Amazon, İngiltere’de Visa kararından geri adım attı

Amazon, İngiltere’de Visa kartlarını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Amazon’un Visa kararı, 19 Ocak 2022 Çarşamba günün yürürlüğe girecekti. E-ticaret devi, karar yürürlüğe girmeden geri adım attı. Böylece Amazon, İngiltere pazarında 1,4 milyar sterlinlik bir kaybı önlemiş oldu.
Visa

Amazon, kasım ayında bir karar alarak, İngiltere’nin Visa kredi kartlarını kabul etmeyeceğini açıkladı. Visa ile işlem ücretleri konusunda anlaşmazlık yaşayan e-ticaret devi, yüksek ödeme maliyetlerini gerekçe göstermişti. Bu durumun müşterilerine uygun fiyatlar sunmak isteyen satıcılara engel olduğunu dile getirmişti. Visa konuyla ilgili açıklamasında Amazon’un insanların seçim hakkını kısıtladığını ifade etti.

Amazon ve Visa uzlaşmaya vardıklarını onaylamadı

Amazon.co.uk’de uygulanacak karar, İngiltere’deki Amazon müşterilerinin tepkisini çekti. Amazon’un Visa kararı, 19 Ocak 2022 Çarşamba günün yürürlüğe girecekti. E-ticaret devi, karar yürürlüğe girmeden geri adım attı. Yeni kararını e-posta ile duyuran Amazon, “Amazon.co.uk’de Visa kredi kartlarının kullanımına ilişkin planladığımız değişiklik gerçekleşmeyecek. Amazon.co.uk’de Visa kredi kartlarını kullanmaya devam etmek için Visa ile çalışıyoruz.” açıklaması yaptı. Bu arada, Amazon ve Visa uzlaşmaya vardıklarını onaylamadı.

Amazon 1,4 milyar sterlin kaybedecekti

Öte yandan, The Guardian, İngiltere’deki online tüketicilerin yaklaşık yüzde 90’ının Amazon’dan alışveriş yaptığını yazdı. Gazete, İngiltere’de yaklaşık 21 milyon kişinin de Amazon Prime kullandığını da ifade etti. Uzmanların tahminlerine göre Amazon.co.uk’da Visa kredi kartları yasaklansaydı, Amazon 1,4 milyar sterlin (yaklaşık 1,9 milyar dolar) kaybedecekti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara