Amazon, Hindistan merkezli Perpule’ı satın aldı

Amazon, Hindistan’da fiziksel mağazaları online mağazalara dönüştüren Perpule’u satın aldığını duyurdu.
31 Mart 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
31 Mart 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Amazon

E-ticaret devi Amazon’un, her geçen gün satışları artan Hintli girişim Perpule’yi satın almak için 14,7 milyon dolar ödediği açıklandı. Ayrıca, Amazon’un Perpule çalışanlarına 5 milyon dolar değerinde tazminat ödemesi bekleniyor. Değerlemesi 6,36 milyon dolar olan Perpule, Hindistan’daki fiziksel mağazaların dijital dünyaya adapte olmasını sağlıyor. Perpule, ayrıca; Paytm, PhonePe ve Google Pay tarafından işletilen mini uygulama pazarında da yer alıyor.

“Hintli müşteriler için alışveriş deneyimi çıtası yükseltildi”

Amazon sözcüsü, satın alma ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “Perpule, Hindistan’daki fiziksel mağazaların envanterlerini, ödeme süreçlerini ve genel müşteri deneyimlerini daha iyi yönetmelerini sağlıyor. Piyasaya yeni katılan perakendeciler, bulut tabanlı POS sistemi sayesinde dijital dünyaya daha iyi uyum sağlayabiliyor. Hintli müşteriler için alışveriş deneyimi çıtası yükseltildi. Perpule ekibinin aramıza katılmasından dolayı çok memnunuz.”

Perpule, marketlerdeki kuyrukları azaltmak için kuruldu

Perpule, 2016 yılının sonlarında kuruldu. Hindistan merkezli girişimin ilk hedefi, Shoppers Stop, Spar Hipermarket ve Big Bazaar gibi büyük market zincirlerinde oluşan kuyrukları azaltmaktı. Şirket CEO’su Abhinav Pathak’ın açıklamasına göre, girişim, marketlerde oluşan kuyrukları azaltamadı ve bundan sonra hedeflerini değiştirdi.

Perpule’un yatırımcıları arasında Prime Venture Partners, Kalaari Capital ve Raghunandan G gibi finans sağlayıcıları bulunuyordu. Bangolere merkezli girişim, sanal market StoreSE’yi piyasaya sürmesinin ardından son yıllarda daha da büyüdü. Hindistan içerisinde büyüme ile sınırlı kalmayan Perpule, iş tekliflerini Endonezya, Malezya, Tayland, Singapur ve Vietnam gibi Güneydoğu Asya pazarlarına getirdi.

Amazon, Google ile rekabete devam ediyor

Amazon, son yıllarda Hindistan’daki fiziksel mağazalarla sağlam işbirlikleri kurdu. E-ticaret devi, teslimat ağını ve depolarını genişletmek için ülkedeki kendi kaynaklarını kullanıyor. Şirket, satışlarını artırmak için sadece kendi envanterlerine güveniyor.

Şirketin fiziksel perakendecilik girişimi Flipkart ve geçen yıl değerlemesi 20 milyar doları aşan Reliance Jio platformları, bu pazarda başarılı olmak için yarışıyor. Google’un benzer hizmetler sunan DotPe’ye yatırım yapacağı açıklamasından sonra, Amazon Perpule’u satın aldığını kamuoyuna duyurdu.

Hindistan’da 30 milyondan fazla bakkal var

Hindistan’daki mahalle bakkallarında neredeyse her ürün bulunuyor. Bu bakkallar genellikle aileler tarafından işletiliyor ve ücretler büyük marketler zincirlerine göre daha düşük oluyor. Kira fiyatları çok düşük oluyor, her yerde bu bakkallardan bulunuyor. Hindistan’da 30 milyondan fazla mahalle bakkalı olduğu belirtiliyor. Analistler, herhangi bir perakende devinin bakkallardan daha hızlı teslimat sunmasının mümkün olmadığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed