayıda Amazon müşterisinin kullanımına sunuldu.

Amazon Shopper Panel veya Amazon Alışveriş Paneli, katılımcıların Amazon.com dışında yapılan satın alma işlemlerinden gelen makbuzları paylaşarak ve kısa anketleri doldurarak aylık ödüller kazanabilecekleri; isteğe bağlı ve sadece davetle kullanılabilen bir programdır.

Amazon Shopper Panel Nedir?

Amazon’da ödül kazanmak kolaydır. Kağıt makbuzların fotoğraflarını çekmek için Amazon Shopper Panel uygulamasını kullanarak veya makbuzları [email protected] adresine ileterek ayda 10 makbuz yüklemeniz yeterlidir. Amazon Bakiyesi veya hayır amaçlı bağış için 10 ABD doları kazanırsınız. Tamamladığınız her anket için her ay ek ödüller kazanacaksınız!

Amazon Shopper Panel, ABD’deki sınırlı sayıda Amazon müşterisinin kullanımına sunuldu. Panele katılım için davet alan müşteriler, uygulamayı App Store veya Google Play Store’dan indirebiliyor. Davet almayan müşteriler, bekleme listesine katılmak için uygulamayı indirebilir ve yer açıldığında e-posta ile bilgilendirilirler.

Amazon Shopper Panel’de Hangi Makbuzlar Geçerli?

Perakendecilerden (marketler, eczaneler ve büyük mağazalar gibi) eğlence mağazalarına (restoranlar, sinema salonları ve eğlence parkları gibi) kadar birçok mağazada son 30 gün içinde yapılan satın alma işlemlerinin makbuzlarının çoğu uygundur.

Amazon.com ve Whole Foods Market, AmazonGo, Amazon Four Star ve Amazon Books gibi diğer Amazon mağazalarından gelen makbuzlar uygun değildir. Uygun olmayan diğer makbuzlar şunlardır; tıbbi harcamalar, kumar, ateşli silahlar, barınma, toplu taşıma, okul harcı, çocuk bakımı ve yasal veya mali hizmetler, el yazısı makbuzlar, İngilizce olmayan makbuzlar, ABD dışından alınan makbuzlar ve mükerrer makbuzlar…

Makbuzlar net olmalı, metin içermeli; bulanık, soluk veya başka şekilde okunamaz olmamalıdır. Amazon tarafından uygun görülmeyen tüm makbuzlar için son makbuzlar listesinde “uygun değil” etiketi görünür. Makbuzlar genellikle 6 saat içinde uygunluk açısından incelenir.

Anket Doldurarak Ödül Kazanılabilir

Ödül kazanmak için alınan hizmet hakkında kısa bir anket doldurmak gerekir. Müşteri, ilgisini çeken markalar ya da ürünler hakkında kısa anketler dolduruyor. Örneğin; bir ürünü satın alma olasılığı ya da bir reklam hakkında ne düşündüğünüz sorulabilir. Anket doldurmama seçeneği de sunuluyor.

Her ay alınacak anket sayısı değişiklik gösterir. Amazon Shopper Panel uygulaması, yeni anketler açıldığında uygulama içinde bildirimler gönderir. Ayrıca, push bildirimi etkinleştirildiyse telefonuna bir push bildirimi gelir. Ana ekrandaki “Anketler” butonuna tıklandığında mevcut tüm anketler görülebilir. Her anket sadece mevcut anketler listesinde bulabilen son kullanma tarihine kadar kullanılabilir olacaktır. Ödül miktarları ankete göre değişebilir ve miktar, yanıtlardan önce görülebilir.

Hangi Bilgiler Niçin Kullanılır?

Amazon sadece, yüklenen herhangi bir makbuzdan (ürün veya satıcı adları dahil) veya anket yanıtlarından çıkarılan bilgiler gibi, Amazon Shopper Panel aracılığıyla paylaşılan bilgileri alır. Amazon, ilaç deposu makbuzlarındaki reçete bilgileri gibi panel katılımcılarının gizliliğine duyarlı olan tüm bilgileri siler. Ayrıca, cihaz türü, işletim sistemi sürümü ve ağ bağlantısı gibi uygulama kullanımı hakkında bilgi alır.

Amazon bu bilgileri kullanma amacını aşağıdaki sebeplerle açıklıyor;

  • Reklam ölçümü

Satın alma bilgileri; reklamverenlerin, reklamlar ve ürün satın alımları arasındaki ilişkiyi anlamalarına yardımcı olmak için reklam kampanyalarının etkinliğini ölçmek amacıyla kullanılabilir. Amazon Shopper Panel aracılığıyla toplanan kişisel bilgiler asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.

  • Reklam yöntemleri

Reklam için kullanılan yöntemleri geliştirmek ise bir diğer sebeptir. Katılımcıların sağladığı bilgiler, hangi müşteri gruplarının belirli ürünlerle ilgilenme olasılığının yüksek olduğuna ilişkin modeller oluşturulmasına yardımcı olması için kullanabilir.

  • Araştırma

Bir diğer sebep ise araştırma amaçlıdır. Firmaların sattıkları ürün veya hizmetlerle alakalı feedback almasına yardımcı olacak bu anketler ile müşterilerin reklamlara nasıl tepki verdiği ölçülebilecek.

  • İçerik

Amazon, bu programı ayrıca, bağlı kuruluşlar Amazon.com, Whole Foods Market ve Amazon Prime gibi platformlarda içerik kalitesini iyileştirmek için de kullanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü