Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Amazon, platformundan bazı markaları çıkardı

E-ticaret devi Amazon, hem satıcılara hem de müşterilere ciddi bir şekilde destek sağlıyor. Şirket, müşteri memnuniyeti konusunu da çok önemsiyor. Müşteri memnuniyeti, Amazon’un en önemsediği konuların başında yer alıyor.
Amazon

Amazon, belirli kurallarda esneme yapsa da bazı kurallarda hala çok katı davranıyor. Amazon’da faaliyet gösteren Aukey ve Mpoy mağazaları, geçtiğimiz aylarda kapatılmıştı. Şimdi ise “RAVPower” adlı markanın ürünleri Amazon mağazasından çıkarıldı. Amazon, bununla birlikte platformunda genel bir temizlik yaptı.

RAVPower’in ürünleri neden Amazon’dan çıkarıldı?

RAVPower, genellikle uygun maliyetli ürünler sunuyor; ancak bu fiyatların altında yatan bazı sebepler var. Açıklanan detaylara göre, RAVPower markasının ürünlerini almak için Amazon’da olumlu yorum yazmak gerekiyor.

Amazon üzerinden satılan RAVPower ürünleri, 35 dolarlık hediye kuponu kazandırıyor. Hem indirimden hem de kupondan yararlanmak isteyenler, ürüne yapılan yoruma giden bağlantıyı marka yetkililerine bildirmek zorunda. Aksi halde bu hediye çeki müşterilere verilmiyor. Yani RAVPower, 35 dolarlık hediye kuponunu, ürünle ilgili pozitif yorum yapıldığında veriyor. Tüm bunların haricinde RAVPower’ın kendi online mağazasının bulunması da mağazanın kapanmasına neden olan etkenlerden biri.

RAVPower, sahte yorum taktiğini kullanan ilk marka değil. Amazon, her yıl sahte inceleme ve yorumlara karşı detaylı incelemeler ve kontroller yapıyor. ABD’nin en büyük perakendecisi, sadece 2020 yılında 200 milyondan fazla sahte yorumun önünü kesti.

Çin merkezli iki markanın mağazaları da kapatılmıştı

E-ticaret devi, geçtiğimiz ay iki Çin merkezli şirket Aukey ve Mpow’un da mağazalarını kapatma kararı almıştı. Şirket, bu konuyla ilgili net bir açıklama yapmasa da, dürüstlük ilkelerini ihlal ettikleri için kapatıldıkları ifade edilmişti. Söz konusu olan şirketler; Aukey ve Mpow’dan ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Aukey ve Mpow, resmi olarak platformdan kaldırıldı. Buna rağmen, iki markanın da ürünleri Amazon’un arama sonuçlarında hala görünüyor. RAVPower için ise durum daha da kötü; çünkü markanın ürünleri artık arama sonuçlarında bile gözükmüyor.

Bütün bunların haricinde, online mağazası bulunan bazı markalar da Amazon platformundan çıkarılıyor. E-ticaret devinin son dönemlerde yapılan bazı şikayetler nedeniyle bu markaları platformundan çıkardığı belirtiliyor. Yakın zaman içerisinde birkaç markanın daha platformdan çıkarılması bekleniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara